avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate laura_1974

Activitate laura_1974

Răspuns la discuția oug 50/2010
Am luat parte la intalnirile de grup Alpha Bank si am stabilit detaliile ptr a merge mai departe in instanta. Intrati pe forum si veti afla mai multe informatii. Mult succes!
Răspuns la discuția oug 50/2010
Eu am primit raspuns la prima notificare care evident a fost negativ. Pe data de 01.10.2010 am depus la banca a doua notificare mai detaliata cu privire la intreg actul aditional care nu respecta OUG50/2010 si pe data de 07.10.2010 am depus reclamatie la ANPC unde am atasat copie dupa ctr, act aditional semnat si stampilat de catre banca, formularul de refuz+raspunsul primit de catre banca, si cea de-a doua notificare catre banca. Atentie toate documentele trebuie sa aiba nr de inregistrare si stampila bancii altfel nu sunt luate in considerare. M-am inscris pe forumul clientilor nemultumiti Alpha Bank [ link extern ] !
Răspuns la discuția oug 50/2010
laura_1974

Buna ziua,

Sunt in aceeasi situatie si nici eu nu vreau sa le dau satisfactie celor de la Alpha,semnand actul aditional cu ochii inchisi.
La ei am deschis in 2007 un credit de nevoi personale.
Am fost la banca si am luat actul aditional pentru creditul de nevoi personale si am ramas socata cand am vazut ca marja fixa a bancii este de 7.75% + 6.25% BNR = 14% DAE in conditiile in care in contractul initial scria clar ca marja fixa a bancii este de 2% si nu poate fi modificata pe perioada contractului si am ramas cu dobanda din contractul initial ceea ce este un abuz din partea bancii. Pe 17.09.2010 am facut reclamatie la banca refuzand semnarea asa-zisului act aditional care era stas pentru toti clientii, singurele modificari fiind datele personale ale clientilor. Nu mi s-a dat nicio lamurire in afara faptului ca persoana de la ghiseu a raspuns foarte senin ca nu cunoaste continutul actului aditional.
La creditul de nevoi personale semnat tot in 2007,DOBANDA este calculata dupa formula Credit*nr.de zile efective*(dobanda de baza+Marja)/360
DOBANDA este compusa din dobanda de baza a Bancii care la data incheierii contractului era de 9,25% p.a.,plus Marja de 2%p.a. In formularul de reclamatie ma obligau ca in termen de 5 zile sa prezint adeverinta de salariu pe ultimele 6 luni + fisa fiscala pe anul 2009 ceea ce este iar un abuz din partea bancii pentru ca nu exista nicio legatura intre reclamatia mea cu ceea ce imi impun ei sa prezint bancii. Astept raspunsul din partea bancii pe care teoretic ar trebui sa-l primesc in termen de 5 zile lucratoare, urmand ca in functie de raspuns daca este cazul sa fac sesizare la ANPC si apoi sa actionez banca in judecata.
Avand cazuri similare as dori sa discutam mai in detaliu eventual poate mai gasim clienti ALPHA BANK cu aceleasi cazuri ca sa putem sa-i actionam in judecata si sunt convinsa ca vor fi persoane interesate de acest aspect in conditiile in care in cele 2 ore de stat la banca au fost depuse mai multe contestatii pentru acest act aditional. Am inteles ca un proces colectiv se poate termina in aproximativ 6 luni.

Multumesc.



As vrea sa ma ajutati cu un raspuns si la aceasta problema.

Va multumesc.

Răspuns la discuția oug 50/2010
adytz_1979 a scris:

Buna ziua,
Am nevoie de ajutor,deoarece mai sunt vreo doua zile pana la data limita si nu vreau sa le dau satisfactie celor de la Alpha,semnand actul aditional cu ochii inchisi.
La ei am deschis in 2007 un credit de nevoi personale si unul ipotecar.
Am fost la banca si am luat actele aditionale pentru cele doua credite si mi se pare ca vor sa prosteasca clientii cu clauzele din actul aditional.
La creditul ipotecar scrie in contract ca dobanda este 5,9%p.a nerevizuibila de catre banca pe o perioada de 12 luni.Dupa expirarea celor 12 luni,Banca va percepe dobanda aferenta creditelor pentru investitii imobiliare cu dobanda variabila la acel moment.Dobanda se va compune din DOBANDA DE REFERINTA A BANCII plus MARJA DE 4,5% p.a.,fiind aplicabila incepand cu a 13 a luna a creditului si pana la rambursarea integrala a datoriilor catre Banca.
FORMULA DE CALCUL este Credit*nr.de zile efetive*(dobanda de referinta+marja)/360
Dobanda de Referinta este EURIBOR 6M.

In actul aditinal pe care mi l-au dat cei de la banca,DOBANDA este compusa din Dobanda de referinta+Marja fixa
DOBANDA DE REFERINTA este EURIBOR 6M,iar MARJA FIXA este de 8,489%

Este corect ca sa majoreze marja fixa pana la valoarea de 8,489%,avand in vedere ca la semnarea contractului este de 4,5% ?
Ce-mi recomandati sa fac in acest caz?

La creditul de nevoi personale semnat tot in 2007,DOBANDA este calculata dupa formula Credit*nr.de zile efective*(dobanda de baza+Marja)/360
DOBANDA este compusa din dobanda de baza a Bancii care la data incheierii contractului era de 7,25% p.a.,plus Marja de 2%p.a.

La acest credit,in actul aditional pe care ar trebui sa-l semnez,im dau doar formula de calcul a dobanzii care este aceeasi cu cea din contractul semnat initial,dar nu mai spun care este nivelul procentual al marjei si in acest fel nu pot sti la ce sa ma astept din partea lor.

As vrea sa ma ajutati cu un raspuns si la aceasta problema.

Va multumesc.