avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Activitate anamaria_v

Activitate anamaria_v

Buna ziua! Sunt studenta in anul I la master, la stat / zi. Am aflat ca sunt insarcinata si voi naste la inceputul luui iulie. As dori sa stiu daca voi putea beneficia de indemnizatia de crestere copil, in conditiile in care am terminat facultatea in 2008 si dupa ce am dat licenta, am nascut si am intrat in CIC, care s-a terminat in august 2010.

pe baza acestui aricol ,

Articol unic. - La articolul 1 alineatul (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.008 in 14 noiembrie 2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, dupa litera m) se introduce o noua litera, litera n), cu urmatorul cuprins:
"n) urmeaza cursuri cu frecventa de masterat in tara sau intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, si cel putin unul dintre parintii copilului are cetatenie romana. Nu beneficiaza de indemnizatie de crestere a copilului cursantii care o primesc din partea altui stat membru al Uniunii Europene."


unele persoane mi-au spus ca voi benefici de indemnizatie, altele ca nu! :((

Ma puteti lamuri, va rog!
Răspuns la discuția somaj dupa CIC
va multumesc mult

adresa mea de mail vilcu_anamaria@yahoo.com
Răspuns la discuția somaj dupa CIC
Buna ziua!
Am fost azi la anofm sa ma interesez pt somaj si din pacate nu pot beneficia de indemnizatia de somaj :( ...Ati avut dreptate cand ati spus ca trebuia depus dosarul in cele 60 de zile de la absolivre. :(

Acum ce mai vreau sa va intreb: imi pot plati cumva , ce trebuie platit, ca atunci cand voi naste sa pot beneficia de indemnizatia de 600 ron
.... daca nu am lucrat pana acum, chiar daca ma angajez sau imi platesc ce trebuie, pot primi indemnizatia (daca nu am cel putin 12 luni de cotizare)

Sau mai bine zis...ce pot face ca sa pot beneficia de acea indemnizatie de crestere a copilului? Va rog mult daca stiti , sa ma sfatuiti....sunt ingrozitor de stresata... :((

Va multumesc din suflet!
Răspuns la discuția somaj dupa CIC
va multumesc mult pt raspunsuri! O sa vad ce pot face :)
Răspuns la discuția somaj dupa CIC
:">multumesc pt raspuns...dar, eu nu am depus inainte de a naste , actele pt somaj, pt ca am nascut in mai putin de 60 de zile de cand mi-am dat licenta si am putut intra imediat in CIC.
Probabil nu m-am exprimat cum trebuia, dar as dori sa stiu (daca se poate)in cat timp de la terminarea cic trebuie sa depun dosarul pt somaj, astfel incat sa am continuitate si sa pot beneficia de ind pt cresterea copilului cad o sa mai vina un bebe.

Nu as vrea sa nu pot beneficia de ea pt ca am intarziat cu depunerea actelor pt somaj. Cic mi se termina pe 3 aug...trebuie sa depun actele pana atunci ? sau incepand cu 4 aug? (am vreo perioada "de gratie " ca sa zic asa?)

si inca o intrebare :"> ce inseamna organe financiaare teritoriale?
Discuție somaj dupa CIC
Buna ziua !

As avea si eu o intrebare(doua) daca se poate. Pe 3 august mi se termina CIC , CIC de care am beneficiat ca am fost studenta la stat/zi si am nascut in termen de 60 de zile de cand mi-am dat licenta, si nu am lucrat niciodata. Intrebarea mea este: pot beneficia de somaj daca nu am lucrat pana acum (adica sa-mi depun actele sapt viitoare si, stiu eu, poate sa intru in somaj de pe 4 aug?) Sau trebuie/pot sa astept 60 sau 30 de zile pana la depunere, cum era in cazul absolventilor de facultate?
Mentionez ca as vrea sa pot beneficia de somaj pt continuitate (in cazul in care o sa mai avem un bebe sa pot beneficia de indemnizatie)

Multumesc mult pt raspunsuri !