avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Activitate lelia20052006

Activitate lelia20052006

am lucrat de cand am terminat armata (1981)si pana in 2005 cu contract de munca(ca tot omul) .Am ramas fara loc de munca si am primit ajutor de somaj timp de 6 luni...am gasit un nou contract de munca pentru 4 ani( bugetar) si in urma restructurarilor facute, am ramas acum,iar, fara serviciu...Am dreptul acum la somaj?Daca da, ce acte imi sunt necesare si unde trebuie sa ma adresez?
Multumesc!
Multumesc!:)
Poate ca ma repet, dar" povestea" mea este aceeasi...
Divortata in 2006, ramasa cu amandoi copiii in custodie(la vremea aceea de 14 si respectiv 8 ani) , cu obligarea lui la pensie de intretinere de 500 lei fiecare(pensie stabilita fara aducerea unei adeverinte, ci prin "ducerea mea cu presul" ca are 2700 lei salariu, acum s-a dovedit ca avea 5500 lei...eu am sperat la impacare si nu am scormonit...stiu!vina mea!#-o)
Cea mare a implinit 18 ani in februarie 2010, data de la care d-nul nu a mai dat decat 500 lei pensie pentru amandoi copiii).Nu am facut atunci actiune pentru ca nu vroiam sa-l starnesc sa ne dea afara din apartamentul in care ne lasase, cerand un partaj...dar iata ca partajul a venit....eu sunt datoare sa ii dau in 8 luni contravaloarea jumatatii de apartament de 32 200 euro...si iata-ma cu buza umflataX-(
Bine-nteles ca in vara, dupa decizia aceasta am intentat actiune pentru pensia alimentara a copilului major , deoarece un an a mai fost eleva clasa aXII-a si acum e la facultate...
El a venit "cu naframa in bat" ca nu mai castiga decat 2100 lei, mai are un copil din actualul concubinaj si a propus in instanta 10% pentru copiii nostri si "sa se tina cont si de al 3-lea copil al lor"...
Intrebarile mele:cum "se va tine cont de al treilea copil" si pot primi din urma ( de la data implinirii copilului 18 ani, de cand nu a mai platit cei 1000 lei, ci doar 500lei) sau voi primi din urma de cand am intentat actiunea, adica la un an dupa?
Daca imi propune sa imi scada din valoarea pe care o mai am de dat ca sulta(ca inca nu am dat-o pe toata...mai e timp pana in februarie 2012) e bine sa fiu de acord?
Multumesc!:)
Sunt divortata din aprilie 2006.Am ramas cu 2 copii minori in custodie (unul a devenit major in februarie 2010).El a plecat cu cele doua autoturisme, iar eu am ramas cu cele doua fiice in casa.Tot in 2010 fostul sot m-a chemat la judecatorie, in calitate de parata, pentru partajarea imobilului in care locuiam cu copiii.El a plecat din acest imobil dupa divort in iunie 2006.
Pe 22 iunie 2011, sentinta de atribuire in natura , in deplina si linistita posesie a imobilului ,mi-a revenit, cu conditia sa-i achit 50% din valoare, in decurs de 8 luni(deci, pana in februarie 2012).I-am achitat pana acum mai mult de jumatate din sulta...si s-a trezit (dupa mai bine de 5 ani) "ca ar dori sa vina intr-o zi pentru a-si lua lucrurile aflate in incinta imobilului meu si eventual sa schimbam poze, ca ar dori sa aibe si poze cu fetele(???!!!)"
Are dreptul sa intre in casa dupa ce hotararea a deveit definitiva si irevocabila?
Pantofii si cele cateva haine care au scapat nemancate de molii, scrisorelele din armata si cateva unelte, ustensile de "bun gospodar" si cursuri scrise pot fi duse la actualul domiciliu al lui?
In cererea reconventionala am specificat de existenta celor doua autoturisme, dar nu am cerut impartirea valorii lor, ca intelegere tacita de echivalare cu bunurile din casa(mobila veche , frigider, aragaz ...toate vechi de 20 ani).
Eu nu doresc sa-l primesc in casa ca intr-un supermarket in care intra el cu cosulet si isi culege resturile de acum 5 ani zicand..."asta vreau...asta nu vreaaau"...Vreau ca maruntisurile lui ramase, sa fie duse de fiica mea majora(si ea doreste acest lucru), la el acasa(la usa lui , daca in casa lui nu o primeste...)
Invatati-ma , va rog, ce sa fac, fara sa incalc legea...
Răspuns la discuția recalculare pensie alimentara
Poate ca am spus la postarea initiala...fiica cea mare si-a cerut pensia acum, dupa un an , dupa ce , prin instanta, suntem obligate sa-i platim pentru apartament , pana in februarie 2012, 32200 euro...frumos, nu?Si tot scrie in cererea aceea ca e tatal a 3 copii...oare????
Răspuns la discuția recalculare pensie alimentara
Asa e!Sunt suparata ca m-a mintit!De fapt, a mintit la ancheta sociala, cand, la insistentele anchetatorului cu intrebarea asupra veniturilor lui, a zis intr-un tarziu..."bine, treceti acolo 30 mil !" (refuzase anterior sa raspunda la aceasta intrebare...).A mai avut tupeu sa-mi spuna ca "el e dragutz si-mi mai da un milion, ca ar fi trebuit sa-mi dea doar 9"...
Am incercat sa uit toate astea , dar acum, cand fiica cea mare l-a dat in judecata dupa un an de neplata (nu a luat nicio initiativa pentru ca am zis ca nu trebuie sa-l starnim atata timp cat ne-a lasat sa locuim in apartamentul din care a plecat la 2 luni dupa pronuntarea divortului-timp in care i-am facut in continuare menajul cu gand de continuare a convietuirii fara certificat de casatorie)in cererea reconventionala m-a iritat cu anumite afirmatii:
-ca am fost de acord cu suma stabilita(repet:am fost de acord crezand ca spune adevarul cu cele 30 mil...acum a adus adeverinta si am vazut 55 mil)
- ca el are in intretinere 3 copii (inteleg ca-l are pe cel cu care sta, rezultat din concubinajul actual cu fosta mea prietena , nicidecum nu se poate spune ca le are in intretinere pe fetele "mele" carora le da 500 lei pe luna si habar n-are de capul lor), sustinand in cerere ca "nu se poate stabili o cota individuala mai redusa unuia din trei copii "...poi el daca locuieste cu cel mic in casa, poate fi la egalitate cu cele doua ramase la mine?Aceluia e obligat sa-i plateasca pensie alimentara????Nu inteleg !!!Mentionez ca in acte au acelasi domiciliu, dar nu sunt casatoriti...
Am inteles ca la chemarea mea in instanta ca reprezentant al fiicei de 13 ani, voi fi supusa unui interogatoriu...vreau sa stiu ce pot sa spun si ce nu...moralitatea nu se amesteca cu legalitatea, sentimentele nu se amesteca cu aplicarea legii...e logic...dar ma doare si vreau sa stiu ca macar am spus sau am facut tot ce se poate face...
Mii de multumiri !
Răspuns la discuția recalculare pensie alimentara
Multumesc!
Nu a platit un an pensie alimentara pentru cea care implinise 18 ani, dar era eleva inca...
Nu lucra la negru, ci la o institutie.
In 2006 s-a pronuntat divortul din culpa comuna(nu ca as fi avut vreo vina, dar am fost de acord, gandindu-ma ca n-am fi prima familie fara certificat de casatorie), divort cerut de el...La vremea aceea, cei 2 copii ai nostri(una de 14 ani si cealalta de 8 ani), mi-au fost incredintati mie, parata, spre crestere si educare...mi-am dorit lucrul acesta, pentru ca nu stiu ce m-as fi facut fara ele...In timpul casatoriei, m-am bazat pe incredere, astfel ca niciodata nu am cerut vreun act sau vreo dovada asupra salariului pe care il aducea el(eu, cu salariul mic in invatamant, si cu timp mult dedicat copiilor/el, cu salariul mare, si mai tot timpul plecat).La ancheta sociala asupra decziei de incredintare a copiilor, a declarat, dupa insistentele anchetatoarei, ca avea 30 mil(adica 3000 ron) si mi-a zis ca el e "bonhomme" ,ca 9 mil(900 ron) ar fi reprezentat 1/3 din salariul lui, dar ca el imi da cate 5 mil(500 ron) pt fiecare copil si ca ma roaga sa accept sa nu-i faca poprire pe salariu ca sa poata face imprumuturi la banca pentru casa in care urma sa se mute dupa divort...In speranta ca noi nu ne vom desparti "in fapt" si ca nu-si va parasi copiii, am gandit ca , el e barbatul meu "cel ratacit, in criza de la 40 ani" si ca ce spune el este adevarat...adica matematic vorbind cei aprox 3000 ron declarati impartiti la 3 insemnau 1000 pentru amandoi copiii...
Imediat dupa divort a fost in concediu cu prietena mea si fiica acesteia ,in varsta de 8 ani, care divortase cu 3 luni inaintea lui,(banuiesc ca amandoi au divortat planuit) iar la un an dupa divort, a aparut un al 3-lea copil al lui , cu aceasta.
Anul trecut am fost citata ca parata pentru partajul apartamentului in care am ramas cu cei doi copii ai nostri…partaj la care el a cerut 60% din valoare pretextand venituri mai mari, proces solutionat de catre instant in aprilie anul curent cu platirea din partea mea a unei sulte de 32200 euro reprezentand 50% din evaluarea apartamentului(evaluare care se stie ca niciodata nu coincide cu pretul de vanzare)…am inteles ca greseala mea(daca se poate numi asa) a fost ca am cerut apartamentul in natura(gandind iar gresit ca legea ma va apara ca locuiesc acolo cu cei 2 copii, dintre care unul a ajuns major)…
Ei!Dar pentru ca unul dintre copii a implinit 18 ani in 2010, s-a gandit ca trebuie sa respecte litera legii si sa nu-i mai plateasca pensie alimentara, chiar daca fiica lui era in clasa aXI-a si chiar daca acum e studenta.Asa ca in mai a.c. l-a chemat in instanta pt pensie alimentara pana la 26 ani.
In cererea lui conventionala cere recalcularea pensiei alimentare motivand ca are salariul mic(si am aflat acum ca in momentul divortului avea 55 mil vechi), ca am stabilit de comun acord sa-mi dea numai numai 500 pt fiecare copil si ca “are in intretinere” acum 3 copii pentru care sustine pensii egale…
Care” intretinere” pentru cele doua fete ale noastre, pe care nici nu le vede,mai ales de cand cu partajul?
Ce “stabilire de comun acord a pensiei de 500 ron fiecare” pe baza declaratiei lui mincinoase in fata anchetatoarei?
Poate fi ceruta copia anchetei sa dovedesc ca a facut declaratie mincinoasa in 2006?A dat tot timpul mai putin, a privat-o pe fiica mea de pensie alimentara un an, iar pentru minora vrea o pensie stabilita pana la 18 ani... iar circ si instanta peste 5 ani?Nu se poate sa se stabileasca acum pana la terminarea studiilor?
Mi se pare nedrept…cu ce ma pot apara?

Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns!=D>