avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Activitate mircea11

Activitate mircea11

Răspuns la discuția Hartie de la lichidator???
Multumesc pentru raspunsuri.
Sunt stabilit in US de aproape 2 ani,acasa mama a primit o hartie de la un lichidator sa prezint documentele firmei in 48 de ore(etc),si mai zice ca daca ma sustrag este infractiune de la 1 la 3 ani(inchisoare),firma nu mai functioneaza din 99' noiembrie, toate documentele au fost ridicate de politia economica si finante atunci,nu am mai primit nici un document inapoi,nu mai stiu nimic de stampile de bunuri, ma puteti indruma ca sa/i scriu la mama sa puna pe hartie sa/i trimit sa nu intru la ce stiu ce infractiune, va multumesc mult pentru raspunsuri,daca se poate cat de repede ca acolo zice 48 de ore,merci
Discuție Codul Penal !
Va rog sa/mi spuneti daca va intra in vigoare la 1 septembrie noul cod penal,sau se va mai amana,si daca la intrarea in vigoare a unui nou cod penal exista redozare la pedepse, multumesc.
din cate cunosc eu,daca nu au schimbat legea,politia are dreptul sa te retina prin ordonanta 24 ore,la ora la care se face ordonanta +24,daca judecatorul nu da mandat de arestare,trebuie sa te puna in libertate,bafta
Daca nu ai fost la politie inseamna ca ii ceva la mijloc si nu ai spus tot,de ce nu mergi la un avocat,cu ce te santajeaza baietii???, sunt recidivisti,au coada,sunt cercetati si tu stai ca un miel,ai fost la o fapta cu ei??,nu au ce sa/ti faca,fricosule,daca ii bagi la bulau, pe cand libereaza sunt miei,daca te stii cu musca pe caciula eu zic sa stai cuminte,ca te trag baieti dupa ei la parnaie si te fac fetita
Răspuns la discuția pro sau contra test poligraf
AN= Autor Necunoscut
Răspuns la discuția pro sau contra test poligraf
baiatul tau a luat AN in schimbul unor primisiuni facute de anchetatori,am avut baieti in camera care au luat AN si erau inchisi cand sau facut unele infractiuni,eu zic ca nu prea are sanse,sunt cazuri cand anchetatorul este inteles si cu judecatorul si acesta din urma stie de AN,incearca sa vezi daca nu a fost inchis inaite apoi eliberat si in perioada respectiva sunt AN,sunt multi care cer AN pentru o fapta facuta inainte de prima arestare asta in cazul in care este la 2/3 arestare,poti sa incerci sa ceri declaratie de la cei cu care a fost in camera cand a luat AN ,ei stiu si povestesc intre ei daca cel in cauza a fost fortat pentru AN sau de buna voie, in fiecare camera sunt microfoane in pereti ...nu cred ca poti obtine o copie este prea de tot ,bafta
Răspuns la discuția va rog ajutati-ma!
ti/am dat si eu cateva sfaturi ,daca nu ma insel prin ianuarie,dupa cum se vede nu ai facut nimic,de ce mai ceri sfaturi?,daca pleci la intregire de familie in Us sau Canada,Australia si nu mai ai de gand sa te intorci in romania ,nu mai ai de ce sa/ti faci probleme(ca nu te vor deporta pentru fapte marunte),daca mergi in UE ,te vor judeca in lipsa si te vor deporta la cererea lor si vei face inchisoare daca nu primesti cu suspendare,te vor introduce in calculatorul UE si unde te prind dupa 1 ian 2007 te vor trimite acasa,te judeca in lipsa te condamna in lipsa......????????
Răspuns la discuția Sustragerea de la executare.
Multumesc pentru raspuns Talida, era vorba de SUSTRAGEREA DE LA EXECUTAREA PEDEPSEI,daca ii considerata " infractiune",este definitiva la CSJ,in aprilie ,nu stiu daca se mai poate face ceva ,numai in cazul in care se schimba modul de executare ,am facut 2 ani din cei 3 pe care i/am primit,nu este cuprins in condamnare sustragerea pentru ca am participat la procesul penal.
Problema se pune si in felul urmator,ai participat la semnarea unor acte pe care.. poate ai semnat si tu,declaratii mincinoase,cel mai bine ii sa mergi sa/ti faci autodenunt pentru ca sa nu fi acuzat mai tarziu impreuna cu militianul,din moment ce prietenul tau ii asa de tare incat a rezovat problema pe loc cu acordul tau, in primul rand sa consulti un avocat care nu ii pe o mana cu politia si prieten cu cel care a facut accidentul,te ajuta foarte mult si declaratiile martorilor,sa ai grija sa/i inregistrezi si pe ei ,ca poate se " sucesc", sa faci plagerea la parchet,daca faci la politie poate iti fac necazuri,inca un sfat nu te arunca cu capul in fata daca ai facut ceva (vorbesc de trecut) ,prietenul tau se bazeaza pe ceva din moment ce nu a binevoit sa/si achite datoria,daca are prieteni si ii tare intr/o zi te arde, o spun din proprie experienta,bafta ,este unu pe care nu il intereseaza de nimeni ii arde pe toti care ii prinde seful DNA,te poti duce in audienta.