avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate boghi102006

Activitate boghi102006

Pana la deces, soacra mea primea suma de 600 lei in calitate de urmas al unui veteran de razboi. Intrebarea este daca dupa decesul dansei fiica ei si a veteranului de razboi poate beneficia de aceasta suma in calitate de urmas.
Exista o perioada de timp determinata pentru transferul unei mosteniri legale (mama,) care daca nu e respectat poate atrage sanctiuni financiare ?
Răspuns la discuția Protectia datelor personale.
Va multumesc mult
Pe lista lunara privind plata taxelor la bloc mai poate apare numele si prenumele sau numai numarul apartamentului ? Pe usa de la intrare in apartament poate sa apara nulele locatarului (propietarului) sau numai numarul apartamentului ?
Cand este mai bine sa renunt la pensia anticipata, pana la primirea deciziei sau dupa ce am primit decizia ?
Cat timp sunt valabile punctele de penalizare din codul rutier italian ?
Răspuns la discuția CAS
Exista termen de prescriptie ??????
Răspuns la discuția CAS
In civil sau in penal ?
Discuție CAS
Buna ziua,
Timp de 10 ani am lucrat la un srl care in anul 2009 a intrat in isolventa si ulterior s-a desfintat. In urma cu ceva vreme am aflat de la un fost coleg care a ajuns la varsta de pensionare ca de-a lungul timpului administratorii nu ne-au platit CAS-ul in mai multe randuri, perioadele de neplata insumand aprx. 3 ani.
Intrebarea mea este daca eu stiind aceasta situatie pot sa-i determin pe fostii administratori sa-mi plateasaca retroacit sumele datorate Casei de Asigurari Sociale si daca da cum ?

Cu multumiri
Buna ziua,
In urma cu 2 zile am primit un plic din partea unui executor judecatoresc prin care ma anunta ca a fost blocat contul personal pe care il am la o banca din mun. Medias unde locuiesc. Precizez ca in acest cont din cand in cand primesc sume mici de la fosta mea sotie care lucreaza intr-o tara UE cu contract de munca, iar banca mea are corespondent in tara respectiva.
Motivul blocarii ar fi nerespectarea unui contract de credit de consum incheiat cu o societate financiara nebancara incheiat in 09.01.2006.

Cum eu stiam sigur ca niciodata nu am cumparat de la acel magazin nimic in rate, am cautat si spre norocul meu am gasit atat contractul original cat si cele 2 facturi (una emisa de magazin pentru produsele achizitionate si a 2-a emisa de soietatea creditoare cu dobanda aferenta si comisionul cuvenit) ambele insotite de chitante datate in 09.01.2006 di care rezulta faptul ca in aceeasi zi a fost achitata intrega valoare a contractului. Insumate cele 2 sume reprezinta exact valoarea contractului.

Trebuie sa mai precizez ca pe una din foile trimise de executorul judecatoresc scrie ca sentinta s-a pronuntat in 06.01.2014, iar eu am primit plicul in 27.01.2014, deci au trecut mai mult de 15 zile pentru contestatie. Mai trebuie sa peecizez ca am distrus plicul cu data in care l-am primit.

In acest sens, stimati Domni as dori un sfat din partea Dvs. cum sa procedez. As dori sa-i sau eu in judecata si sa le cer daune morale, dar situatea mea financiara actuala nu-mi permite deooarece eu nu am loc de munca din 2009 (am 56 de ani)
si traiesc din pensia mica a mame i mele si din micile sume pe care cand poate mi le trimite fosta sotie, dar sunt de acord sa impart eventuala suma primita cadaune morale cu cel care ma va reprezenta.

Astept cu multa nerabdare un raspuns si pana atunci raman cu stima

boghi 102006