avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 335 soluții astăzi
Forum Activitate user1234

Activitate user1234

Răspuns la discuția Intretinere foarte mare
"Nu este obligat sa dea telefon la furnizori, asta o pot face si locatarii, dar sigur ca depinde si cum intelege sa-si faca meseria si in fond sa fie constient ca i se plateste o cartela de telefon de catre locatari..."

2.Atunci va intreb care sunt obligatiile lui ? Eu ii platesc dansului cartela telefonica dar in final tot eu platesc convorbirile pentru ca ma pune sa sun eu.
2.Din momentul in care dansii au semnat un contract cu o firma de repartitoare inseamna ca ma reprezinta...Nu eu am semnat contractul cu firma de repartitoare care imi face calculul,nu eu am vazut clauzele contractuale inainte de semnarea contractului,nu eu am decis ce firma sa aleg...Drept pentru care dansii trebuie sa ma reprezinte si sa imi raspunda la intrebari,pe cand acest lucru nu se intampla...niciodata,in nicio problema...Ca un exemplu : Avem doua lifturi in bloc..unul pentru etajele impare,celalalt pentru etajele pare...Unul dintre ele nu merge aproape niciodata,si cand merge ma blochez in el...Ptr ca am indraznit sa il sun pe administrator,dansul mi-a spus sa sun la firma care se ocupa de lift....dar nu era niciun numar de telefon in lift...Mai mult...m-a luat la misto,spunandu-mi ca sunt eu mai ghinionista si de-asta ma blochez in lift...si ca sunt prima care spun asa ceva...drept pentru care el nu prea crede ce spun...Aceasta convorbire se tinea in momentul in care eu eram blocata in lift...

Eu stau in Bucuresti in sectorul 3,si din cate am inteles aici se subventioneaza gigacaloria...



Buna ziua...Locuiesc intr-o garsoniera de 40 mp si mi-a venit pe luna noiembrie la intretinere 428 lei ,din care 267 de lei numai la caldura.Mentionez ca administratorul a angajat o firma de repartitoare care calculeaza caldura...Noi cei fara repartitoare avem peste 200 de lei iar cei cu repartitoare au pana in 100 de lei...Cunosc pe cineva din bloc care are repartitoare si le tine la maxim si plateste substantial mai putin decat mine ...Mai mult,avem foarte multe cheltuieli..Administratorul isi pune in cheltuieli cartelele telefonice,cartele ratb,trebuie sa platim presedinta de bloc (care nu face absolut nimic),ni s-au pus termopane la bloc fara sa ne intrebe daca ne permitem sa platim in fiecare luna,trebuie sa platim in fiecare luna o taxa pentru firma de repartitoare...etc...in total salariile ne costa aproximativ 60 de lei de garsoniera ,in conditiile in care sunt 70 de garsoniere in bloc...
Mai mult domnul administrator al blocului nici nu trece pe aici.O trimite pe nevasta dansului sa incaseze..Cand avem probleme cu apa calda,sau cu orice altceva ne spune sa sunam noi sa rezolvam problema,in conditiile in care dansul are un salariu de 1000 de lei lunar...Ce pot sa fac..Imi imaginez ca daca intr-o luna de noiembrie avem 267 lei la caldura,,in ianuarie cred ca voi avea 400 de lei .
Ce ma sfatuiti sa fac ?
Sunt nascut pe 30.11.1957 .Am lucrat 19 ani si 4 luni in grupa 1 de munca,care ,conform legii 263, art . 30,aliniatul E,anexa 2,pozitia 51,respectiv anexa 3 pozitia 73 ,ca si loc de munca sunt asimilati conditiilor speciale.
Ulterior datei de 01.04.2001,am lucrat 4 ani si 6 luni in grupa speciala.Dupa aceea ,pana in prezent inca 5 ani si 10 luni conditii normale.Care este varsta de pensionare?
Multumesc
A depus dosarul de pensionare pe 31 Decembrie 2010 cu solicitare de pensionare 31.01.2011.Dupa care lege va iesi la pensie?
Multumesc.
Tatal meu a lucrat de la 01.11.1981 pana la 01.04.2001 in grupa 1 de munca,de la 01.04.2001 pana la 01.11.2005 grupa speciala si de la 01.11.2005 pana in prezent conditii normale .Este nascut pe 30.11.1957.Care este varsta de pensionare .
Multumesc
Administratorul blocului meu este ajutat de sotia sa.Si cand spun ajutat ma refer ca ii face toate treaba,pana la semnarea chitantelor si incasarea banilor.Asta pentru ca "domnul administrator" are multe alte blocuri si nu mai are timp sa se ocupe si de al nostru,Problemele au aparut cand aceasta doamna,stapana pe mosia noastra mi-a spus ca ma trece doua persoane la intretinere pentru ca a vazut pe cineva scotandu-si cheile in fata usii mele...Dupa ce am lamurit-o ca era doar o prietena,acum imi spune iar ca ma trece 2 persoane la intretinere(lucru pe care l-a si facut) ptr ca l-a vazut pe prietenul meu de 3 ori in 2 luni iesind de la mine.Stiu ca este un abuz ce face ea ptr ca : 1. Nu are niciun drept in acest bloc (cu toate ca pretinde ca are de la inceput o conventie cu asociatia de proprietari sa incaseze banii .Ptr celelalte lucruri pe care le face in bloc nu are nimic semnat) 2. imi calca grav drepturile .Practic oricine iese de la mine e posibil sa il puna la intretinere.
Unde pot depunde o plangere ptr ca administratorul nu isi face treaba,ci sotia sa face tot (fara a avea niciun curs )?
Dansa spune ca are aceasta conventie de la bun inceput ,dar totusi au mai fost dati in care (de 2 ori in 2 ani) in care a venit si administratorul.Presupun ca numai unul are dreptul de semnatura a chitantelor.Celalalt in cazul acesta nu face fals in acte?
Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi...Sunt dispusa sa platesc avocat pentru a-mi apara drepturile incalcate flagrant de aceste doua persoane.
P.S. Nu caut sa mai vb cu ei civilizat si sa le mai explic a suta oara cum sta treaba.Este inutil.
Vreau ca totul sa fie legal.
Multumesc