Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Competenta instanta
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Competenta instanta

Casierul unei asociatii de proprietari(bloc), pentru minus in gestiunea sa, va fi actionat in instanta la judecatorie(actiune in pretentii) sau la tribunal-sectia litigii de munca, de catre asociatia de proprietari? :O Dar administratorul aflat intr-o situatie asemanatoare? :O
Depinde de raportul juridic incheiat intre casier si asociatia de proprietari ... daca are c.i.m. , atunci litigiul se va judeca la tribunalul in raza caruia isia re sediul asociatia de proprietari .

Daca are incheiat un contract de prestari servicii , atunci litigiul se judeca la instanta in raza careia domiciliaza salariatul. in functie de valoarea pretentiilor, aceasta poate fi judecatoria sau Tribunalul.
Nu are nici CIM si nici contract de prestari servicii. A lucrat fara a avea un angajament scris, in baza unei hotarari a asociatiei de proprietari. :)
Asadar a muncit fara a fi angajat asa cum prevede legislatia. Presedintele asociatiei incheie contracte de munca, contracte civile sau conventii.
Nimeni nu poate lucra "in baza unei hotarari a asociatiei de proprietari", cum spuneti dumneavoastra pentru ca asociatia nu ia hotarari.
Hotararile se iau de adunarea generala a proprietarilor membri ai asociatiei.
Deciziile se iau in Comitetul executiv condus de presedinte.
Si oricine presteaza o munca, desfasoara o activitate platita in asociatie, trebuie sa o faca conform unui contract sau conventie incheiata intre presedintele asociatiei si acea persoana.
Probabil ca muncind ilegal si-a insusit banii tot ilegal.
Cei care i-au permis sa activeze in acest mod sa faca in asa fel sa-l convinga sa dea banii inapoi "de bunavoie" sau sa puna banii in gestiune din buzunarul lor (presedinte, membri ai comitetului, cenzor).
Deci nu poate fi tras la raspundere, chiar daca a semnat unele acte iar locatarii stiau ca persoana are functie de casier?
Se poate angaja raspunderea civila delictuala a acestuia , in baza art.998 si 999 C.civ. .... pentru angajarea raspunderii civile delictuale pentru fapta proprie se cer a fi intrunite cumulativ patru conditii, si anume:
1.existenta unui prejudiciu;
2.existenta unei fapte ilicite;
3.existenta unui raport de cauzalitate intre fapta ilicita si prejudiciu;
4.existenta vinovatiei celui ce a cauzat prejudiciul, constind in intentia, neglijenta sau imprudenta cu care a actionat.

Prin urmare, aveti posibilitatea sa promovati o actiune in pretentii .