avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Activitate bisoc liviu

Activitate bisoc liviu

Răspuns la discuția procedura de divort
inteleg dar precizez ca contractul pe casa cu clauza respectiva a fost facut dupa plecarea mamei mele din acea casa existand dovada plangeri la politie a unei parasiri de domiciliu din dinainte de incheierea contractului,
Răspuns la discuția procedura de divort
pai divortul inca nu este pronuntat , el a fost inchis odata deoarece nu imi venise imputernicirea si sa inchis cazul pana la o noua data si prin martie va urma a fi deschis si inainte de a divorta nu ar trebui sa se anuleze procedura de divort deschisa in prezent sau deschis un proces de partaj deoarece tatal meu a deschis acel dosar pe cale amiabila dar mama mea nu mai doreste acest lucru ,
buna ziua am cateva nelamuriri in legatura cu un proces de divort situatie sta cam asa :parintii mei divorteaza si eu sunt imputernicit al mamei mele deoarece ea locuieste in strainatate si nu poate veni, tatal meu e cel care a initiat procedura de divort dar ce as dori eu sa stiu e daca se poate ca eu (cu acordul mamei binenteles) sa cer partaj de bunuri daca tatal meu are coantractul pe casa unde locuiau cu clauza de intretinere,(deoarece inca acolo traieste mama lui) si au locuit acolo impreuna , el a incheiat acel contract pe casa abia dupa ce a plecat mama mea el raportand la politie ca ea a plecat de la domiciliu si incheind deci contractul doar pe numele lui (mentionez ca pana la aceasta data ei nefiind despartiti legal si locuind acolo cu viza pe buletin definitiva) mama mea ar putea beneficia de partaj in aceste conditii ? si daca se poate procesul va avea loc in loc. roman jud.piatra neamt deci as avea nevoie de un avocat bun din zona. va multumesc anticipat
Răspuns la discuția DIVORT LA DISTANTA
am inteles. dar daca doresc sa fiu eu cel imputernicit adica fiul lor(sunt adult) de catre unul din soti se poate sa il reprezint eu sau trebuie neaparat un avocat ?
una din parti aflata in tara a deschis deja dosarul de divort si eu doar sa reprezint cealalta parte .si nu se doreste impartire de bunuri nimic doar divortul.
eu am inteles ca ar trebui o procura de acolo si imputernicita o persoana din tara care sa se prezinte la divort doar ,trebuind sa faca cel plecat afara si dovada ca lucreaza acolo ,asa e ?


buna ziua as dori sa stiu daca se poate divorta de sot (sotie)daca unul din ei e plecat in strainatate fara a fi nevoie ca vreunul din ei sa fie nevoit sa se intoarca in tara la proces,se poate divorta in lipsa unuia din soti sau e neaparata nevoie de amandoi sau se poate si prin a imputernicii pe cineva sa se prezinte la divort si sa dea acordul acelei persoane lipsa.sau daca s-ar putea sa imi explicati o solutie simpla de a divorta fara a fi nevoit sa fie ambii sotii la divort tinand cont de faptul ca copii lor sunt deja maturi si una dintre parti nu doreste partaj sau impartire de bunuri .ci doar divortul propriu zis .care ar fi procedura.VA MULTUMESC ANTICIPAT
va multumesc
BUNA ZIUA AM UN PRIETEN CARE LOCUIESTE CU VIZA IN GERMANIA (EL E ROMAN ) SI TOCMAI IA EXPIRAT PERMISUL DE CONDUCERE AS DORI SA STIU IL POATE SCHIMBA ACOLO SAU TREBUI SA VINA IN ROMANIA PENTRU ACEST LUCRU.VA MULTUMESC
BUNA AS DORI SA STIU EXACT CARE E PROCEDURA DE DIVORT SAU MAI BINE ZIS CUM SE PROCEDEAZA PENTRU A DIVORTA DE O PERSOANA ,DACA ACEA PERSOANA E PLECATA IN STRAINATATE SI NU VREA SA MAI VINA IN TARA. ( IN PLUS NICI NU E POSIBIL SA MAI VINA DEOARECE LUCREAZA IN STRAINATATE) .CE PASI SUNT DE URMAT ?, SAU DACA AR TRIMITE PERSOANA DIN STRAINATATE O SCRISOARE SA O LEGALIZEZ LA UN NOTAR PRIN CARE ACEA PERSOANA E DE ACORD CU DIVORTUL AR FI VALABILA IN CAZUL IN CARE CEALALTA PERSOANA (TATAL MEU) AR DESCHIDE DIVORTUL ?. EU SUNT FIUL EI SI AS DORI NISTE INFORMATII IN ACEST SENS.
Răspuns la discuția partaj
dar e adevarat ce a spus doamna mai sus ca daca ea nu e de acord cu partajul incheiat intre noi si crede ca vrea mai mult se va tine cont de contributia fiecaruia.

"in procesul de partaj se impart doar bunurile achizitionate in timpul casatoriei, de regula in cote 50-50. veti avea cota mai mare, doar daca dovediti ca ati contribuit considerabil, mai mult."
Răspuns la discuția partaj
va multumesc pentru ajutor.