avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate bioanad

Activitate bioanad

Deci in momentul in care el depune actele pentru CCC, nu este obligatoriu ca eu sa am efectuate 42 de zile obligatorii de lauzie? Mentionez ca are minim 10 luni neintrerupte lucrate in ultimele 12 luni din naintea nasterii copilului . Ideea era ca eu oricum stau acasa toate cele 126 de zile acasa dar pt CCC o sa depuna el actele.
Va multumesc!
Buna ziua! Ma aflu in saptamana 33 de sarcina, termenul aproximativ pentru nastere fiind 12 septembrie 2010. Am o vechime in munca de 3 ani iar momentan sotul meu beneficaza de somaj pana la data de 14.11.2010. Prin lege am inteles ca pot beneficia d3e 126 de zile calendaristice concediu pre si postnatal iar de concediu si indemnizatia pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani poate beneficia si sotul. Intentionam ca actele pentru concediu de crestere a copilului sa le depuna sotul, insa nu stim daca este obligatoriu ca in momentul depunerii acestor acte eu sa am deja efectuate cele 42 de zile obligatorii din cele 126 de zile. Se poate ca in acelasi timp eu sa beneficiez de concediu maternal iar el de concediu pentru cresterea copilului? Concret la data de 1.10.2010 data cand sa spunem ca el ar trebui sa depuna actele pentru concediu de crestere a copilului eu trebuie sa am efectuate obligatoriu cele 42 de zile de concediu maternal?Se pot depune actele pentru obtinerea concediului de crestere a copilului imediat dupa nasterea copilului? Daca sotul beneficiaza de concediu de crestere a copilului concediul meu maternal se suspenda?Cand se va plati concediul de crestere a copilului?