avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate maca

Activitate maca

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu vrea sa va oficieze casatoria,mergeti la alta biserica.
Care este procedura e montare a apometrelor cu citire adio.Cine vinde aceste apometre,cine le monteaza si daca trebuie aprobare de la Compani a de Apa(ori se fac de comun acord cu ei )???? Multumesc pt.raspuns.
Corect ati sesizat diferenta dintre citirile din apartamente si citirea apometrului exterior,.Intotdeauna vor exista diferente,dar acest lucru nu impiedica asociatia si consumatorii sa ajunga la o corecta intelegere a platii consumului.Daca i se calculeaza 1mc.de apa in plus eventual suporta 10-11 lei pe luna ceeace cred ca este modic pt.diferenta care este intre cele 2 citiri.(apomentru la intrarea in bloc si cel din casa).De altfel precis sumele incasate de la fiecare ap.se intocmeste chitanta,iar ceeace ramane in plus pe total raman in ct.blocului si se pot utiliza pt.materiale de curatenie,crt.el.pe scara,alt tip de cheltuieli.in functie de cum ati dispus.
Faceti primul pas in sensul recomandat de Dl.Ionut -sesizare la DSP,dupa care proprietarul sa faca demersurile necesare.reparatiilor si dezinsectiei subsolului.Nu va angajati Dvs.la cheltuieli intrucat s-ar putea sa nu le recuperati nici din chirie si nici de la ceilalti colocatari.
Da,este corect sa fie trecute la cheltuieli comune: 1-2-3 persoane care constau in :curatenia pe casa scarii,intretinere lift -daca exista,iluminatul ,chiar daca nu au domiciliul in bloc.Este de inteles ca in perioada lucrarilor de reparatie a apartamentului circulatia pe casa scari este mai intensa ,deci si cheltuielile sunt mai mari.
Răspuns la discuția Parinti ce au nevoie de ajutor
Eu zic ca ar trebui sa incercati sa supravietuiti din gradina casei (2000 mp.)si ceva munci private pe la cei care au nevoie de forta de munca.Bineinteles ca trebuie sa cautati munca dupa puterea Dvs.,va spune o pensionara de 65 de ani care si in prezent lucreaza,nu cu o sanatate deplina.Daca copii Dvs,(pe care i-ati crescut si invatat cu greu)nu vad conditiile in care traiti si nevoile Dvs. atunci strainii si mai greu va intind o mana de ajutor.Recomandarea mea (sunt o femeie singura la varsta de 65 ani) este sa va mobilizati amandoi si sa incercati sa gasiti rezolvarea in Dvs.fara sa cereti sprijin prin instante de la copii.
Răspuns la discuția obligatii salariale
Cu intarziere.Multumesc.:luck:
Răspuns la discuția Deductibilitate bonuri fiscale
Te rog daca poti sa transmiti speta finantelor cu privire la deductibilitatea bonurilor fiscale.(09.03.2011).la adresa tulburemaria@yahoo.com.multumesc
Sunt pensionar din anul 2008 ,iar unitatea la care am lucrat imi restituie trimestrial drepturi salariale restante.Intrebarea mea este >ce retineri obligatorii trebuie facute din salariul brut.Eu inteleg ca,in momentul de fata fiind pensionar nu mai datorez 0.5 % somaj.Multumesc celor care imi vor raspunde.:
O II la data de 01.11.2010 a trebuit sa se inregistreze ca platitor de TVA prin depasirea plafonului.S-a inregistrat cu intarziere abia la data de 30 ian.2012 .In data de 15 martie 2012 lichideaza II-ul .fara sa ajusteze TVA-ul.In data de 07 mai 2012 finantele declanseaza un control fiscal stabilind TVA de plata (tva-ul af.marfii vandute de la 01.11.2010-15.03.2012 + tva-ul la stocul din data de 15.03.2012 (care numai partial exista) plus dobanzile si penalitatile aferente.Am incercat sa depunem decontul de tva de ajustare-pt.stocul de marfa de la 30.10.2010 + achizitiile de marfuri si servicii in perioada 01.11.2010-15.03.2012)insa ne-am lovit de refuzul de inregistrare a decontului pe considerentul ca nu figuram in evidente.Suma despre care facem vb.este fff.mare 155.000 lei.Ce posibilitati avem de intrare in legalitate.-compensare tva.colectat cu tva de dedus.si sa platim numai diferenta plus dob.si penalit.Va multumim pt.raspuns.