avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate dumitrascupp

Activitate dumitrascupp

Răspuns la discuția inselaciune
cu siguranta e o aeroare.dar spuneti-mi va rog.un produs,odata scanat,ramane in memorie?iara daca mai treci odata cu acelasi produs,te poate acuza de ceva?cum s-a intamplat asa ceva?mi-e frica de inchisoare!am doar 16 ani.
Discuție inselaciune
buna seara.am o intrebare.am fost oprit in hipermarket la casa,cum ca produsul pe care urma sa il platesc,a mai trecut odata prin casa,adica.intrebarea mea este:in casele de marcat,se memoreza fiecare produs?acestia au spus ca am falsificat vodul de bare,si ca imi fac dosar pentru inselaciune.
in caz ca se mai intampla.nu fugii,stai sa-ti de amenda si contesteazo in instanta.scrie la mentiuni,pe pv. ca nu recnosti fapta si ai fost amendat abuziv.dupa ce iti anuleaza amenda,ii faci plangere pt. abuz in serviciu si o petitie pe site-ul jandarmeriei.
Răspuns la discuția act sexual cu o minora
in cea mnai mare parte aveti dreptate.dar imi suna putin a comunism.adica,e ca si cum ai fura o conserva de 3 lei,si ai lua 15 ani de inchisoare.asa era la comunism.ca aduc la cunostiinta,ca minorele,de multe ori fac acuzatii false,din diferite motive.impotriva celui reclamat,nu consider logic,sa se ia masuri,pana ce nu exista o sentinta definitiva,sau probe concrete.v-ar convenii sa va acuje cineva aiurea,iar d,v. sa fiti obligat sa faceti anumite lucruri mai sus enumerate?

in rest,aveti mare dreptate.cu respect.

si vroiam sa mai spun,ca trebuie tinut cont,si cat de mare arata fata,si daca faptuitorul stia de varsta ei(ceea ce poate invoca,daca tine legatura cu fata)si daca fapta sa produs intr-un mod provocat.factori atenunati.etc.
Răspuns la discuția act sexual cu o minora
dupa parerea mea,userul nu si-a recunoscut fapta.si de caeea nu poate fi acuzat.in lipsa de martori.intr-adevar,cred ca declarati minorei nu e nici macar luata in considerare.minorii au tendinta ridicata de exagerare.nu au cum s ail acuze,si de aceea la sanctionat administrativ.in plus,incadrarea juridica ar trebuii sa fie cea de coruptie sexuala,deoarece se incadreaza mai bine,neputandu-se demonstra acel act sexual oral.
exista pposibilitatea,ca agentul de politie,sa nu se fi sesizat din ofiviu?cineva a vrut sa imi fure masina,nu a reusit sa intre in ea,caci eu dormeam pe bancheta din spate.acesta a recunoscut ca avrut sa ia o geamta din masina,si ca fratele meu l-a trimis,avea cheie.masina e a mea personala.nu am facut plangere.iar un amic de la politie,mi-a spus ca nu sa intocmit acte premergatoare urmaririi penale,si au trecut 6 luni.multumesc.
Răspuns la discuția act sexual cu o minora
dupacum scrie mai sus,contestatia in baza art.278 c.pr.pen,a fost facut,iar instanta de fond,a mentinut solutia.greu imi vine sa cred,ca instanta de recurs,va da alta solutie.
Răspuns la discuția accident, caine lovit
va multumesc.as vrea sa mai intreb,ca un simplu cetatean,daca cainele nu apartine nimanui,tot infractiune e?
buna zziua.aseara un sofer,mi-a lovit cainele cu masina.l-ar fi putut evita,dar a spus ca se grabeste si nici nu are timp sa stea pana vine politia.am luat numerele.poate fi tras la raspundere?cainele are picioarele rupte.
Răspuns la discuția despre furt
m-au intrebat despre pret,iar eu am raspuns ca vazand ca e ieftin l-am luat.dupa care au zis ca probabil s-au incurcat preturile de la firma de distributie.acum inteleg,ca doar daca m-ar fi prins in flagrant,sau sa ma fi filmat,m-ar fi putut acuza.si din ce am citit despre inselaciune,nu cred ca ar intrunii elementele constitutive.deoarece,nu am indus pe nimeni in eroare,si nu am spus,asta e pretul adevarat,lasati-ma sa il cumpar,am fost la casa,la scanat si am plecat..

3. Conţinutul constitutiv:
3A. Latura obiectiva:
- elementul material - se realizeaza prin acţiuni sau inacţiuni frauduloase de amagire ori inducere în eroare a victimei, prin prezentarea ca adevarata a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasa a unei fapte adevarate. Inducerea în eroare se face mai uşor în funcţie de gradul de cultura a victimei, precum şi de starea psihica a acesteia.
- urmarea imediata - consta în creerea unei situaţii de fapt pagubitoare pentru subiectul pasiv, consecinţa a acţiunii sau inacţiunii faptuitorului.
- raportul de cauzalitate - trebuie sa se stabileasca în concret, ca urmarea imediata este o consecinţa a savârşirii elementutlui material.
3B. Latura subiectiva:
- forma de vinovaţie - intenţia directa calificata prin scop. Escrocul este acel tip de infractor care profita de încrederea pe care i-o acorda victima. El trişeaza, speculeaza, înşeala, rezultând ca este abil, fara scrupule, cunoscator al legilor pe care le încalca în mod deliberat. Escrocul este imoral, fara afi neaparat bolnav psihic şi nu manifesta violenţa pentru realizarea scopului propus.