avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate zamfir costel

Activitate zamfir costel

buna seara,am 51 ani,sunt pensionata pe caz de boala de 12 ani,cu probleme pe sistem nervos,cind am fost la comisie anul acesta m_a mutat de la grupa a 2_a la grupa a 3_a,mi_a spus ca asa nu o sa_mi pierd pensia si ca era necesara aceasta schimbare in urma legii care s_a dat,intrebarea mea este chiar o sa ramin cu pensia de boala sau ma pot astepta sa mi_o taie,si daca la grupa a 3_a am aceias pensie adica 420 ron,caci pina acum vad ca nu mi_a umblat la ea,ori urmeaza in viitor sa primesc bani mai putini fiind data la grupa a 3 _a?nu imi cunosc drepturile.va multumesc !
Discuție recuperatori
buna seara,imi poate raspunde si mie cineva la o intrebare?am fost reprezentant Avon acum 2 ani,o persoana care a luat produse de la mine in valoare de 320 rona plecat in strainatate si nu mai mi_a dat banii eu am ramas buna de plata,dar nu am platit caci nu am de unde avind o pensie de boala de 420 lei,m_au tot sunat recuperatorii in citeva rinduri,ma tot suna mereu si eu nu pot sa le platesc,ce poate sa mi se intimple?va multumesc!
Răspuns la discuția citatie
VA MULTUMESC !
Răspuns la discuția citatie
va multumesc,dar vreau sa va scriu exact ce scrie pe acest Contract de promisiune bilaterala de vinzare_cumparare"partile se obliga ca actul autentic de vinzare_cumparare avind ca obiect terenul sus mentionat sa se prefecteze la data obtinerii tuturor actelor si documentatiei necesare autentificarii contractului de vinzare_cumparare,in conditiile art.1297 cod civil,dar nu mai tirziu de 31 octombrie 2007,alte clauze de reziliere nu exista,intrebarea mea este daca anulez cererea facuta la judecatorie mai trebui sa platesc si acea suma de 1851 lei,si daca da cum ramine cu actele?sau daca fac alta cerere de reziliere din vina cumparatorului,cum a_ti zis d_voastra,ce sanse sunt sa cistige reclamantul restul de bani care are sai primeasca?si daca cistiga ce face reclamantul cu terenul,caci piritul a facut casa pe acel loc,neavind nici un act de constructie,autorizatie si nici cadastru.ma intereseaza ce se intimpla si in cazul in care piritul nu se prezinta ori din motiv de boala ori ca nu vrea.va multumesc!
Discuție citatie
buna ziua,poate ma poate ajuta cineva,nu inteleg despre ce e vorba into citatie data de tribunal,in citatie spunedespre o persoana care este chemata in calitate de reclamant,in proces cu un anume pirit pentru Fond,hotarire care sa tina loc de act autentic,cu mentiunea de a se depune taxa judiciara de timbru in cuantum de 1851lei si timbru judiciar in valoare de 5 lei sub sanctiunea anularii cererii.acest lucru scrie in citatie,acum sa dau citeva explicatii despre ce e vorba ,reclamantul l_a dat in judecata pe pirit pentru ca acum 3 ani i_a vindut piritului o parcela de pamint de 900m,si la data aceia ,piritul i_a dat reclamantului 200 de milioane lei vechi si a ramas sa_i mai dea la data incheierii actelor inca 120 milioane vechi,acea data a trecut de trei ani si piritul nu a mai dat nici banii nici actele nu lea incheiat.dupa ce reclamantul l_a dat in judecata pe pirit,a fost chemat odata la judecata cu citatie,si la data cind au fost chemati ,piritul nu s_a prezentat,reclamantul a ajuns cu intirziere,a doua citatie cind le_a venit la amindoi reclamantulll nu s_a mai prezentat pt ca stia ca piritul e in spital grav bolnav si nu s_a mai dus nici el,apoi a venit cea dea treia citatie in care scrie ce v_am aratat eu l_a inceput.nu intelege reclamantul de ce trebuie sa plateasca acesti bani acum in februarie cind are loc judecata,si nu stie ce sa mai faca daca piritul sta tot in spital ce se intimpla,sa se prezinte acolo,sa plateasca si suma aceasta de bani si poate piritul nu vine niciodata,ce se intimpla in aceasta situatie?reclamantul a fost intre timp la notarul care lea facut actele la inceput dar care nu lea terminat,din vina piritului,si le_a anulat ,le_a depus la judecatorie,dar ce face reclamantul ca tre sa mai dea si suma asta de bani si nu vine nici piritul,are reclamantul o vina ca nu s_a prezentat a doua oara de asta tre sa dea acesti bani sau despre ce e vorba?va multumesc.
Răspuns la discuția despre partaj
va multumesc pt raspuns,dar mai am o nelamurire,sa zicem ca soacra nu ar mai fi si automat ramine sotul unic mostenitor,eu nu am dreptul la jumatate din tot ce ii ramine lui?sigur ca am facut multe impreuna,dar daca el ramine unic mostenitor nu e normal sa imparta jumatate cu mine?adica nu numai ce am facut impreuna ,in aceasta locuinta ci si ce ii ramine mostenire,daca nu este asa inseamna ca nici el nu are parte la mostenirea ce_mi revine de la parintii mei.
Discuție despre partaj
:(buna ziua,ma numesc Adriana,am 51 ani,am 31 ani de casatorie,am locuit de la inceput cu sotul la socrii.In caz de divort ce drepturi am eu,socru a murit,soacra traieste,ma poate despagubi cu ceva,am dreptul si eu la casa?sau dupa moartea soacrei?sau nici atunci nu am?sotul nu mai are alti frati.avem o fiica de 26 ani casatorita nu sta cu noi.va multumesc.