avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate kat

Activitate kat

Am o mare dilema in legatura cu impozitul pe transferul de imobil. In urma decesului tatalui meu(care era divortat de mama mea), am deschis succesiunea. Bineinteles ca toate cheltuielile privind mormantarea au fost suportate de mine, mama fiind divartata nu a vrut sa contribuie.Desi am chemat-o la succesiune pe mama mea, care intre timp se recasatorise, aceasta nu s-a prezentat. Astfel ca am facut succesiunea a 1/2 locuinta a tatalui nostru. Mama a dobindit imobilul la divort dar in schimbul a 1/2 din imobil trebuia sa plateasca tatalui o sulta egala cu val.a 1/2 din imobil, suma ce nu a platit-o,si nu atrecut la efectuarea faptica a partajului niciodata.Dupa decesul tatalui a deschis un proces de partaj cu mine.Am avut pretentia platii sultei, sau sa faca dovada platii sultei, ceea ce nu aputut safaca. In schimbul sultei am convenit sa-mi vinda 1/2 din imobil si teren aferent cu contract de vinzare-cumparare , fara nici o clauza. In urma vinzarii am renuntat bineinteles sa mai cerem prin instanta sulta de 1/2 datorata legal tatalui, si in consecinta am renuntat la proces. Dupa intocmirea actului de vizare in cota de 1/2 din imobil intre mama mea si mine(si sotia mea in devalmasie),mama a deschis procesul de partaj faptic 1/2 locuinta prin expertizare, masurare si impartire. In urma acestui contract de vinzare cumparare si a hotaririi judecatoresti de partajare imobil, am primit definitiva, ramasa irevocabila. Eu m-am inregistrat cu partea de 1/2 din imobil ce-mi apartine in cartea funciara, pentru care platesc impozit pe cladire si teren, conform rolului de la circa fiscala.Nu inteleg ce transfer de proprietate am facut eu , ca sa platesc acel inpozit pe transferuri imobiliare? Trebuie sa platesc si eu acel impozit, chiar daca eu sunt cumparatorul?Sau de fapt acest impozit ar trebui sa-l plateasca mama mea, care este de fapt vanzatorul?Recent m-am trezit cu un titlu executoriu pentru plata impozitului din instrainare bunuri imobile si somatia de plata (iar in termen de 15 zile sa depun contestatie la instanta judecatoreasca competenta). Va rog sa-mi raspunde-ti daca se poate cine e aceasta instanta competenta?, Judecatoria sau organul fiscal emitent al titlului executoriu si somatiei?:((
Am hotarare judecatoreasca pentru plata pensiei de intretinere stabilita la salariul minim pe economie inca din luna noiembrie anul 2007 , pensie stabilita la cate 90 de Ron pt.fiecare din cei doi minori.Sotul meu a ignorat aceasta hotarire judecatoreasca inca de la inceput, urmare nu mi-a platit nici un leu pt. copii. Am un baiat de 16 ani la liceu si o fetita de 3 ani. Cheltuielile cu locuinta, hrana, incalzirea sunt asa cum sunt in zilele acestea de criza. Sotul meu refuza de cele mai multe ori sa se incadreze undeva , spunand ca "pe bani putini el nici macar nu se misca de acasa". Dar cand e vorba de bautura, sau de vandut din casa , orice ii pica in mina, de la hrana, haine, detergenti, produse de ingrijire locuinta sau personale, orice (chiar si laptele copilului), toate portile sunt deschise, si si se misca foarte repede, ca nu dureaza sa intorc doar privirea si vad ca deja ceva lipseste. Vine mai apoi beat, face scandal, loveste,strica din casa, da in copilul cel mare, produce un stress in familie de neimaginat. Nu i-mi mai ajung lacrimile. Am un serviciu de bugetar, cu raspundere foarte mare. De cele mai multe ori nu pot lipsi macar o clipa de la serviciu, si mereu i-mi este frica de ceea ce se intimpla acasa. Am fost lovita cu salbaticie in cap . Am avut timp de 2 saptamini hematoame la cap, nu puteam sa pun capul pe perna moale de durere.In nopatea de Anul Nou, a lovit acest calculator, cumparat de mama mea pt. fiul meu., pt.care inca mai plateste rate sarmana, facandu-i zob carcasa. Am sunat la 112, dar au venit si i-au dat o amenda de 200 Ron, si au plecat. Am avut inca un inceput de an c altii 9.Pe locuinta am acte de vanzare ump. in cote parti, adica o jum. o detine soacra care nu sta aici tot din cauza lui, si a inchiriat jum. sa, iar cealalta jum. cate 1/4 au sotul si cumnatul meu, dar in intraga jum. cu intelegerea cumnatului locuim noi. Am facut numai imprumuturi bancare din 2003 si pana acum si am adus imbunatatiri casei . Pot pierde cota mea din casa in cazul unui divort? Eu nu sunt divortata dar am hot. de pensie de intr. , deoarece am considerat ca trebuie sa aduca si el ceva in casa, iar daca nu macr sa fie civilizat daca consuma si nu contribuie. Nu mai aduce un ban in casa de 5 ani.Dar cere tigari.De cele mai multe ori ii da bani chiar si baiatul, din banii de buzunar ai sai , ce-i primeste de la bunici. numai sa ne lase in pace. Ce trebuie sa fac sa scap din acest calvar? Inchipuiti-va ca lucrez la un Penitenciar. Nu mi-e rusine dac ajunge acolo pt. ca o merita, insa as vrea sa stiu daca la prima plingere pt. neplata pensiei de intretinere poate fi condamnat cu suspendare? Mai am poate asa o speranta ca poate se va potoli. Desi sunt foarte pesimista in privinta aceasta. A fost bolnav in august , internat cu un sepsis sever ,internat pe asigurarea mea binenteles. In afara de diagnostic, is-a spus ca are un ficat bolnav si trebuie sa tina regim, de alcool nici nu poate fi vorba. A respecta pina in noiembrie, recomandarile medicilor, apoi ca si cum nici nu au fost.Deci cineva care nu tine nici la propria persoana cum sa-mi imaginez ca va fi altfel. In speranta ca a-ti citit intreaga poveste a mea, cum credeti ca pot sa procedez d.p.d.v juridic??????????.Multumesc din suflet. Si astept. raspunsul dvs. deoarece cat mai curand posibil as vrea sa ma adresez Parchetului.(Se poate trimite si prin posta plangerea, cu confirmare de primire?) Multumesc katy:((:(:((