avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate andreea_das

Activitate andreea_das

Buna ziua,
Avand in vedere preverile art. 22 din Legea-Cadru numărul 153 din 2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, coroborat cu prevederile art 38 aliniatul (2) litera a), din aceeaşi lege, as dori sa-mi precizati daca incepand cu 01.07.2017 se mai acorda acest spor la persoanele incadrate in grad de handicap, nevazatori sau se sisteaza pana la stabilirea aategoriilor de persoane cu handicap care vor beneficia de acest spor ?

Potrivit unui comunicat aparut pe site-ul Asociatiei Nevazatorilor din Romania: "Până la sfârşitul anului nevăzătorii angajaţi în sistemul public vor primi acest sport. Hotărârea de Guvern prin care se vor stabili categoriile de persoane cu handicap care vor beneficia de sporul de 15% prevăzut la articolul 22 nu poate modifica articolul 38 din Lege. Modificarea unei legei se poate face doar printr-o altă lege sau ordonanţă de urgenţă".

In alta ordine de idei, institutiile publice locale au sistat acest sopr incepand cu 01.07.2017.

Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Sunt functionar public, cu atributii de asistent social (intr-o Directie de asistenta sociala) si as dori sa deschid pe numele meu, impreuna cu sotul, o intreprindere familiala avand ca obiect de activitate mici reparatii de tamplarie (sotul e de specialitate). Intrebarea mea este daca as fi sau nu in incompatibilitate/conflict de interese . Multumesc
Buna ziua,
Sunt functionar public si doresc sa lucrez tot in cadrul institutiei dar in alt serviciu unde nu sunt decat posturi contractuale. Ce variante as avea? Multumesc
Un angajat la o institutie publica, intr-o functie de conducere (personal contractual) poate incheia un alt contract de munca cu o institutie de invatamant si in ce conditii (ca si program de munca). Multumesc
Buna ziua,
Un functionar public angajat cu norma intreaga poate solicita diminuarea normei de munca pe o perioada determinata ?(timp de 6 luni sa lucreze jumatate de norma cu salarizarea corespunzatoare). Muntumesc
Răspuns la discuția Functionar public angajat la ONG
Multumesc pentru raspuns dar aveam nevoie de un raspuns mai concred pentru ca legea am citit-o. Sa inteleg ca daca fisa postului de la cele doua locuri de munca are elemente comune intru in conflict de interese, iar daca nu au atributii similare pot sa ma angajez??
Sunt angajata ca functionar public intr-o institutie de stat cu atributii in domeniul protectiei persoanelor cu handicap (coordonare metodologica centre persoane cu handicap ). As dori sa-mi iau concediu fara plata de la acesta institutie si in acest timp sa ma angajez cu contract de munca la o Fundatie ce se ocupa tot cu protectia persoanelor cu handicap. As putea face acest lucru? Stiu ca se pune problema conflictului de interese, este cazul si aici? Multumesc
Buna ziua
Sunt functionar public si as dori sa stiu daca in conditiile legislatiei actuale as putea sa ma transfer (cu acordul institutiei la care solicit transferul) la alta unitate similara, dar din alt judet. In ce masura faptul ca angajarile in sistemul public sunt blocate afecteaza transferurile?
Va multumesc