avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters154162

Activitate ContSters154162

Răspuns la discuția Actionari S.A
Si mai apoi ORC face publica aceasta situatie a actionarilor? :-/
Dupa un concubinaj indelungat, de multi ani, concubina are vreun drept de mostenire asupra bunurilor defunctului concubin? :rolleyes:
Discuție Actionari S.A
Este obligatorie sau optionala, mentionarea in Registrul Comertului a actionarilor principali ai unei societati pe actiuni (in cazul unui S.A mai vechi nu al unuia nou infiintat)? :-/ Odata schimbata structura actionariatului, prin vanzare cumparare de actiuni, trebuie mentionata noua structura la ORC? :innocent: Multumesc! =D>
1. Hotararile date pe O.G 5, somatii de plata, se comunica de instanta petentului dupa redactare? Sau e nevoie sa faca petentul o cerere de comunicare a hotararii? :-/
2. Hotararile prin care se incuviinteaza executarea silita se comunica catre executor sau catre creditor? Termenul de recurs, in caz de respingere a cererii, curge de la comunicare sau de la momentul la care se da hotararea? :-/

Multumesc! :D
O hotarare a unei curti de arbitraj :rtfm: , la ce instanta poate fi investita cu formula executorie? La instanta de la sediul firmei mele (unde s-a desfasurat si arbitrajul) sau la instanta de la sediul firmei parate? Locul semnari contractului e la sediul firmei mele. Pot alege intre cele doua instante? :-/
Daca se poate va rog a imi indica si temeiul juridic.
Multumesc! :D
Garantia de buna executie a contractului se poate constituii prin emiterea unui bilet la ordin de catre ofertantul castigator?
De prevederile Ordonantei 30 din 2011 privind scutirile la plata penalitatilor pot beneficia persoanele fizice ce au datorii administrate de directiile subordonate autoritatii nationale vamale (datorii ca urmare a neplatii unei taxe auto ...) ? :-/
Care ar fi baza legala? :-/
Multumesc! :worthy:
1. O persoana cu un handicap, daca primeste dreptul de a avea un asistent personal, poate presta o munca salariata si sa cumuleze salariul cu ajutorul acordat de stat pentru handicapul sau? :-/
2. Persoana de mai sus, poate cumula pensia (anticipata sau de boala) cu un vreun ajutor de la stat pentru persoane cu handicap? :-/
Daca se poate va rog sa-mi indicati si temeiurile legale ale raspunsurilor pentru a putea apoi studia atent problema. Multumesc! :)
Răspuns la discuția Competenta instanta
Deci nu poate fi tras la raspundere, chiar daca a semnat unele acte iar locatarii stiau ca persoana are functie de casier?
Răspuns la discuția Competenta instanta
Nu are nici CIM si nici contract de prestari servicii. A lucrat fara a avea un angajament scris, in baza unei hotarari a asociatiei de proprietari. :)