avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Activitate Iulian.Popa

Activitate Iulian.Popa

Răspuns la discuția Cumul pensie salariu
Totusi, as vrea sa stiu , ce text de lege le-ar interzice ,explicit asta?Sau unde gasesc interdictia aceasta pentru bugetari si poate asa inteleg ca nu se aplica si companiilor de stat?
Buna ziua,

As dori sa stiu daca legea interzice cumulul pensie -salariu in cazul unei companii de stat?Bineinteles ca nu vorbesc despre CCM,care poate prevede ca in cazul concedierilor colective primii pe lista sa fie cei care cumuleaza.Stiu ca in cazul bugetarilor nu este permis acest cumul,dar cum sta situatia la companii ?
Răspuns la discuția Modificarea unlaterala aCIM
Eu am contestat decizia de schimbare in functie in termen de 30 de zile(conform Codului muncii).Nu am cerut explicit si anularea Actului aditional la CIM(pe care trebuia sa o cer).Am inteles ca pot face o cerere pentru completarea actiunii .Problema e ca primul termen de judecata ,depaseste 30 zile ,de cand am semnat noul Act aditional(cu noua functie ,cu salariu mai mic) cu adnotarea ca nu sunt de acord .
Intrebarea mea este daca pot merge la tribunal inainte de prima infatisare si sa depun cererea de completare a actiunii,pentru a avea siguranta ca am depus cererea in termenul prevazut de CM?
Răspuns la discuția Modificarea unlaterala aCIM
Cererea aceasta o pot face acum(adica zilele acestea,pana nu se implinesc 30 de zile de la primirea actului) ,sau trebuie sa astept prima infatisare,care din pacate depaseste termenul de 30 zile?(din cauza volumuli mare de dosare nu se judeca in 15 zile)?
Răspuns la discuția Modificarea unlaterala aCIM
Am gresit.Acum ce pot sa fac ? Pot sa mai depun o noua contestatie la tribunal in care sa explic totul la fel si sa cer anularea ambelor acte?Mentionez ca intai am scris ca nu sunt de acord si apoi am semnat sub obiectiune,considerand,dupa parerea mea ,ca am semnat obiectiunea si nu actul aditional.
Răspuns la discuția Modificarea unlaterala aCIM
Mi s-a dat o decizie ,fara ca pe ea sa fie trecut termen de contestatie sau unde se poate contesta si in acelasi timp si cu aceeasi data mi s-a dat si un act aditional si mi s-a cerut sa-l semnez.L-am semnat dar in dreptul semnaturii am scris ca nu sunt de acord cu schimbarea din functie.Deci modificarea s-a facut si prin decizie si prin act aditional,Eu in schimb am contestat la tribunal doar decizia , am specificat ca mi s-a modificat si actul,si la contestatie am anexat copie si dupa decizie si dupa act,dar am contestat doar decizia cerand anularea ei si repunerea pe functia anterioara,nu am cerut si anularea actuluiaditional.
Multumesc mult pentru interes si astept un sfat.
Răspuns la discuția Modificarea unlaterala aCIM
Cum sa fac precizarea,in ce forma (act la tribunal?),cand?Se ataseaza la contestatia actuala?

Primul termen de judecata a fost stabilit peste 40 zile.Eu nu am cerut explicit si anularea actului aditional la CIM(modificat unilateral de angajator)ci doar anularea deciziei.Printre actele anexate se afla si copia dupa actul aditional.Daca se depasesc 30 zile ma gandesc ca nu mai pot cere anularea unui act aditional .As vrea sa am siguranta ca am cerut si anularea actului aditional.
Va rog,un sfat!
Mi s-a comunicat de catre angajator printr-o decizie,ca in urma restructurarii am fost trecut pe alt post,cu un salariu mult mai mic,fara ca in aceasta decizie sa mentioneze de ce am fost ales eu dintre toti colegii si fara a mi se comunica in decizie modalitatea si termenul de contestatie.De asemenea mi s-a prezentat un act aditional la CIM in care era trecut noul post si salariul diminuat,iar la semnatura am mentionat ca obiectiune ca nu sunt de acord cu schimbarea din functia avuta.Am facut contestatie la tribunal in care am cerut anularea deciziei si trecerea pe functia avuta anterior si plata diferentei de salariu.Intrebarea mea este daca trebuia sa cer in mod clar si anularea actului aditional la CIM si daca da,trebuie sa formulez alta contestatie care sa cuprinda si aceasta solicitare?