Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... oug 50/2010
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

oug 50/2010

Buna ziua,
Am nevoie de ajutor,deoarece mai sunt vreo doua zile pana la data limita si nu vreau sa le dau satisfactie celor de la Alpha,semnand actul aditional cu ochii inchisi.
La ei am deschis in 2007 un credit de nevoi personale si unul ipotecar.
Am fost la banca si am luat actele aditionale pentru cele doua credite si mi se pare ca vor sa prosteasca clientii cu clauzele din actul aditional.
La creditul ipotecar scrie in contract ca dobanda este 5,9%p.a nerevizuibila de catre banca pe o perioada de 12 luni.Dupa expirarea celor 12 luni,Banca va percepe dobanda aferenta creditelor pentru investitii imobiliare cu dobanda variabila la acel moment.Dobanda se va compune din DOBANDA DE REFERINTA A BANCII plus MARJA DE 4,5% p.a.,fiind aplicabila incepand cu a 13 a luna a creditului si pana la rambursarea integrala a datoriilor catre Banca.
FORMULA DE CALCUL este Credit*nr.de zile efetive*(dobanda de referinta+marja)/360
Dobanda de Referinta este EURIBOR 6M.

In actul aditinal pe care mi l-au dat cei de la banca,DOBANDA este compusa din Dobanda de referinta+Marja fixa
DOBANDA DE REFERINTA este EURIBOR 6M,iar MARJA FIXA este de 8,489%

Este corect ca sa majoreze marja fixa pana la valoarea de 8,489%,avand in vedere ca la semnarea contractului este de 4,5% ?
Ce-mi recomandati sa fac in acest caz?

La creditul de nevoi personale semnat tot in 2007,DOBANDA este calculata dupa formula Credit*nr.de zile efective*(dobanda de baza+Marja)/360
DOBANDA este compusa din dobanda de baza a Bancii care la data incheierii contractului era de 7,25% p.a.,plus Marja de 2%p.a.

La acest credit,in actul aditional pe care ar trebui sa-l semnez,im dau doar formula de calcul a dobanzii care este aceeasi cu cea din contractul semnat initial,dar nu mai spun care este nivelul procentual al marjei si in acest fel nu pot sti la ce sa ma astept din partea lor.

As vrea sa ma ajutati cu un raspuns si la aceasta problema.

Va multumesc.
adytz_1979, utilizator
Din ce am mai citit si eu marja ta este valoarea pe care banca trebuie sa o adune cu euriborul nu cum vor ei sa faca sa puna dobanda variabila + euriborul.Normal calculul de catre banca ar trebui sa fie Euribor 6M +2,00% marja fixa
luigi35, utilizator
un model de notificare de refuz act aditional pt. BCR

Subsemnatul,
titular al contractului
am luat la cunoştinţă despre clauzele propuse pentru modificarea contractului prin act adiţional(denumit în continuare AA) şi precizez că îmi menţin în integralitate toate susţinerile şi aprecierile prezentate dvs până acum şi consider că în forma propusă AA nu poate fi acceptat şi deci nici nu poate fi semnat. Precizez şi faptul că dezavuez forma propusă de AA, care trebuia de fapt să precizeze punctual ce articol din contract modifică şi care este forma finală modificată.

Cu privire la punctul 1 din AA propus:
Dobânda propusă prin AA nu respectă marja contractuală convenită iniţial, astfel că declar în mod expres şi neechivoc că nu accept majorarea acesteia(a marjei), motiv pentru care urmează a modifica art.1 din AA în acest sens(respectiv a se preciză că dobânda curentă aplicabilă creditului se calculează în funcţie de cotaţia Euribor 6M plus marja fixă convenită prin contractul iniţial - respectiv 1,2pp).
Nu sunt de acord cu formularea „La data semnării nivelul dobânzii curente este de 10,1%”, acest procent fiind un procent solicitat şi perceput nelegal de bancă, dar neacceptat de mine, fiind cu mult mai mare decât nivelul dobânzii curente astfel cum a fost convenit prin contract, respectiv Euribor plus marja fixă iniţială-1,2 pp.
Apare în AA o sintagmă, „dobândă de referinţă BCR variabilă”, care nu este inserată în contract şi la care nu se poate face trimitere.

Cu privire la punctul 3 din AA propus:
Nu sunt de acord cu ordinea de recuperarea a creanţelor; solicit introducerea în ordine inversă decât cea precizată în modelul propus/resepctiv credit curent, dobânzi curente, şamd).

Cu privire la punctul 4 din AA propus:
Nu sunt de acord cu valoarea DAE menţionată, dacă această nu reflectă valoarea dobânzii raportată la Euribor 6M plus marja fixă convenită prin contractul iniţial-1,2 pp.

Cu privire la punctul 5 din AA propus: Nu sunt de acord cu valoarea totală a creditului menţionată, dacă această nu reflectă şi nu a fost calculată ţinând cont de valoarea dobânzii raportată la Euribor 6M plus marja fixă convenită prin contractul iniţial-1,2 pp.

Cu privire la punctul 7 din AA propus: Solicit eliminarea integrală şi efectivă a comisionului de urmărire risc(şi nu introducerea sa într-o formă sau alta în cadrul altui comision), astfel că graficul ce conţine acest comision de risc(sub o altă formă sau denumire) este inacceptabil. În situaţia în care a fost încheiată o poliţă de asigurare, solicit restituirea integrală a comisionului de risc(care, astfel, a fost perceput de două ori). Astfel, comisionul de la pct 7 lit.a va fi format numai din comisionul de administrare, cu valoarea iniţială. Nu sunt de acord ca pe lângă fostul comision de administrare să fie adăugate(sub această denumire sau sub altă denumire) alte comisioane.
Nu sunt de acord cu comisionul de la pct.7 lit.b .
Nu sunt de acord cu prevederea dintre lit. b si lit.c, privind a se considera cererea scrisă acceptată de bancă ca fiind act adiţional. Solicit înlăturarea acestei clauze, care poate fi folosită discreţionar şi profitând de interpretarea eroantă a unor dispoziţii de către client.

Cu privire la punctul 9 din AA propus:
Nu sunt de acord cu comunicarea modificărilor prin SMS, ci numai prin scrisoare recomandată.

Cu privire la punctul 12 din AA propus:
Nu sunt de acord cu recalcularea dobânzii asupra soldului curent, astfel cum este calculat în prezent de către bancă, întrucât acesta nu reflectă nivelul corect al soldului(soldul real fiind în realitate mai mic, potrivit dobânzii convenite prin contractul iniţial).

Cu privire la punctul 13 din AA propus:
Nu sunt de acord să plătesc comision lunar de administrare la valoarea creditului, ci numai la valoarea soldului.
Nu sunt de acord să plătesc comisioane/costuri în perioada de graţie.

Cu privire la punctul 14 din AA propus:
Nu sunt de acord cu art.14 alin.5, respectiv admiterea rambursării anticipate în condiţiile de costuri stabilite de bancă, ci solicit admiterea rambursării anticipate fără nicio restricţie. În caz contrar clauza poate duce la o blocare discreţionară şi nejustificată a dreptului de a rambursa anticipat creditul, motivat de apariţia anumitor costuri care sunt interpretate ca atare de către bancă.
Nu sunt de acord cu comunicarea prevăzută la art.14 alin.10, respectiv prin SMS sau telefonic, ci numai prin suport scris sau email, respectiv variante ce pot fi uşor verificabile.

Vă solicit să modificaţi AA propus în conformitate cu cele precizate mai sus, în caz contrar declar că nu sunt de acord cu semnarea acestuia, clauzele respective fiind nule de drept, urmând ca, în situaţia în care nu vă conformaţi prevederilor OUG nr.50/2010 şi a nerezolvării pe cale amiabilă, să mă adresez instanţei de judecată.

În speranţa unei soluţionări amiabile,"
Este facut de avocat
luigi35, utilizator
adytz_1979 a scris:

Buna ziua,
Am nevoie de ajutor,deoarece mai sunt vreo doua zile pana la data limita si nu vreau sa le dau satisfactie celor de la Alpha,semnand actul aditional cu ochii inchisi.
La ei am deschis in 2007 un credit de nevoi personale si unul ipotecar.
Am fost la banca si am luat actele aditionale pentru cele doua credite si mi se pare ca vor sa prosteasca clientii cu clauzele din actul aditional.
La creditul ipotecar scrie in contract ca dobanda este 5,9%p.a nerevizuibila de catre banca pe o perioada de 12 luni.Dupa expirarea celor 12 luni,Banca va percepe dobanda aferenta creditelor pentru investitii imobiliare cu dobanda variabila la acel moment.Dobanda se va compune din DOBANDA DE REFERINTA A BANCII plus MARJA DE 4,5% p.a.,fiind aplicabila incepand cu a 13 a luna a creditului si pana la rambursarea integrala a datoriilor catre Banca.
FORMULA DE CALCUL este Credit*nr.de zile efetive*(dobanda de referinta+marja)/360
Dobanda de Referinta este EURIBOR 6M.

In actul aditinal pe care mi l-au dat cei de la banca,DOBANDA este compusa din Dobanda de referinta+Marja fixa
DOBANDA DE REFERINTA este EURIBOR 6M,iar MARJA FIXA este de 8,489%

Este corect ca sa majoreze marja fixa pana la valoarea de 8,489%,avand in vedere ca la semnarea contractului este de 4,5% ?
Ce-mi recomandati sa fac in acest caz?

La creditul de nevoi personale semnat tot in 2007,DOBANDA este calculata dupa formula Credit*nr.de zile efective*(dobanda de baza+Marja)/360
DOBANDA este compusa din dobanda de baza a Bancii care la data incheierii contractului era de 7,25% p.a.,plus Marja de 2%p.a.

La acest credit,in actul aditional pe care ar trebui sa-l semnez,im dau doar formula de calcul a dobanzii care este aceeasi cu cea din contractul semnat initial,dar nu mai spun care este nivelul procentual al marjei si in acest fel nu pot sti la ce sa ma astept din partea lor.

As vrea sa ma ajutati cu un raspuns si la aceasta problema.

Va multumesc.

laura_1974

Buna ziua,

Sunt in aceeasi situatie si nici eu nu vreau sa le dau satisfactie celor de la Alpha,semnand actul aditional cu ochii inchisi.
La ei am deschis in 2007 un credit de nevoi personale.
Am fost la banca si am luat actul aditional pentru creditul de nevoi personale si am ramas socata cand am vazut ca marja fixa a bancii este de 7.75% + 6.25% BNR = 14% DAE in conditiile in care in contractul initial scria clar ca marja fixa a bancii este de 2% si nu poate fi modificata pe perioada contractului si am ramas cu dobanda din contractul initial ceea ce este un abuz din partea bancii. Pe 17.09.2010 am facut reclamatie la banca refuzand semnarea asa-zisului act aditional care era stas pentru toti clientii, singurele modificari fiind datele personale ale clientilor. Nu mi s-a dat nicio lamurire in afara faptului ca persoana de la ghiseu a raspuns foarte senin ca nu cunoaste continutul actului aditional.
La creditul de nevoi personale semnat tot in 2007,DOBANDA este calculata dupa formula Credit*nr.de zile efective*(dobanda de baza+Marja)/360
DOBANDA este compusa din dobanda de baza a Bancii care la data incheierii contractului era de 9,25% p.a.,plus Marja de 2%p.a. In formularul de reclamatie ma obligau ca in termen de 5 zile sa prezint adeverinta de salariu pe ultimele 6 luni + fisa fiscala pe anul 2009 ceea ce este iar un abuz din partea bancii pentru ca nu exista nicio legatura intre reclamatia mea cu ceea ce imi impun ei sa prezint bancii. Astept raspunsul din partea bancii pe care teoretic ar trebui sa-l primesc in termen de 5 zile lucratoare, urmand ca in functie de raspuns daca este cazul sa fac sesizare la ANPC si apoi sa actionez banca in judecata.
Avand cazuri similare as dori sa discutam mai in detaliu eventual poate mai gasim clienti ALPHA BANK cu aceleasi cazuri ca sa putem sa-i actionam in judecata si sunt convinsa ca vor fi persoane interesate de acest aspect in conditiile in care in cele 2 ore de stat la banca au fost depuse mai multe contestatii pentru acest act aditional. Am inteles ca un proces colectiv se poate termina in aproximativ 6 luni.

Multumesc.

As vrea sa ma ajutati cu un raspuns si la aceasta problema.

Va multumesc.

Stimata doamna/domnisoara laura_1974, in aceeasi situatie sunt si eu, numai ca mie deja mi-a sosit raspunsul la refuzul meu de semnare. Si desigur nimic n ou. Nu au facut decat sa imi comunice ca solicitarea mea e de nerezolvat, si mi-au inaintat un act aditional semnat de banca (de data asta) si un scadentar nou. Nici pomeneala de o eventuala negicoere, sau macar o intentie in acest sens, de rezolvare amiabila ca de la banca la client. Ce e de facut? Dvs. ce ati facut?