avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Activitate vladdav

Activitate vladdav

Daca ma simteam cu musca pe caciula nu mai postam pe aici. intrebarea mea era daca sa fac presiuni sa se finalizeze acest dosar sau sa las sa treaca de la sine. copie dupa filmare este la dosar. cum as putea sa fac eu toate acestea daca nu am pregatirea unui avocat?
dupa ce am facut testul cu poligraful nu m-a mai chemat la politie, dar nici instiintare ca as fi scos de sub urmarirea penala. imi puteti spune cat poate fi deschis un dosar penal fara sa se mai miste nimic la el? ce sa fac k sa se finalizeze o data?
multumesc
sunt destul de speriat pt ca eu nu am avut de a face cu politia. avocatul meu m-a intrebat de ceea ce s-a intamplat dar......m-a ascultat mai deloc. o sa-mi iau inima'n dinti si o sa-l stresez sa vad ce a facut pentru a ma apara.
totusi mi s-a spus ca proprietarul masinii are doi martori care au declarat ca eu i-am zgariat masina. si politia, dar si avocatul care mi s-a dat din oficiu mi-a spus ca inregistrarea video nu se ia in considerare in instanta (asa este?).
mi s-a deschis un dosar penal si sunt invinuit, conform proces-verbal de aducere a la cunostinta a invinuirii, de savarsirea infractiunii de distrugere prevazut si pedepsit de articol 217. alin. 1 C.P.
Multumesc mult de raspunsuri. Am sa trimit acea scrisoare cu confirmare de primire. Am fost pus sub invinuire. prejudiciul.....nu mi s-a spus de catre propietar, dar.....stimabilii de la politie m-au cam amenintat ca o sa muncesc 1-2 ani sa platesc reparatia masinii.
Buna Ziua! in luna septembrie a anului 2009 am fost acuzat pe nedrept de zgarierea unei masini BMW x5. propietarul masinii si-a parcat bolidul in apropierea portilor de acces in curtea societatii comerciale unde eu lucram in fonctia de sef receptie marfa.
in jurul orei 13 suna la poarta. merg sa deschid crezand ca este un furnizor, dau de proprietar care ma acuza ca i-am zgariat masina. ii spun ca nu am avut nici un contact cu masina lui, iar el ma intreaba cand am intrat in program si la ce ora ies din program. eu ii raspund ca un bun cetatean si apoi inchid poarta plecand la treaba care o aveam de facut. dupa cateva zeci de minute suna iar la poarta. il trimit pe colegul meu care abia intrase in tura si el da tot de proprietarul masinii BMW si primeste aceleasi acuzatii ca si mine. colegul meu ii explica faptul ca el abia a intrat in tura si inchide poarta. in jurul orei 15 sunt chemat si eu si colegul meu de catre seful nostru spunanduni-se ca ne cauta un domn impreuna cu politia. proprietarul BMW-ului reclamase politiei ca un baiat blond cu camasa rosie i-a zgariat masina,dar eu sunt saten si purtam camasa rosie iar colegul meu este blond si purta un tricou bluemarin. mergem amandoi in fata proprietarului si el ma identifica pe mine ca as fi faptasul. ajung la politie dau declaratie(politaiul imi dicta ce sa scriu, iar eu nemaiavand probleme cu politia am scris ce zicea politaiul mentionand ca nu mai stiu exact ce faceam in perioada declarata de reclamant pt ca politaiul m-a intrebat verbal ce faceam eu exact in acel moment), sunt luat tare de politie ca i-am zgariat masina si primesc amenintari ca o sa fiu dat in judecata. dupa cateva zile sunt rechemat la politie sa mi se spuna ca proprietarul masinii are doi martori care sustin ca eu am zgariat masina. eu spun ca pot dovedi doar cu camera de filmat faptul ca nu am parasit curtea societatii si nici nu am avut contact cu masina respectivului, iar domnii politai ma iau peste picior intrebandu-ma daca cel care mi-a facut cd-ul cu filmarea stie sa faca cd-uri. las cd-ul cu filmarea si dupa cateva zile solicita si politia o noua copie a filmarii.politia imi spune ca ar fi indicat sa fac testul cu poligraful si daca iese ca sunt nevinovat o sa-l faca pe cel ce m-a acuzat si pe martorii lui sa recunoasca ca au mintit. in luna noiembrie ajung la testul poligraf pentru a-mi dovedi nevinovatia si rezultatul poligrafului spune ca sunt nevinovat. dupa acest rezultat politia imi spune ca poligraful ca si cd-ul cu filmarea nu sunt luate in considerare ca proba in instanta. din noiembrie pana in ziua de azi nu mai stiu nimic de acest caz. nu am fost nici la politie sa ma interesez de teama unei vesti proaste. spuneti-mi ce pot face pentru a-mi dovedi nevinovatia? va multumesc!