avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Activitate Sanas

Activitate Sanas

Ce suma trebuie platita impozit pentru a repartiza 80000 lei dividende. Este posibil sa se repartizeze dividendele in luna ianuarie 2016 si sa se plateasca toata suma datorata pentru impozitarea dividendelor pana in 25 februarie 2016?
Răspuns la discuția Accident de munca
Avizul ITM a fost emis dupa concediile medicale cu cod de accident de munca. Intrebarea era daca, este sau nu, accident de munca (cod de idemnizatie 03) in intervalul de la momentul instiintarii ITM si pana la momentul eliberarii avizului de catre ITM. Medicul emitent a completat codul 03 din declaratiile verbale ale salariatului fara a avea un document. Documentul care atesta ca este accident de munca este avizul de la ITM. Medicul emitent nu avea acest document la momentul emiterii certificatului cu 03, deoarece el nu era inca emis de catre ITM. Asta vreau sa fixez... cand se completeaza codul de indemnizatie 03 pe un certificat de concediu medical? Multumesc mult!
La momentul intamplarii unui accident care ar putea fi accident de munca se anunta de catre angajator ITM-ul si Casa de Pensii. Omul este internat in spital si primeste certificat medical cu cod de indemnizatie 03. De la momentul intamplarii evenimentului pana la finalizarea cercetarii şi obtinerea avizului ITM au trecut 60 zile (in 3 luni calendaristice). Avizul ITM nu a incadrat evenimentul ca si accident de munca. Este corect codul de indemnizatie 03? in perioada cercetarii nu este inca accident de munca. Cum se incadreaza la plata acest concediu? Este necesara modificarea codului de indemnizatie pe certificate de catre medicul emitent dupa obtinerea avizului ITM? Multumesc!
Daca un salariat a primit concediu medical cu cod de indemnizatie 03 (accident de munca) timp de 30 de zile, iar dupa acest interval Inspectoratul Teritorial de Munca stabileste ca nu este accident de munca, ce este de facut? Se modifica codul de indemnizatie din 03 in 01 de catre medicul emitent? Cine informeaza medicul emitent? In aceasta situatie decontul pentru zilele de ITM nu se mai face din fondul asigurarilor de accidente de munca...deci este important sa se revina asupra formularului de concediu pentru modificarea completarii lui, sau exista la Camera de Munca o evidenta a acestor concedii? Care este proceura corecta? Multumesc.
Răspuns la discuția despagubire CASCO
Va multumesc.
Răspuns la discuția despagubire CASCO
Buna ziua,
Deoarece nu prea stapanesc termenii tehnici am facut o greseala in enumerarea defectiunilor... este vorba de pivotii masinii si caseta de directie si celelalte mentionate mai sus. Avem poze cu dimensiunea gropilor, avem poze cu data si ora evenimentului, inclusiv cu placuta indicatoare a localitatti unde s-a produs evenimentul. Avem constatarea si expertul auto desemnat de asigurator a stabilit cauzalitatea directa intre cauza si defectiuni. Brokerul de asigurare care a intermediat semnarea contractului de asigurare a incercat timp de o luna o negociere directa.
Mai este nevoie de o negociere directa din partea unui avocat? sunt suficiente probele?
Repet... avem documentul reprezentantei facut cu o luna inaintea evenimentului, care spune ca in urma unei verificari generale masina nu prezinta defecte.
Mutumesc.
Buna ziua,
Am o masina pt care am asigurare CASCO. Nu mentionez numele asiguratorului pt. a ma conforma regulamentului prezentului forum. De curand (adica o luna) datorita drumurilor de proasta calitate de la intrarea in tara prin vama Nadlag, am avut un incident cu deteriorarea masinii din punct de vedere mecanic: cauciucuri rupte, jenti deteriorate, pistoane defectate si cutia de directie afectata. Masina este o masina relativ scumpa din 2008. Cu o luna inaintea evenimentului am efectuat la o reprezentanta un control tehnic care evidentiaza ca masina este in perfecta stare fara nici un fel de problema.
Asiguratorul nu ne despagubeste decat cauciucuri si jenti... fara piesele importante si.. scumpe.
Ce este de facut? Probabil singura solutie este instanta. Este de preferat sa abordam un avocat specializat in astfel de probleme? Exista sanse de castig in astfel de situatii?

Multumesc.
Buna seara,
Supun atentiei urmatoarea problema: Am luat in intetinere o persoana varstnica. In acest moment casa acestei persoane figureaza ca fiind proprietatea mea cu drept de uzufruct viager pentru vechiul proprietar. La Primarie la adresa casei pe care acum o am eu, figureaza inmatriculate 3 masini...la momentul inmatricularii proprietarii erau cu domiciliul aici. Cum se poate sterge evidenta acestor masini de la aceasta adresa, deoarece impozitul si amenzile primite de proprietarii masinilor (nepoata si o alta ruda) ajung la adresa casei care acum este a mea si mai ales se aduna ca fiind o datorie catre primarie. As dori sa procedez legal sa ii scot din spatiu. Ei au fost primiti in spatiu de vechiul proprietar, dar eu nu mai doresc sa mentin acest fapt. Multumesc pentru sprijin.