avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Activitate ddaannbz

Activitate ddaannbz

Sa inteleg ca trebuie sa contactez un avocat? Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,
Acum vreo 6 luni am incheiat un contract de comodat pentru un autoturism proprietate personala.Din acest contract decurge faptul ca toate taxele , amenzile etc. cad in sarcina comodatarului. In luna decembrie 2014 am primit acasa, de la CNADNR, o amenda contraventionala pentru lipsa rovignetei. Dupa verificari am constatat ca intr-adevar, auto pe care l-am imprumutat nu detine rovigneta. Am luat legatura cu comodatarul, dar acesta sustine ca nu plateste nici o amenda.Mentionez ca auto circula in continuare fara rovigneta si ca in acest caz amenzile pot curge in continuare. Cum pot proceda in cazul acesta? Multumesc!
Buna ziua,
Am un credit de nevoi personale cu ipoteca. Din cauza faptului ca nu mai pot achita ratele am hotarat sa vand imobilul ipotecat, bineinteles cu acordul bancii.Nu au fost prea multi doritori.In schimb a aparut o familie care doreste sa preia plata ratelor printr-o conventie civila si incheierea unui antecontract la notariat, urmand ca la rambursarea integrala a creditului sa devina proprietari.
Intrebarea mea este daca este posibil asa ceva sau este un gen nou de escrocherie.
Si daca este posibil, ce riscuri ar fi?
Multumesc!
Din pacate quantumul chiriei este mult mai mic decat cel al ratei si chiar in aceste conditii nu sunt doritori.In acelasi timp eu sunt cel care i-am ajutat pe garanti(care locuiesc in imobil )facand acest credit pe numele meu si al sotiei care este codebitor.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Se pare ca finalitatea va fi anihilarea totala fara drept de apel.
Casa este pusa in vanzare la valoarea datoriei pe care o am la banca mult sub pretul zonei dar nu sunt cumparatori din pacate.Sa inteleg din spusele dumneavoastra ca, dupa declararea creditului scadent, pana la momentul vanzarii prin licitatie,inceteaza plata ratelor si in acelasi timp nu mai creste datoria?In acest sens sa inteleg ca poprirea se pune doar dupa vanzarea imobilului prin licitatie, in caz ca nu este acoperita datoria integral?

Multumesc!

Tin sa precizez ca varianta bancii pentru redresarea creditului a constituit de fapt o indatorare si mai mare(de la 220.000 ron am ajuns la 290.000 ron in conditiile in care nu am avut intarzieri mai mari de 90 de zile la plata ratelor).
Buna ziua! Am un credit de nevoi personale cu ipoteca obtinut in anul 2008.Am ajuns la un moment in care nu mai pot face fata ratelor si din acest motiv as vrea sa solicit bancii sa declare scadent creditul.Intrebarea mea este daca am aceasta posibilitate si daca este posibil, ce repercusiuni ar fi pana la vanzarea imobilului.Ratele ar curge in continuare?S-ar instituii poprire pe veniturile debitorului, codebitorului si garantilor?
Multumesc!
Buna ziua,,
As dori sa stiu daca un sergent major in armata poate accesa fonduri europene nerambursabile pentru agricultura(plantatie de afine).Stiu ca este necesara infiintarea unui pfa .

Multumesc!
Rata este de 3000 ron pe luna.Redresarea a insemnat sa platesc 1000 ron timp de 2 ani. Diferenta pana la 3000 ron fie aveam sa o platesc intr-o rata unica la sfarsitul fiecarei perioade de 12 luni(ceea ce era imposibil pentru mine) fie sa se adauge la soldul initial printr-un alt contract. Deci, eu am platit in toata aceasta perioada doar o parte din rata care reprezenta doar o parte din dobanda. Mentionez ca pana in anul 15 rata era doar dobanda.
Exista o limita minima?

Multumesc!