avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate Gina S.V

Activitate Gina S.V

Stimati avocati,consultanti am o intrebare care priveste pronuntul definitiv al divortului.Sunt 3 minori rezultati din casatorie si in urma divortului minorea cea mare ia revenit tatalui si ceilalti 2 mamei,dar judecatorul nu a mentionat nicaieri in scrisoarea definitiva ca tatal are dreptul sa-si vada cei 2 minori cu vizite regulate in weekenduri sau vacante asa cum prevede defapt legea si cum se procedeaza in orice tara civilizata.Nu intelegem nimic din toate acestea, face un judecator legea dupa cum este platit mai bine sau dupa dreptate.Daca acel copil este obligat de mama sa spuna minciuni la depunerea marturiei ,asta chiar inseamna ca tatal care si-a iubit copii si inca ii iubeste si vrea sa aiba pur si simplu un contact normal cu copii ca tata si copil si invers e chiar asa iesit din comun?
Se pare ca mama nu-si doreste sa aiba contact cu minora cea mare,altfel ar fi vrut si ea un program de vizitare cu ea.Deci tatal trebuie doar sa plateasca pensie alimentara si nu are dreptul sa-si vada copii si sa aiba contact cu ei.E vorba de fratele meu(tatal copiilor) si mie mi se pare foatre iesit din comun ca tata sa nu ai dreptul sa-ti vezi copii,asta doar pentru ca fosta sotia vrea sa se razbune pe tata,dar din cate stiu eu legea spune altceva.El se pare ca a avut o avocata cam care a lasat totul balta si nu a cerut ce a vrut si el.E un barbat cu un salariu de aproape 800 ron si nu-si poate permite sa dea bani multi la avocati si judecatori.
Minora cea mare care a ramas la el e la liceu si costa si asta ceva si trebuie sa mai si manance si ei.
Deci intrebarea mea ar fi ce ar putea sa faca sa aiba pur si simplu vizite regulate cum e legea cu ce 2 minori si cam cat ar costa sa faca un recurs?

Astept sfaturi si va multumesc anticipat,Gina
Buna,stie cineva cam cat dureaza pana un judecator da pronuntul definitiv de divort de la ultima infatisare cu martori?
Ultima infatisare a fost pe 1 octombrie si dupa 30 zile ar fi trebuit sa primim un raspuns de la judecatorie,dar nu am primit nimic.
Asteptam cu nerabdare,se apropie sarbatorile si am vrea sa stim ce avem de facut.
Este vorba despre judecatoria Buzau.
Va multumesc anticipat.
Gina
Răspuns la discuția Plata cheltuieli divort
Deci sa inteleg ca paratul deci cel care a introdus actiunea de divort ar putea plati celuilalt cheltuielile de judecata?in acest caz fiind sotia.
gina
Buna dimineata,
Am o intrebare,sotia fratelui meu a vrut sa divorteze si ea este si cea care a inceput demersurile de divort la tribunal.Si tot ea cere ca cheltuielile de judecata sai fie platite de sotul cu care e in divort.Este posibil asa ceva?Deci ea vrea sa divorteze si tot ea vrea sai se plateasca totul?
Din aceasta casatorie au rezultat 3 copii,ea a luat 2 dintre ei si a plecat fara sa spuna ca vrea sa plece si sa divorteze si copila cea mare de 14 ani a lasato la tata,el avand grija de ea , a dato la liceu la oras ,ia luat gazda deci sunt destule cheltuieli si cu scoala si cu restu.Acum au avut ultima infatisare la tribunal si au fost audiati si inca nu stie cui ii revin si ceilalti 2 copii.El are un salariu in jur de 700 roni.Ar vrea sa stie cam ce pensie alimentara ar trebui sa plateasca in cazu in care cei 2 copii mici ar ramane la mama(11 si 9 ani ,cea de 14 ani nici nu vrea sa auda sa ramana la mama)si daca trebuie sa plateasca cheltuielile de judecata pentru fosta sotie?Banuiesc ca ea oricum a platit aceste cheltuieli,fara nu cred ca poate merge mai departe cu divortul,deci a avut bani sa plateasca.Stiu ca fratele meu a trebuit sa plateasca de la inceput multi bani.
Sper ca ma puteti ajuta cu raspunsuri si va multumesc anticipat.
Cu respect Gina
Răspuns la discuția ordonanta prezidentiala
Multumesc mult de informatie.
Gina
Răspuns la discuția ordonanta prezidentiala
Bine,multumesc mult de informatie.Gina

Buna,stie cineva cat ar costa o ordonanta prezidentiala care se judeca urgent?
E vorba despre vizitarea copiilor si la tata.ar fi vorba de jud.Vrancea.
Multumesc anticipat,
Gina
Răspuns la discuția Divort in decurs cu copii
Va multumesc la toti pentru raspuns.Stie acum ce poate face.
Gina S.V
Buna ziua,sotia fratelui meu a parasit brusc domiciliul fara sa spuna ca vrea sa divorteze si a plecat cu 2 copii si unul l-a lasat la tata.Nici o problema,multa lume divorteaza,dar nu-l lasa sa aiba un contact normal cu copii,nu le da voie copiilor sa vorbeasca civilizat cu tatal la telefon si nici cu copilul ramas in urma nu vrea sa aiba contact ca mama si copil.Sunt in curs de divort si urmatorul proces este tocmai in octombrie 2010.Deci pana se decide unde vor ramane minorii dureaza mult si locuiesc departe unii de altii.Cum poate proceda sa-si ia si el ca tata copii in vacanta la el si ce poate face sa aiba un contact normal cu copii lui?Asta isi doreste,dar de fiecare data cand suna sa vorbeasca cui ei primeste doar vorbe urate de la fosta sotie si il ameninta impreuna cu fratele ei ca no sa-si mai vada copii.Are nevoie de o dovada de ceva sa-si poata lua copii la el in vacanta de vara?Sa mearga cu politia de la comuna la ea si sa ia si el copii?Daca ar fi fost un tata carei maltrata poate era alta problem,dar pentru el copii sunt totul,face orice pentru ei ,dar nui place sa incalce legea,vrea pur si simplu dreptate.Copilul care i l-a lasat acasa e o minora de 14 ani,deci se descurca destul de bine ca tata,si cei care i-a luat sunt un minor de 11 ani si o minora de 9 ani.vrea din tot sufletul un sfat legal.
Va multumesc anticipat.
Gina S.V