Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nelamurire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nelamurire

Buna seara, am si eu o intrebare:Vreau sa stiu daca o persoana cu handicap (proprietara si nevazatoare % )care locuieste in acelasi domiciliu cu persona care o intretine poate lua in chirie o alta persoana fara ai afecta drepturile de care beneficiaza?

Daca cea care inchiriaza este proprietara imobilului poate inchiria un spatiu, camera altei persoane. Fiind proprietara poate incheia contract de inchiriere cu altcineva. Insa daca cu persoana care o intretine are incheiat deja un contract de intretinere prin care in schimbul intretinerii a transferat proprietatea imobilului acelei persoane, nu mai poate inchiria, pentru ca nu mai este proprietara.