avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate MihaiCristian2010

Activitate MihaiCristian2010

Răspuns la discuția Hartuire Vecina Bloc
Deja situatia devine extrem de neplacuta. De 2 ore ma chinui sa o calmez pe mama, care plange din cauza ca s-a apucat sa faca curat pe balcon si vecina a inceput sa ne dracuie si sa bata in teava. In ceea ce priveste antifonarea, nu cred ca este o solutie, doar nu ma apuc acum sa scot parchet si gresie ca sa antifonez podeaua. Referitor la obligatia politiei de a investiga nu stiu ce sa zic. Cunosc un alt caz extrem de asemanator, tot in bloc, in care vecinul de la 5 a primit amenda tot pe motiv ca-l deranjeaza pe ala de la 4, cand vorbeste la telefon. Bloc de nebuni!
Buna ziua,

Locuiesc intr-un bloc de apartamente, la etajul 9. De ceva timp am probleme cu vecina de la etajul 8. Aceasta se plange la administrator si la alti vecini ca este deranjata de zgomote din apartamentul meu, ca o urmaresc unde se duce ea in casa si fac intentionat galagie deasupra ei, de parca eu pot vedea prin podea unde este ea... Am ajuns sa ma simt terorizat de aceasta femeie, in conditiile in care incepe si urla si injura chiar si atunci cand bag aspiratorul. In plus, ma ameninta de cel putin doua ori pe saptamana, ca ea cheama politia. Am ajuns sa ma uit la televizor cu castile pe urechi, muzica nici nu mai zic, s-a pus praful pe boxe de cand nu le-am mai folosit. Mi-a scapat, pe gresie, o lingura de metal, am stat crispat jumatate de zi ca iar ma trezesc cu administratorul la usa, pe care l-a terorizat de asemenea cu plangeri inutile. Mentionez ca vecina respectiva a fost plecata din tara iar cand s-a intors, pana si fiul acesteia, cu care am o relatie buna fiind prieteni din copilarie, s-a mutat cu chirie deoarece nu se poate intelege deloc cu propria lui mama. Tind sa cred ca aceasta femeie are grave probleme psihice, fiind deranjata pana si de faptul ca sunt prea multi oameni la piata si urla la ei sa stea acasa (asta am aflat din discutiile cu fiul vecinei).
Ma termina psihic aceasta femeie! X-( #-o. Nu este vina mea ca blocul are pereti subtiri, de exemplu daca ea vorbeste la telefon, o aud ce vorbeste.

Daca imi face plangere la politie, pot sa imi iau amenda? Din cate am inteles, politia, de obicei, nu sta sa investigheze si ia de bun ce zice reclamantul.

Ii pot face eu plangere la politie pentru hartuire?
Multumesc pentru raspunsuri. Atunci sa lasam la o parte spatiul virtual. Pe strada, cu martori pe langa , X ii spune lui Y frazele mentionate de mine anterior. In ambele cazuri, X este pasibil de vreo pedeapsa daca Y depune plangere? E ca si cum i-as zice eu unuia pe strada, care m-a calcat pe picior, "ba ai grija ca accidente au loc mai tot timpul si poate iti rupi picioarele"... Adica mi se pare absurd sa fie considerata amenintare. (chiar daca eu chiar il amenint voalat), atata timp cat nu il amenint clar si direct.
Buna ziua,

Doresc sa ma lamuresc in cazul unei probleme, si cum nu detin cunostiinte juridice apelez la ajutorul dvs.

Sa presupunem ca avem doua persoane care se injura pe un spatiu virtual, fie el forum, retea de socializare etc. Comentariile sunt la vedere si le poate vedea toata lumea. Se considera amenintare daca persoana X ii spune lui y:
Caz 1: "Bai prietene, hai sa-ti zic si ce am visat aseara. Se facea in vis, ca noi doi ne-am intalnit din intamplare pe strada si ti-am rupt picioarele. Urat vis...Adevarat cosmar. Nu as putea niciodata sa-ti fac vreun rau..."
Caz 2: "Bai prietene, sa stii ca in viata asta se pot intampla multe accidente.Nici nu stii cand da o masina peste tine si-ti rupe picioarele, sau dai peste cine nu trebuie si la fel iti rupe picioarele. Si mie poate sa-mi cada un ghiveci in cap cand merg pe strada."
??

Parerea mea este ca din punct de vedere legal nu se considera amenintare cazul 1 si 2. Cu siguranta ca X il ameninta mai cu perdea pe Y, insa daca Y depune plangere la politie pentru amenintare, bazandu-se pe vorbele din caz 1 sau 2, X poate sa pateasca ceva?

Daca X i-ar fi spus lui Y \"Ba prietene, vin acum peste tine si-ti rup picioarele\" era clar amenintare.

Va multumesc.


X-(:justcuz:
Răspuns la discuția Inundat vecini
Datorita instalatiei de agent termic. Unul din robinetii de aerisire a coloanei ori a fost lasat accidental deschis de mine, ori pur si simplu a cedat presiunii. Imi cer scuze ca nu s-a inteles din prima.
Răspuns la discuția Inundat vecini
ynocentta a scris:

MihaiCristian2010 a scris:


Nefiind nimeni acasa in acel moment, a curs foarte multa apa si dupa ce a ajuns apa pana la etajul 7 (nici cel de la 8 nu era casa) au oprit apa calda.



1-Atentie sporita in sustineri
Prin proiect, instalatia de alimentare cu apa rece/calda se realizeaza in spatiu special in camera de baie sau bucatarie




Nu inteleg la ce va referiti la punctul 1 cu atentie sporita... In acel moment eram in drum spre casa de la serviciu, cel de la 8 era si el in schimbul 2, de abia cei de la 7 erau acasa, iar in momentul in care apa a ajuns si la ei au dat fuga la administrator si au oprit apa.Probabil ca pagubele erau mai mici daca cel de la 8 era acasa iar daca si eu eram acasa atunci cand au dat drumul limitam la maxim pagubele.

In plus citisem pe undeva ca termenul pt. incheierea oricaror reparatii in apartament care implica demontarea caloriferelor or a tevilor de apa rece/calda, este de 1 octombrie, Putea sa i se intample oricarui sa aiba caloriferele demontate si il termina, Nu am auzit ca in alte blocuri sa se dea drumul la caldura fara sa se anunte in prealabil...
Răspuns la discuția Inundat vecini
Ma refeream sa il dea in judecata pe cel de la 10, in primvara, ca sa ii lase sa treaca tevile pe la el prin apartament, spre etajul 11 (unde se afla uscatoria si accesul spre terasa)unde au fost montati inituial robinetii de aerisire. In acest caz nici nu cred ca administratia trebuia sa accepte instalarea lor la mine in apartament, din moment ce in proiectul blocului, e clar ca robinetii trebuiau sa fie sus la 11. Greseala mea a fost ca am acceptat solutia de compromis, fiind in situatia mai sus precizata. Cu ce drept poate administratia sa ma oblige sa stau in casa cu acei robineti? La o adica pot sa-i dau si eu in judecata pentru ca nu au respectat proiectul blocului. Ceea ce este si mai tare este faptul ca cei de la asigurare mi-au cerut o declaratie de la administrator din care sa reiasa apartenenta tevilor de caldura, iar administratorul a facut o precizare tare interesanta"Tevile aferente instalatiei de caldura sunt in proprietate comuna insa robinetii de aerisire sunt in folosul si proprietatea exclusiva a proprietarilor apartamentelor in care sunt montati"
Deci cu alte cuvinte, daca robinetii aia montati de ei imi sunt facuti "cadou" si sunt ai mei, inseamna ca pot s afac ce vreau cu ei nu?Eu asa vad lucrurile...
Discuție Inundat vecini
Buna seara, am o problema mai atipica. In anul 2010 s-au schimbat tevile pe coloana de incalzire de catre o firma autorizata. La acel moment, vecinul de la etajul 10 (eu locuiesc la 9) nu a permis sub nici o forma accesul firmei respective in apartamentul sau pt. a inlocui tevile, el avand centrala. Din cauza ca in acel moment Administratorul blocului a dat dovada de un miserupism grav si nu s-a agitat deloc sa rezolve problema si avand tatal bolnav de cancer iar iarna batea la usa am acceptat sa se faca la mine in apartament finalul coloanei si astfel m-am ales cu 3 robineti de aerisire in casa, adevarate cismele. Problema este ca pe 1 noiembrie au dat drumul la caldura fara sa anunte. Eu nu cred ca am lasat robinetul deschis desi nu pot sa bag mana in foc ca nu m-am atins de el din greseala si nu am observat, dar totusi teava s-a strambat si a zmuls din perete brida cu care era prinsa, deci probabil a venit cu o presiune enorma. Daca era doar faptul ca as fi lasat eu deschis robinetul respectiv nu cred ca se zmulgea din perete in halul ala. Nefiind nimeni acasa in acel moment, a curs foarte multa apa si dupa ce a ajuns apa pana la etajul 7 (nici cel de la 8 nu era casa) au oprit apa calda. Administratorul ca sa se scoata le-a spus vecinilor ca am uitat eu robinetul deschis si deja cel de la 8 s-a trezit cu pretentii ca i s-a ars maisna de spalat si i s-au ingalbenit peretii

Este adevarat ca m-am inteles pe cale amiabila cu cel de la 8, i-am dat ceva vopsea lavabila sa repare holul si suma de 250 ron pentru piesa care sustine el ca i s-a ars la masina de spalat din cauza apei scurse de la mine dar l-am pus sa-mi semneze o declaratie prin care renunta la orice alte pretentii, insa sunt curios daca as fi refuzat sa-i dau ceva, ce putea sa-mi faca.

De asemenea administratorul pe care l-am rugat sa ia legatura cu firma care a montat robinentii ma duce cu vb in fiecare zi, eu vreau sa vina sa verifice daca tevile/robinetii sunt in regula. In primavara sunt hotarat sa trec pe centrala termica si sa ma debransez si am de gand sa scot acei robineti si sa pun un dop acelor tevi urmand ca asociatia sa se descurce cu aerisierea. MA poate da in judecata Asociatia de proprietari ca nu vreau sa mai am in casa acei robineti, mai ales ca ma voi si debransa? Eu nu am nici o problema sa-mi treaca tevile prin casa(pur si simplu nu mai vreau cismele in casa)practic ei ar trebui sa-l actioneze in judecata pe cel de la etajul 10 care nu le permite accesul in apartament, ma gandes eu...
Discuție Radiere PFA
Buna ziua problema mea sta in felul urmator:
Am un PFa cu data inceperii activitatii 1 iunie. Am rezolvat cu Administratia financiara, am luat toate registrele, am depus declaratia 220 cu venitul estimat, am si platit pt un trimestru. La pensi am rezolvat si am platit pe 3 luni(iunie,iulie, august). Nu am reusit sa fac nimic la sanatate. Din anumite motive vreau sa radiez PFAul. Cum trebuie sa procedez sa-l radiez. Cum fac cu sanatatea? care sunt atat de idioti incat am inteles ca si daca radiezi PFAul esti obligat sa platesti pana te angajezi cu carte/contract de munca, ceea ce mi se pare o mare aberatie...de unde sa platesc daca nu mai am nici un venit pe PFA. Din moment ce eu nu am facut inca contractul cu sanatatea si am inteles ca mai termen pana la 15 septembrie, daca radiez pfa-ul inainte de data aceasta, si ma duc la ei cu dovada radierii, tot ma mai obliga sa fac contractul?!