avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate da_dy

Activitate da_dy

Răspuns la discuția retinere salariala
Pentru ce au constatat acesle sume ca primite necuvenit de dvs ?


vina este a celor de la financiar ei calculandu-mi salariul gresit (in plus), deci in niciun caz nu ma incadrez la art.254
am fsot chemat in aceasta saptamana la biroul resurse umane si mi s-a pus in fata o hartie in 4 exemplare (pe care am refuzat sa o semnez) ,prin care mi se aducea la cunostiinta urmatoarele;
-in 2009 mi s-a calculat gresit banii pe c.o. si am primit mai mult cu 300 lei
-in 2010, 2011 mi s-a calculat gresit salariul in diverse luni primind in plus 700 lei
-trebuia sa semnez ca sunt de acord cu retinerea sumelor respective in "n" rate
este legal sa restitui sumele care zic ei sunt necuvenite dupa atata timp?
daca nu,sau da, in temeiul caror legi coduri sau mai stiu eu...va rog frumos.
mentionez ca lucrez la o societate bugetara. mii de multumiri
Discuție ajutor somaj
daca baiatul meu a luat bacalaureatul in sesiunea din toamna mai beneficiaza de ajutor de somaj? este deja in evidenta fortelor de munca.avand carnet de somer
cer se intelege prin "Adeverinţă eliberată de furnizorii de servicii specializate pentru stimularea ocupării forţei de muncă, prin care se certifică data înregistrării persoanei în evidenţele proprii, în cazul în care persoana s-a înregistrat în vederea medierii pentru încadrarea în muncă la un furnizor de servicii specializate pentru stimularea ocupării forţei de muncă,"

in ce conditii un absolvent de invatamant liceeal poate obtine ajutor de somaj si ce acte ii trebuiesc si unde trebuie sa se adreseze
Lucrez la o societate bugetara care nu si-a respctat obligatiile privind plata unor prime si a bonurilor de masa din 2007 conform CCM !Exista un anumit interval de timp in care ii pot da in judecata?
am imprumutat pe cineva cu o anumita suma de bani si nu o mai pot recupera cu toate ca am o hotarare judecatoreasca definitiva ireocabila cu executare
scuze de intarziere
deci:
-grupa intai si grupa speciala=19 ani,6 luni si 11 zile
-conditii deosebit de grele(grupa a doua)= 7 ani(2003-2010)
-stagiul militar satisfacut=1 an 4 luni
-cotizare la fondul de pensii=2 ani(am fost plecat cu ordonanta de disponibilizare apoi reangajat)
-data nasterii;30.09.1958
mii de scuze pentru insistenta de care dau dovada...din anul 2001 si pana in prezent am mai avut 2 ani 4 luni si 21 de zile la grupa speciala:mentionez ca functia pe care am prestat-o a fost de mecanic de locomotiva
si daca platesc la grupa a treia, sau alta grupa ,se poate? Se va lua in calcul ?Cam cat trebuie sa platesc pentru alta grupa ?(in ani evident)