avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate tristanciufu

Activitate tristanciufu

Răspuns la discuția Impozit 2016
Multumesc pentru raspuns! Parerea mea este ca iarasi au dat o lege idioata, fara a lua in calcul toate aspectele. In caz ca o inchiriez unei persoane fizice si aceasta inchiriaza catre terti, persoane juridice, voi fi tot eu obligat sa platesc impozit ca si o societate desi eu nu fac comert in spatiul respectiv? In oricare caz este injust sa platesc impozit pe cladire ca si firma, neavind nici-un cistig din afaceri, sau comert!
Discuție Impozit 2016
Daca cladirea pe care o detin , o inchiriez unei firme, si platesc impozit pe venit, cum se va face impozitarea pe cladire?
Presupun, ca singura rezolvare este ca la presiunea, celor furati in acest mod, rahatul asta de OUG sau ce este v-a fi abrogat, sau i se vor aduce modificari. Intr-un stat constitutional nu poti fi impozitat cu o suma mai mare decit venitul! Este aberant si neconstitutional!
Nimeni nu va oferii detalii, sau ajutor din partea fiscului, deoarece prin statutul lor de functionari, nu au cadere de ati oferii informatii care sa te poata ajuta intr-o controversa cu anaf-ul
Am obtinut acest venit din participarea in comisie la alegeri. Deasemenea auzisem ca acest venit nu este supus, altor taxe in afara de impozitul de 16%
Stiu ca acest quantum, de minim salariul pe economie, se rafera la o luna nu la intreg anul. Ce articol spune ca daca ai obtinut venituri o luna pe an trebuie sa platesti pe un an intreg? Nici macar atunci cind platesti benevol, fara sa inregistrezi venituri, asigurarea de sanatate, nu esti obligat sa o platesti pe un an.
Daca este contributie, trebuie sa existe si un contract intre parti, daca este impozit, cum se poate impozita un venit cu dublul sumei? In 2012 nu am benficiat de servicii medicale ca si asigurat.De ce dupa 3 ani trebuie sa platesc ceva ce nu am cerut, nu am primit, si nici macar nu am obtinut venitul la care se calculeaza?
In anul 2012 am avut venit in valoare de 252 lei. Prin decizia de impunere 630 trebuie sa platesc pentru un venit de 8400 de lei, adica 468 de lei ? De ce acestea se intimpla retroactiv? Este corect sa avem legi cu aplicare retroactiva? Cum poate cineva intr-o tara democrata sa fie obligat sa plateasc impozit mai mare decit venitul? Oare bataia de joc a handicapatilor numiti in diverse functii din guvern nu poate fi stavilita? Cit or sa mai dureze aceste abuzuri neconstitutionale? Unde ma pot adresa pentru solutionarea acestei decizii aberante?
Am avut 256 de lei venit in 2012, trebuie sa platesc la un venit de 8400, deci 486 de lei. Ministrul ala din puscarie a semnat asa ceva? De cind se dau legi cu efect retroactiv? Cum poti sa platesti un impozit mai mare de 2 ori decit venitul? Cit or sa ne mai fure jigodiile astea,
sau cit o sa-i mai lasam? Nu mai au de unde fura?
Răspuns la discuția Plata CAS
Daca CCR la 26.10.2010 a declarat ca neconstitutionala Legea nr. 95/2006, si inca o data la 10.03.2011 de ce acest guvern promulga iar aceasta ''lege''? Curtea Constitutionala nu inseamna nimic pentru acesti "domni" guvernanti! De ce mai votam?...