avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate rebecutza

Activitate rebecutza

Răspuns la discuția Abuz sau asa este legea?
Ne-am tot uitat noi in contract dar nu am vazut nimic deosebit, in semnsul ca noi nu stim toti termenii,nu le stim intelesul...,din pacate.Oricum,nu stiu nici daca OUG50/2010 ,da voie bancii sa procedeze asa.Trebuie sa aratam unui avocat contractul "sa ne traduca" .,sa intelegem si noi cei termeni.Normal ca vom cere si bancii o explicatie.Sotul meu nu a fost anuntat in niciun fel de faptul ca o sa se intample asta... !!!
Răspuns la discuția Abuz sau asa este legea?
Contul de salariu nu este acelasi cu contul de credit.Ne-am uitat pe contract dar nu prea ne-am dat seama de ce este scris acolo, acei termeni ne depasesc... !!!Dar vom vorbi cu cineva autorizat , un avocat sa studieze contractul , ... si apoi sa vedem ce avem de facut!!!
Răspuns la discuția Abuz sau asa este legea?
Asa este. ! Sotul meu a fost sfatuit sa contecteze un avocat si sa-i dea in judecata pentru abuz . Eu cred ca este inuman sa procedeze asa.Cum sa ia tot venitul ?Ce face acel om o luna pana la urmatorul salariu?Moare de foame?! Chiar si cand faci un contract , se ia in calcul ce salariu ai, daca ai familie,daca ai copil in intretinere, etc... si atunci se stabileste o rata, nu ? Acum, ce au facut au stabilit singuri o rata, de 100% din venit?!
Răspuns la discuția Abuz sau asa este legea?
Chiar exista vreo lege( aparuta acum vreo 2-3 luni) care sa dea dreptul bancii sa opresca tot venitul unui angajat,avand in vedere ca are restante la banca?
Răspuns la discuția Abuz sau asa este legea?
In momentul cand a semnat un contract pe o anume suma fixa si dupa 1an si ceva, suma aceea fixa a crescut .... tot banca are dreptate.nu-i asa ? Ce sa mai vorbim... asta este Romania. Sau cum sa mai explic faptul ca operatorul de la ghiseul bancii, a spus: " acum se merge pe principiul care ajunge primul.... la bani"... daca ajungea sotul meu inaintea bancii nu erau probleme de genul asta, asa cum banca a ajuns prima, a luat tot ce a gasit pe acel cont !!! Avem extrasul de cont , acolo se vede clar ca mereu s-au luat bani din contul de salariu... fara sa anunte, fara o somatie, fara un telefon, fara nimic...!Si cum am mai spus, nici un ordin judecatoresc sau altceva,sau altcineva nu poate indreptati banca sa ia tot venitul unui salariat.!!!
Răspuns la discuția Abuz sau asa este legea?
Nu stiu daca are raspundere sau nu angajatorul, dar in momentul cand a semnat contractul cu acea banca,lucra in acelasi loc, a dus fluturas de salariu de la acel loc de munca! Eu stiu ca asa se procedeaza, se suna la "ultimul loc de munca", mai oamenilor,omul asta XY mai lucreaza acolo, mai are venit,este mort, este viu... are restante la noi, tr sa ne recuperam banii, ce facem, ii facem oprire pe salariu? sau cum luam legatura cu el,? etc... Nu stiu..., ceva , o informatie, un telefon ....! Si eu personal, am avut intarzieri la o banca( numai o luna), si imediat era sunat angajatorul... sa vada, mai lucrez acolo,am luat sau nu salariul... etc. Oricum nu cred ca este normal si omenesc ,indiferent de restanta sa se opresca tot venitul, nu cred ca niciunde in tara sau in lume este aprobat asa ceva,...!!!Este INUMAN !!!
Răspuns la discuția Abuz sau asa este legea?
Sotul meu cand a constatat ca nu are bani pe card a sunat la UM unde lucreaza si a spus ca nu i-a fost alimentat cardul.A trebuit sa sune dupa 2 ore pentru lamurirea situatiei.A fost informat de la financiar ca banii au fost virati si scosi in aceiasi zi. Daca aveau ceva venit la UM,in acest sens, trebuia sa vada sau sa-l anunte. In consecinca daca UM nu a stiut nimic eu tind sa cred ca banca a facut un abuz, pe romaneste "pe carca lor" . Dar avem o curiozitate, oare este posibil ca printr-un ordin judacatoresc banca sa aiba dreptul sa opreasca tot venitul acestui salariat si restant?
Sotul meu are restante la o banca,nu a mai platit ratele de cateva luni. Acum cateva zile,a vrut sa-si scoata salariul de pe card si a constatat ca are sold 0. A mers la ghiseul bancii sa vada ce s-a intamplat. A fost informat ca banii au fost virati in contul lui, dar si scosi in aceiasi zi, si virati catre ratele lui restante . A avut voie banca sa procedeze asa? Bun , am inteles,trebuie sa recupereze restantele,(nimic de zis pana aici) , aveau nr lui de telefon in baza de date din aprilie 2010,nu l-au sunat niciodata...!Cine a imputernicit banca sa-i ia tot venitul,mai ales ca era salariu, nu alte venituri ... ? Din putinele mele cunostinte,stiu ca trebuie sa anunte angajatorul, ca se face oprire pe salariu, si nu 100% din salariu... Acum acest om, ce face o luna de zile,pana la urmatorul salariu...,moare de foame???
Este bine cum a procedat banca?