avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Activitate Ciprian1976

Activitate Ciprian1976

Răspuns la discuția Accident pe trecerea de pietoni
Pentru o contuzie la sold se pot da 60 zile ingrijiri medicale?
Răspuns la discuția Accident pe trecerea de pietoni
Victima a avut o contuzie la sold (s-a lovit de oglinda) si o zgarietura superficiala la mana.Nu cred ca a ajuns la IML pentru certificat medico-legal.
Dar din moment ce s-a facut intelegerea si victima a dat declaratie in fata oranului de cercetare ca nu depune plangere mai are importanta?Cei de la cercetari mi-au spus ca propun neinceperea urmaririi penale.
Răspuns la discuția Accident pe trecerea de pietoni
Pe data de 25.martie (cand mi-a expirat dovada de circulatie) m-am prezentat la Parchetul de pe langa judecat sect 2 si d-nul procuror nu a vrut sa-mi prelungeasca dovada pe motiv ca e vatamare si sa vin dupa alte 2 sapt pentru prelungire.Intre timp am facut intelegerea cu victima si aceasta a dat declaratie la politie ca nu are nici un fel de pretentii.D-na de la cercetari m-a sfatuit sa nu-mi prelungesc dovada pentru ca de pe 25 martie pana pe 25 iunie , adica 90 de zile , se vor lua in considerare in cazul suspendarii permisului.Intrebarea e "Se va considera perioada scursa din momentul expirarii dovezii de circulatie adica 25 martie si 25 iunie suspendare de 90 zile"?Eu in perioada 25 martie -24 iunie nu am prelungit dovada si implicit nu am circulat.

Eu marti o sa fiu in Bucuresti.Ce anume pot rezolva? Stau doar 2 zile si as vrea daca se poate niste sfaturi pentru a sti unde sa ma adresez.
As dori un sfat in legatura cu situatia in care ma aflu:
Pe 10 martie 2010 am lovit un baiat pe o trecere de pietoni(de fapt a venit in fuga si s-a lovit de aripa dreapta fata -dar circumstantele producerii accidentului nu mai conteaza).Mi s-a intocmit dosar penal pentru vatamare.Dupa aproximativ o luna si 2 saptamani am facut o intelegere amiabila cu victima si aceasta a depus la politie o declaratie prin care renunta la orice pretentii.Doamna politista de la cercetari la care o fost depusa declaratia de renuntare a victimei, m-a sfatuit sa nu mai reinoiesc dovada de circulatie pentru ca perioada din momentul expirarii dovezii de circulatie si pana la primirea de la parchet a hartiei prin care se inchide dosarul penal se poate considera perioada de suspendare(adica 90 zile).Am mai multe nelamuriri:
1. Doamna politista de la cercetari mi-a spus ca dupa 90 de zile sau in cand primesc hartia de la parchet sa ma prezint la politie sa ma programez pentru examen.Intrebarea e "De ce mai trebuie sa dau examen daca am avut suspendarea maxima?"
2. Politia nu mi-a dat nici un proces verbal cu sanctiunea.Trebuia sa-mi dea?
3.Acum suntem pe 24 iunie.In 2-3 zile se implinesc 90 de cand mi-a expirat dovada.Ce pot face pentru a lua mai repede carnetul?
Multumesc anticipat.
P.S. Mentionez ca sunt din Constanta , accidentul s-a produs in Bucuresti si nu am putut face deplasari in Bucuresti pentru a lua aceste informatii.

3.Acum