Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despre partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despre partaj

:(buna ziua,ma numesc Adriana,am 51 ani,am 31 ani de casatorie,am locuit de la inceput cu sotul la socrii.In caz de divort ce drepturi am eu,socru a murit,soacra traieste,ma poate despagubi cu ceva,am dreptul si eu la casa?sau dupa moartea soacrei?sau nici atunci nu am?sotul nu mai are alti frati.avem o fiica de 26 ani casatorita nu sta cu noi.va multumesc.
Partajul se va face pentru bunurile dobândite în timpul căsătoriei. Bunurile comune. Bunurile socrului vor fi moştenite de soacră şi copiii lui. Despre moştenirea soacrei nu e cazul să vorbim că e în viaţă. La decesul ei moştenitor va fi soţul dumnevoastră.
Fiind vorba despre un bun mostenit acesta nu se considera bun comun, deci nu va intra la partaj.
In ipoteza in care in timpul casatoriei s-au adus imbunatatiri la respectivul imobil, aceste imbunatatiri pot face obiectul partajului ( daca au fost efectuate de dumneavoastra impreuna cu sotul ). Acest lucru inseamna ca imbunatatirile aduse la imobil se pot transforma in sulta in favoarea dumneavoastra.
Mircea Teis, Avocat
va multumesc pt raspuns,dar mai am o nelamurire,sa zicem ca soacra nu ar mai fi si automat ramine sotul unic mostenitor,eu nu am dreptul la jumatate din tot ce ii ramine lui?sigur ca am facut multe impreuna,dar daca el ramine unic mostenitor nu e normal sa imparta jumatate cu mine?adica nu numai ce am facut impreuna ,in aceasta locuinta ci si ce ii ramine mostenire,daca nu este asa inseamna ca nici el nu are parte la mostenirea ce_mi revine de la parintii mei.
Veţi avea un drept de proprietate din bunurile moştenite de el doar dacă vă va face donaţie în timpul căsătoriei sau dacă - doamne fereşte - decedează. La decesul lui, în calitate de soţ supravieţuitor, cota legală ce vă va reveni e de un sfert din toate bunurile ce se vor găsi în patrimoniul lui.
Bunurile obtinute prin mostenire sunt bunuri proprii, nu comune. Aceste bunuri nu se impart.
In concluzie, dumneavoastra nu impartiti cu sotul nici mostenirea dansului, nici pe a dumneavoastra, fiecare ramane cu bunurile obtinute din mostenirea sa.