avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate djkt2

Activitate djkt2

Buna ziua,
Tatal meu este decedat, pe contractul casei sunt trecuti atat el cat si mama inca in viata. Mama nu s-a ocupat de succesiune, nu a avut bani. Daca doreste sa imi doneze/vanda mie casa, care ar fi pasii si cea mai ieftina varianta? Trebuie ca mama sa faca intai succeasiunea dupa tata si abia dupa aceea sa mi-o vanda sau se poate altfel?
Apropo, eu in momentul acesta am vreo parte din casa, fiind fiul lor?
Multumesc mult!
Am vazut ca au mai fost topicuri pe tema asta dar nu pot posta acolo. Sper ca informatiile de aici ii vor ajuta si pe altii.
Stiu ca e cam mult de scris dar sunt sigur ca va vor multumi multe persoane.
Puteti enumera va rog cateva avantaje pentru angajator si dezavantaje pentru angajat in cazul in care angajatul semneaza ambele exemplare dar nu primeste niciunul? Multumesc!
Buna seara,

O persoana juridica , comercializeaza produse de tip "gift" hand-made. Clientul doreste sa se realizeze livrarea direct la persoana careia ii face cadoul si sa ramana anonim. Daca acel cadou este mai "special" (nimic ilegal), in sensul ca e posibil sa-l deranjeze pe destinatar si eventual sa produca pagube sau vatamari, in ce conditii poate vanzatorul sa fie tras la raspundere si tinand cont ca s-a angajat fata de client ca acesta va ramane anonim fata de destinatar.
Daca aveti intrebari, va rog sa-mi spuneti.

Va multumesc!
Răspuns la discuția Ancheta bancnota falsa
Te rog sa ne spui cum ti-ai dat seama ca este falsa si eventual sa postezi o poza sa nu o patim si noi.
Buna dimineata,

Imi cer scuze daca a mai fost dezbatut subiectul acesta dar momentan nu am gasit ceva asemanator.
Luam urmatorul caz: sot, sotie si copil.
Sotul este propietarul unui apartament. Acesta decedeaza. Sotia nu se ocupa de succesiune si doreste sa se recasatoreasca si sa preia numele viitorului sot.
Este necesar sa faca succesiunea inainte de a doua casatorie sau poate ulterior?

Multumesc!
Buna seara,

Va rog sa imi dati un sfat in urmatoarea situatie.
Sa spunem ca eu primesc o poza si o locatie a unui vehicul aflat pe spatiul public. Acestea le pun pe internet sub anonimat sau nu.
Pot fi tras la raspundere daca se intampla ceva cu acesta in perioada urmatoare? Dar daca mentionez ca acestea doua de mai sus nu imi apartin ci doar au fost preluate? Daca nu, cum pot proceda?

Multumesc!
Aceasta parte din salariu se mai impoziteaza? Sau exista vreun avantaj?
PS. Cardul nu o sa fie la o banca anume.
Multumesc!
Deci sa inteleg ca angajatii vor primi minim 800 lei in cont.
Daca suma va fi sub cei 800, care sunt pasii de urmat (in mare)?
Daca nu se vor semna actele aditionale, angajatii probabil vor primi foaia de demisie si un pix, corect?
Bonurile de masa vor ramane. Intra cumva in "calcule"?
Multumesc!
Buna ziua,

In primul rand imi cer scuze daca am postat gresit.
Am fost anuntati de catre angajator ca datorita problemelor financiare, angajatii vor primi timp de 6 luni o treime din salariu pe un card de cumparaturi.
Putem face ceva? Inafara de demisie :D

Multumesc si O zi frumoasa!
Buna ziua,

Stiti ca de 2 luni s-a modificat valoarea tichetelor de masa de la 9 lei la 9,35.
Cui te poti adresa in cazul in care angajatorul nu respecta ordinul ? :rtfm:

Multumesc si Weekend placut!