avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 364 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune necesara?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune necesara?

Buna dimineata,

Imi cer scuze daca a mai fost dezbatut subiectul acesta dar momentan nu am gasit ceva asemanator.
Luam urmatorul caz: sot, sotie si copil.
Sotul este propietarul unui apartament. Acesta decedeaza. Sotia nu se ocupa de succesiune si doreste sa se recasatoreasca si sa preia numele viitorului sot.
Este necesar sa faca succesiunea inainte de a doua casatorie sau poate ulterior?

Multumesc!
Deschiderea succesiunii dupa fostul sot nu are nicio legatura cu recasatorirea persoanei in cauza.

Bunurile dobandite prin mostenire sunt proprii indiferent de data la care se va dezbate efectiv succesiunea.

Dezbaterea succesorala poate fi realizata oricand(succesiunea este deschisa, asadar, prin moartea lui de cujus ).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune xp-kry xp-kry In conditiile date : 1.sotie divortata de sot 2.inainte de divort s-a locuit in casa mamei sotului , proprietate a acesteia 3.dupa divort sotia da in ... (vezi toată discuția)
Intrare in posesie pe baza de testament dorinantik dorinantik Cum pot intra in posesie pe baza de testament ? Unchiul decedat mi-a facut un testament la notar,nu are copii dar are nepoti si o sora in viata.Pot merge sa ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla daca nu se realizeaza o succesiune? vioricadumitrescu vioricadumitrescu Buna ziua , Doresc sa va prezint urmatoarea situatie , la care va rog sa ma ajutati cu o clarificare : Daca sotia unui cuplu fara copii a decedat si exista 4 ... (vezi toată discuția)