avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate florinelap

Activitate florinelap

In cazul in care sunt si pfa si angajat in acelasi timp, as putea beneficia de plata indemnizatiei inainte de implinirea celor 42 zile de concediu de maternitate?
In cazul celor care obtin venituri din activitati independendente, se acorda indemnizatie incepand cu ziua urmatoare celei in care beneficiarul stimulentului lunar nu mai realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Codului fiscal, si plata acestuia se suspenda, daca cererea este depusa in termen de 30 de zile de la aceasta data.
Ma gandesc sa nu mai depun la angajator formularul de concediu medical pentru maternitate si sa suspend activitatea pfa imediat dupa nasterea copilului.
Răspuns la discuția Contributii PFA 2011
ce anume din textul ordonantei specifica clar ca ar fi vorba doar despre cas si somaj? in categoria contributiilor individuale intra toate contributiile datorate de asigurat.
Răspuns la discuția Contributii PFA 2011
Referitor la contributiile de sanatate, legea este interpretabila: pe de o parte, Ordinul 617/2007 obliga pfa la plata contributiilor CASS, pe de alta parte, OUG 82/2010 - art. II al. 6 spune "Persoanele care, in mod ocazional, realizeaza, pe langa veniturile de natura salariala, si venituri de natura profesionala definite la art. 7 alin. (1) pct. 13^1 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, nu datoreaza contributiile individuale si pentru aceste venituri de natura profesionala."

Prin contributii individuale se pot intelege si contributiile CASS, ordonanta nu prevede la acest alineat ca ar fi vorba numai despre contributii in sistemul asigurarilor sociale si de somaj.
Eu personal am ales sa nu platesc 5,5% pt sanatate, mai ales ca sunt bani aruncati pe apa sambetei: in spital am cumparat si seringi si perfuzoare, nu mai vorbesc de medicament, iar la final am primit decontul de 1300 lei pentru 7 zile spitalizare (ca la un hotel de 4 stele).
Copilul meu urmeaza sa se nasca la sfarsitul lunii februarie. Sunt de asemenea interesata sa dau statul in judecata pentru a-mi / a-i castiga acest drept insa nu stiu ce sanse de izbanda sunt. Am inteles ca cei de la Partidul Conservator ar sustine o asemenea actiune, dar nu am gasit nimic pe site-ul lor.
Asociatia M.a.m.e. mai are o astfel de initiativa.
Multumesc pt raspuns. In baza carui articol pot desface CIM? Aceasta situatie este una speciala, neprevazuta de Codul Muncii. In afara de declararea falimentului, nu sunt prevazute motive de concediere datorate incetarii existentei angajatorului.
Buna ziua
Firma pe care o detin urmeaza sa fie radiata. In prezent am o angajata al carei contract de munca este suspendat aflandu-se in concediul de crestere a copilului. Cum procedez in aceasta situatie? Trebuie sa o concediez inainte de a radia societatea?