avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Exista o perioada de timp determinata pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Exista o perioada de timp determinata pentru transferul unei ...

Exista o perioada de timp determinata pentru transferul unei mosteniri legale (mama,) care daca nu e respectat poate atrage sanctiuni financiare ?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:43, 13 Septembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca finalizati procedurile succesorale in termen de maxim 2 ani de la deces, nu platiti impozit de 1% din valoarea mostenirii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiunea Nita Lacramioara Nita Lacramioara Ce reprezintă termenul dat de la decesul defunctului, până la dezbaterea succesiunii? In articolul publicat pe siteul Dvs, specifică doar termenul de 2 ani ... (vezi toată discuția)
Deces, mostenire ma_ria ma_ria Buna ziua, Tatal meu a decedat si am inteles ca este recomandat sa se faca actele de succesiune in primele 6 luni de la deces. Fiind singura fiica, nu pot ... (vezi toată discuția)
Taxa de mostenire nedezbatuta dann87 dann87 Buna ziua, Ma gasesc in urmatoarea situatie: mama nu a dezbatut taxa de mostenire dupa bunic pentru un teren si acum imi spune ca s-a dat o noua lege sau ... (vezi toată discuția)