avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate tuscky

Activitate tuscky

Si totusi..raspunsul ANPC-ului nu este lege, doar o recomandare. M-am gandit si la refinantare dar ce sa mai aduc ca si garantie? Poate doar garantia ca voi fi cu fidelitate indatorat bancii#-o
Multumesc pentru informatie!
Este un inceput si va multumesc. Astept si parerea unui profesionist.
Buna ziua,
Nu stiu daca am gasit categoria potrivita din forum, dar va expun totusi urmatoarea speta.
Am un contract de credit imobiliar cu ipoteca incheiat cu bcr in 2008(credit luat in euro), dobanda fixa in primul an apoi dobanda de referinta variabila. Ma nemultumeste aceasta dobanda de referinta variabila interna a bcr-ului care nu se stie cum se calculeaza si dupa ce indici de referinta. In contract este precizat la capitolul ,,dobanzi,, ....Dupa experirarea perioadei in care dobanda este fixa, dobanda curenta este formata din dobanda de referinta variabila, care se afiseaza la sediile BCR, la care se adauga 0 puncte procentuale`. In ANEXA la acelasi capitol ,,dobanzi,, se specifica<Pe parcursul derularii creditului, nivelul dobanzii curente variabile se modifica in functie de evolutia dobanzii variabile de referinta BCR/indicelui de referinta LIBOR/EURIBOR/BUBOR~~
Intrebari
1. Cata acoperire legala are aceasta clauza prin care banca isi stabileste dobanda de refrinta, nu se stie cum, intrucat nimic nu face referire in contractul de credit la vreo formula de calcul sau vreun indice de referinta, desi in anexa se specifica ..dobanda curenta variabila se modifica in functie de evolutia dobanzii variabile de referinta BCR/indicele de referinta LIBOR/EURIBOR...? Poate fi interpretata aceasta ca fiind o clauza abuziva sau orice altceva de care sa ma folosesc, in eventualitatea introducerii unei actiuni in justitie?
Mentionez ca in prezent aceasta dobanda variabila afisata la sediile BCR este de 8,9 si sta la acest nivel de prin 2008. Oare in aceasta perioada costurile banci nu au inregistrat nicio ,,evolutie,, in sus sau in jos?!.
2. In conditiile OUG 50/2010, care obliga bancile sa asigure conformitatea contractelor cu dispozitiile acestei ordonante, tinand seama de speta expusa, care ar trebui sa fie(legal vorbind) pozitia si oferta BCR-ului?
3.Pentru a-mi sustine cauza, evident ca sunt nemultumit de serviciile BCR-ului, care ar fi pasii pe care ar trebui sa-i urmez? Ce ma sfatuiti sa fac?

In speranta ca voi primi raspunsuri pertinente, profesionist,
Va multumesc anticipat!