avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate iancu ionel

Activitate iancu ionel

Buna dupa masa !

NU ... nu stiam !! Dar ptr ca deja , nesimtitul caruia i-am vandut masina vad ca abuzeaza , deja am trimis o cerere insotita de toate actele politiei ( nu este posibila radierea , decat cu toate actele in original si cu numerele masinii - iar eu i le-am dat cumparatorului acum 6 ani )
doar ptr a ma exonera pe mine de raspundere - ii zice cumva si-ni scapa .

Dar va multumesc frumos ptr veste ! ( nu este vorba de a 6 a masina i doar de a 6 a amenda , 4 au fost pe una si 2 au fost pe cea vanduta )

De unde stiti asa ceva ? daca nu va suparati ... cum ati aflat ?
Va rog frumos sa detaliati , in situatia mea sunt FOARTE MULTI , VANZATORI DE BUNA CREDINTA ?!?

cu stima , Iancu
ps. refuz sa fiu domn :)
Daca mai sunteti in termen , faceti contestatie la executare si acolo sa aratati cu dovezile ce le aveti , ca ati avut nr furat si NEAPARAT SA CERETI - PROBA FOTO - si atunci se va vedea ca nu este autovehiculul dvs - daca va fi lizibila - de obicei vin cu niste foto - de te umfla rasul si pierd procese pe banda rulanta ... sunt sigur ca castigati , dar trebuie sa urmati pasii - necesari ....
Fi-ti atenta la data de trimitere , citi pe net despre rovniete , puteti castiga la majoritatea ,CARE NU AU FOST SEMNATE DE agentii constatatori , sunt multe ''portite '' ....dar trebuie sa mentionati exact situatia in care sunteti
Eu personal din 5 amenzi , nu am platit nici una
4 erau pe o masina si erau toate in desurs de 30 zile - legal, nu te pot amenda decat o data in decursul unei luni , deci am facut plangere contaventionala , la toate 4 ,
la prima : am supus in atentia instantei ca fiind la prima abatere -in mod normal - se poate da avertisment - aia am si primit , iar la celelalte 3 - am gastigat ptr ca erau toate incadrate in termen de 30 zile
la a 5 a - - nu a fost semnata - fizic de ag constatator - iar am castigat ,
acum sunt la a 6a , cu o masina vanduta din 2008 si neradiata din baza de date a politiei ...dar fiscal am radiat-o
cititi cat mai mult pe net ...aveti multe surse sa va inspirati ...mai ales ca nu dvs sunteti autoarea .
Va tinem ...pumnii !
Răspuns la discuția Vanzare teren cu vicii ascunse
Cine a fost la Apa Nova , Distrigaz sa ia o autorizatie , sau sa ia o documentatie sau macar un rasuns cu pozitionarea undei tevi /conducte , STIE , ca aceste ''entitati '' : NU VOR MUTA NICIODATA DAR NICIODATA VRE UN ml de conducta teava !
De ce ?PAI UNDE O S-O ''PUNA / ASEZE'' ?!? Este super logic -le va trebuii ACCEPTUL CELUILALT , pe terenul caruia se va muta conducta ...
ASA CA , SCOATETI din discutie aceasta varianta SI ''TASTATI LA OBIECT ''!!!
EU VA SPUN SI REPET , ptr cei care pot intelege ( de voie buna ) ca SUNT DISPUSI SA PLATEASCA VALOAREA PIETII A TERENULUI , decat sa prefere ori ce alta ''varianta ''

Singura problema care se pune real este : cum ii determini sa faca lucrul acesta ?

Iar in cazul in care rusesti sa-i faci sa plateasca (ptr ca ei nu au avut avizul tau cand au postat teava pe terenul tau , sa zicem ca l ai avut mai de mult ) nu cred ca vor despagubii si surafata ramasa din jurul , ARIEI DE PROTECTIE .... sper ca m am facut inteles
Răspuns la discuția Vanzare teren cu vicii ascunse
Buna ziua ,
Si eu am vandut , mai multe loturi de teren , ale mele si ale altor clienti : privind conductele de gaz , acestea au un ''regim de protectie ''
- primaria era obligata sa aiba cunostinta si sa va faca cunoscut si in speta dvs , EI NU V AU ATENTIONAT prin certif de urb . - sigur sunt buni de plata
- NU PUTETI - nici daca vreti sau va ''puneti in cap'' sau in stand pe maini cu capul in jos , sa turnati ciment peste teava ... ESTE EXCLUS !!
- firma de gaze , ERA OBLIGATA SA -SI FACA CUNOSCUTA - prezenta / existenta conductei de gaze - si ei sunt buni de plata
- vorbesc in cunostinta de cauza - este posibil daca ve ti gasii un avocat COMPETENT , sa va obtineti banii de la firma de gaze - VA POT SPUNE CU SIGURANTA - SE POT CERE DESPAGUBIRI , in cuantum al valoarii terenului- lipsa foloisintei bunului
CRED ca sunt 3 apecte care va pot aduce avantaje materiale dar cred ca va trebuii sa inapoiati banii cumparatorilor , nu datorita fatului ca le ati ascuns voit ceva ci unor terti ( primaria si firma de gaze ) pe care daca reusiti sa i dati in judecata , sigur ve ti castiga
TREBUIE sa verificati , care este REGIMUL DE PROTECTIE privind ridicarea de imobile , la ce distanta aveti voie sa contruiti ( dvs / cump )
zic eu ...
Răspuns la discuția Cum sa evacuez fostul proprietar
In mod normal , trebuia sa mergeti cu contractele de utilitati , sa le schimbati , pe numele dvs , in ACEL MOMENT , solicitati si sistarea lor : curent , gaze, apa .
Si cred ca aveti solutia - legala ( sau tot ata de crestineasca ca si comportarea vanzatoarei ) ...
Răspuns la discuția Neintelegere chirias/proprietar
Conform legislatiei in vigoare , proprietarul are datoria sa INTRETINA , in stare de functiune , tot ceea ce insemna - instalatii !! Si eu sunt un proprietar de imobil /e inchiriate .
In speta enuntata de dvs , este clar raspunderea proprietarului sa achite materialele si manopera , teava su s-a rupt din vina dvs , ca ati folosit-o '' nu stiu cum ''...
Cautati pe google - legea locuintei , ve ti gasii acolo exact ce va intereseaza ... asa ca la urmatoarea plata a chiriei , ve ti achita chiria si mai putin contravaloarea ''problemei ''
ASA AR FI CORECT ! Zic eu ...
BUNA SEARA ! Cainele se dreseaza , apropie mai usor si mai repede decat ...omul !!!
Dresati/ apropiati cainele .... cu putina mancare si o mangaiere , ve ti face MINUNI !!!
Mi AS DORI SA VAD CAINELE SA VA AJUT CU EL !
iancu4x4@yahoo.com :D

ps . cainele nu cunoastea legea ... dar cunoastea vorba buna si ''coltul de paine "
nu pot sa cred ca nu va ti gandit ...inainte de a va gandii la lege ...
NO COMENT !!!
Buna ziua , stimate domn ...
Este foarte bine sa auzi aceste cuvinte ''din respect'' dar ca cineva sa dea dovada de el , este grozav !
Numai ca nu mie imi raspundeti !! Va raspundeti dvs ... cred ca sunteti constient ?!
Ce insemna ; AM SEMNAT UN CONTRACT VALID ? adica proprietarul are , sau aveti pe contract , stampila de la Circa Financiara impreuna cu nr de contract si data la care a fost inregistrat ?
- Este posibil sa cunoasteti raspunsul - si da , ati pus o intrebare , nu are rost sa caut si sa dau copy si paste ( ce are proprietarul cu mine de doreste rezilierea constr.)...dar nu cred ca -l puteti accepta
- NU EXISTA PREAVIZ - intrebati orice jurist/avocat - orice contract ''tine '' dureza pe cat este stipulat in el ...ATAT
- NU EXISTA PERIOADA NEDETERMINATA - nu cred ca nu aveti o cunostinta , un amic , care are studii juridice ( iar daca nu aveti ) dati un sarch pe google si ve ti vedea ca orice contr , ARE PERIOADA STRICT DETERMINATA, ALTFEL ESTE LOVIT DE NULITATE
( cum crezi dta ca un propr poate platii impozit la o perioada nedeterminata - asat vorbind in bunul simt al ''logicii " ?!? - nu puteti rasp la aceasta intrebare !!
-" mi s-a spus ca asa procedeaza" ...cine va spus ? cei de la agentie ? si cand v au spus ? inainte sau dupa ce ati avut disensiunile ? ptr ca ceva nu este logic in afirmatiile dvs ! ori stiati ori nu stiati ?!? poate va hotarati ...
- ptr cultura dvs ; DOAR contractul de inchiriere inregistrat de proprietar la circa financiara a sectorului de care apartine imobilul , poate FI CONSIDERAT incheiat in forma autentica , restul sunt doar ''intelegeri " - rog intrebati un jurist ...ve ti vedea raspunsul

Ag Imob nu poate incheia contr de inchiriere ...SUNT SIGUR ! POT DOAR fi martori la o semnare intre parti , dva /chirias si propr , la un acord /o intelegere intre parti ...ATAT

''dumnealor au considerat ca trebuie sa-l faca pe o luna introducand acea posibilitate de prelungire pe perioada nedeterminata.'' - cand o persoana , semneaza ''un document / intelegere / orice scris '' - PRINCIPIU - doar aceea persoana / acele persoane . STABILESC : DURATA , CLAUZE , PRETURI , OBIECTUL CONTR / INTELEGERII ,si alte clauze de nulitate , intrazieri , eviztiuni , neplata la timp , etc ...
NU UN TERT(z) !!! Este posibil sa intelegeti ...

AGENTIA SA ''CONSIDERE'' CAND OR PLATII EI , PE BANII LOR , NU PE AI DVS - sper sa intelegti ca tot ce va scriu ESTE DOAR PTR A VA PUTEA AJUTA PE DVS si nu ptr a va enerva , CU CAT ESTE MAI ''DUR / CORECT ''RASPUNSUL MEU , cu atat ve ti realiza , greselile pe care le ati facut ...sau de care nu ati avut cunsotinta si pe care este posibil ca la urmatorul contract de inchiriere sa nu va mai ''loviti '' de ele - SI TOTUL DIN RESPECT FATA DE ''OMENIE '', noi la esenta suntem oameni iar oamenii dau dovada de omenie , ( eu incerc sa va ajut prin cunsotintele mele - care nu sunt de natura juridica,doar practica - 17 ani de ag imob cu fel si fel de ''spete'') - rezulta din cele enuntate mai sus , ca atunci cand dvs platiti , este normal ca doar dvs si cealalta parte sa ''dictati '' continutul contractului ( care inglobeaza cele enuntate deja ) nu altcineva ...

"Eu locuiesc acolo legal, stimate domn, ma aflu in acel spatiu in perioada nedeterminata"
- trebuie sa VA LAMURITI - daca exista" perioada nedeterminata ! sa presupunem ca NU EXISTA - deci - locuiti fara contract ( fi ti sigur ca stiu ce vorbesc )
- rezulta ca - este posibil ca dvs sa fi avut impresia , ca locuiti legal , eu va spun sa asa este - doar impresia - si iar stiu ce spun , am incheiat multe contracte PERSONALE - peste 60 de contracte - IN CCA 13 ANI - la proprietatile mele . nu mai vorbesc de ale celorlalti ( clienti)

Din acelasi respect , sper , ca am putut sa va ''luminez privirea'' asupra aspectelor , pe care le ati avut cu privire la ''inchirierea mentionata '' .

Ca o ''rezultanta '' a celor scrise de dvs : cred ca agentia a GRESIT ( DE DATA ASTA ) si ma c am doare sufletul s-o recunosc -PTR CA NU VA PROTEJAT IN MOD EGAL , ca si pe proprietar !!! SI iar stiu ce spun - dvs le ati platit un comision , erau obligati sa va avertizeze de comportamentul proprietarului - INAINTE DE A SCOATE BANII DIN BUZUNAR si a va ''lega ''de el dar si NE-AMESTECANDU -SE in problemele / discutiile prop/chirias .

Asa ceva este un pic de condamnat - din pacate ptr etica profesionala, de care trebuia sa dea dovada cei de la agentie ...trebuia ; DOAR SA ASISTE SI SA AJUTE , la negocierile / discutiile dintre parti , atat ...

Succes in cautarea unei noi locatii ,
cu stima dar si parere de rau ptr ceea ce vi s-a intamplat ,
Iancu

TREBUIE SA MI RECUNOSC ''NESTIINTA '', DAR SI GRESEALA , recitind postarile userului ''alice -xax'' , careia ii multumesc -ptr largirea orizintului , am luat la cunsotinta de TEMEIUL LEGAL cu privire la art 1810 - relocatiunea tacita cat si a art 1824 cu privirea la PREAVIZUL - CARE EXISTA LEGAL - fiind de 60 zile , daca ati incheiat contract de minim 30 zile. IMI CER SINCER -SCUZE !
Ma bucur ca sunteti la adapostul legal al oricarei legi !
Iancu
Raspunsul IL STITI BINE - se afla in ''In urma unor disensiuni cu proprietarul acesta mi-a sa plec la sfarsitul lunii." ,

Proprietarul a facut foarte bine , inchiriindu va ptr o perioada mica ptr a vedea ''comportamentul dvs '' .Asa procedez si eu ...
2) Daca nu va permiteati sa va jucati de-a mutatul , trebuia sa semnati un contract valid , un nou contract - ptr ca in acest moment dvs locuiti -FARA CONTRACT - cu proprietarul si sa -i achitati doar cand vi-l dadea inregistrat la circa finaciara .( punct)
3) Dva trebuie sa va raspundeti la intrebari -ptr ce ma da afara ?!? noi sigur nu stim !
4) Doar daca aveti vre-o dovada , CLARA , proba video sau martor , mai puteti sa-i schimbati decizia proprietarului ( cred ca intelegeti ce vreau sa spun..nu ?!?) , altfel ... trebuie sa va gasiti ''locuinta cu chirie ''
Consider ca a procedat foarte corect , IAR DVS STIATI !!! ALTFEL cum era posibil sa va mutati doar ptr o luna ?!?
Daca ne ati ( de fapt va ti raspunde la acesta intrebare , ati afla intregul raspuns ...zic eu
Ce vina are agentul ?!? adica cel care va gasit ''imobilul dorit /locatia '' ?!?
Problema este la dvs !!! SIGUR !!!
Dvs ati decis ce inchiriati ! - 1
2) daca el a ''gasit / muncit '' IMOBILUL DORIT , a prestat o muna iar dvs l-ati platit , DAR nu ati cerut chitanta pe loc ?!? cine este vinovatul ?
3) Si cu ce va incalzeste ca este o firma ''in vigoare ''sau una de pe Marte ?!? el / ei agentii au muncit iar dvs era corect sa platit . Punct .
4) Daca dvs ati fost NAIV ... si ati crezut ca proprietarul va mobila imobilul , este vina agentului ?!?
DACA VE TI AVEA ''TARIA DE CARACTER '' SA VA RASPUNDETI CORECT LA ACESTE INTREBARI , ve ti vedea ca vinovat sunteti DOAR DVS !
Si din pacate nimeni nu va spune : MATURIZEATATE ...O DATA !!!

RECITITI de cate ori va este necesar ceea ce ati scris !!! Aprope nici unde, dvs , NU VA ATRIBUITI NICI O CUPLA !!!! Pai in primul rand va uitati ''in crtea proprie '' adica vedeti daca sunteti de vina dvs cu ceva si apoi ''CEILALTI " !
ASA INCEP LUCRURILE !!! NU MAI CAUTATI ...VINOVATI ....
Si ma opres aici , ptr ca oricum imi sunt cenzurate ... drastic raspunsurile ..ptr ca si postarile ... CER , ACESTE RASPUNSURI !
Din PACATE , moderatorii nu inteleg ca : ACESTA ESTE AJUTORUL !!!
Dansii doresc un raspuns , ''dragut ;; sa va plangem si noi un pic de mila , sa va ajutam cu ceva banii ... PENIBIL !
DOAR ADEVARUL - CARE ESTE UNUL SINGUR - INDIFERENT DE CATE FATE ARE CRISTALUL ( OAMENI SAU PARERI SUNT ) ,
DUREROS .... VA VA FACE SA INTELEGETI , UNDE SI CINE A GRESIT !
SIMPLU !!!! Banii au fost la dvs si dvs ati decis tot , ca nu ati stiut sa gestionati ''lucrurile '' este doar vina ... agentului :D