Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie de impunere anuala pentru plata cass
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie de impunere anuala pentru plata cass

In anul 2012 am avut venit in valoare de 252 lei. Prin decizia de impunere 630 trebuie sa platesc pentru un venit de 8400 de lei, adica 468 de lei ? De ce acestea se intimpla retroactiv? Este corect sa avem legi cu aplicare retroactiva? Cum poate cineva intr-o tara democrata sa fie obligat sa plateasc impozit mai mare decit venitul? Oare bataia de joc a handicapatilor numiti in diverse functii din guvern nu poate fi stavilita? Cit or sa mai dureze aceste abuzuri neconstitutionale? Unde ma pot adresa pentru solutionarea acestei decizii aberante?
Pentru 2012 vezi art296^27. Aplicarea nu este retroactiva ,se respecta perioada imprescriptibila. Este nedrep dar este legal.
Daca este contributie, trebuie sa existe si un contract intre parti, daca este impozit, cum se poate impozita un venit cu dublul sumei? In 2012 nu am benficiat de servicii medicale ca si asigurat.De ce dupa 3 ani trebuie sa platesc ceva ce nu am cerut, nu am primit, si nici macar nu am obtinut venitul la care se calculeaza?
Asa este ,ai dreptate contributia este definita ca participare la o cheltuiala comuna.
Normal ar trebui sa se numeasca "impozit sanatate " intrucat are caracterul unei prelevari fara prestatie in situatia ta (si a mea).
Problema a fost dezbatuta inclusiv la CCR iar drepatea a fost atribuita CNASS.
La fel si quantumul.
Stiu ca acest quantum, de minim salariul pe economie, se rafera la o luna nu la intreg anul. Ce articol spune ca daca ai obtinut venituri o luna pe an trebuie sa platesti pe un an intreg? Nici macar atunci cind platesti benevol, fara sa inregistrezi venituri, asigurarea de sanatate, nu esti obligat sa o platesti pe un an.
Din ce sursa ai obtinut acel venit ?
Intreb asta pentru ca in general veniturile se inregistreaza anual ( dobanzi ,dividende etc) si nu lunar.
Deci daca ai obtinut o dobanda sa zicem in luna 03-2012 banca o raporteaza prin declaratia informativa in anul urmator,2013 ca venit anual fara sa specifice luna obtinerii.
Apoi ANAF imparte venitul "anual" la 12 si gata venitul lunar pentru care trebuie sa platesti contributia lunara raportata la venitul minim brut ,lunar.
Oricum pentru 2012 au functionat doua legi : L.95/2006 care la art 259 reglementa situatia in care in decursul unui an existau perioade cu venituri si fara venituri aplicabila pana la 30-06-2012 si codul fiscal art.296 ^21-296^32 aplicabil de la 01-07-2012.