avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate liviu f

Activitate liviu f

Eu sunt proprietarul. Ma refer la CASS.

george-neagu a scris:

Nu.

O familie, sot si sotie, pensionari inchiriaza apartament. Exista ceva scutiri, fiind penionari ?
Ce inseamna pensie de asigurari sociale ? Inseamna, de fapt, si pensie anticipata partial ?
Deci, firma A s-a desfiintat sidin neglijenta, nestiinta, nu si-a recuperat garantia. Acum, proprietarul are legatura doar cu firma B, care este subchirias. Firma B, la randul ei, renunta la chirie (inchiriere). Proprietarul firmei A, desfiintata, ar vrea garantia . Cum se procedeaza ?
Situatie :
- firma A inchiriaza de la un proprietar un spatiu comercial;
- firma A subachiriaza (cu acceptul prprietarului) ,spatiul,firmei B;
- firma A se desfiinteaza;
- firma B renuna la afacere (dupa cativa ani) ;
- cui va restitui proprietarul garantia (o luase de la firma A) ?
E situatie reala.
Multumesc.
Multumesc.
Buna ziua.
Femeie, datele nasterii 07 iunie 1964 , stagiu de cotizare 30 ani plus 3 ani grupa a 2-a, pot solicita pensionare anticipata partial ?
Multumesc.
In momentul in care s-au stabilit conditiile pentru a primi ajutoarele de 50 euro si 700 lei eu eram angajat si eram si in pensie pentru limita de varsta, cu pensie de 1389 lei. Din 15 iunie nu mai sunt angajat si am ramas doar cu pensia. Am sau nu dreptul la cei 50 euro ? Consider ca ar fi corect ca listele sa se actualizeze. Stie cineva, concret, care este situatia ?
Multumesc.
Mai presteaza cineva pe acest forum ?
Pensionar cu o pensie de 1389 lei, la limita de varsta si angajat la o firma particulara, primeste vaucherul de 50 euro ?