avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Activitate adamantium

Activitate adamantium

Va multumesc mult pentru raspunsuri!

Oricum ar fi, catering-ul nu apare stipulat in contractul individual de munca pe care l-am semnat cu firma, la angajare.
El era doar o conventie tacita intre angajati si firma.
Luni mi depun demisia de la locul actual de munca, unde beneficiez de catering in valoare de 20 lei/zi. (Nu ni s-au dat bonuri de masa, dar putem comanda mancare de la restaurant, in valoare de 20 lei /zi, suma platita de catre firma la finalul lunii).

Intrebare: mai pot beneficia de catering / contravaloarea 20 lei/zi, in timpul celor 15 zile de preaviz (demisie)?

Mentionez ca firma la care lucrez nu ma obliga sa vin la lucru in timpul celor 15 zile de preaviz..
Multumesc mult pentru raspunsuri!
Sunt inca nehotarata acum, pentru ca am lucrat doi ani in firma si chiar am avut realizari frumoase - drept dovada, chiar si proaspata marire salariala!

Din pacate, sefa a recunoscut in fata tuturor ca ii stau "ca un ghimpe in coaste", iar partonul mi-a cerut imediat demisia.
Daca ma opun, m-au avertizat ca "se vor consulta cu avocatul", si voi avea de suferit.
Ma tem ca, daca nu imi depun demisia, vor inventa un motiv care ar arata urat pe cartea de munca.
Cu o zi inainte de a primi vestea, semnasem actul aditional pentru marirea salariului.
Daca imi depun demisia, voi fi remunerata pentru cele 20 zile lucratoare de preaviz cu salariul vechi, sau cu cel nou?
Va multumesc pentru raspuns!
Este adevarat ca, in cazul in care invoca nepotrivirea profesionala, ar urma o ancheta a ITM si ar trebui sa incerce sa imi ofere un alt post in firma, pe masura competentelor mele profesionale?
Patronul firmei mi-a cerut sa imi dau demisia; ce motiv ar putea invoca, in cazul in care as refuza?
Am lucrat in firma timp de doi ani, nu am avut probleme disciplinare / profesionale, iar chiar in preziua concedierii primisem o marire substantiala de salariu.
Mentionez ca totul a intervenit pe fondul unui conflict intern la locul de munca (un motiv pueril: sefa nu a putut trece fizic de scaunul meu.)

Va multumesc!