avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Activitate floribell

Activitate floribell

Buna ziua, intrebarea mea este: la o institutie bugetara reparatii acoperisi, terasa,... intra in reparatii curente (20/02), sau pe reparatii capitale (pe investitii)?
Buna ziua, va rog, ajutor in urmatorul caz:
Un salariat bugetar are concediu medical de 18 luni; concret a intrat in concediu medical din iunie 2010, si urmeaza sa vina la munca la 1 decembrie, perioada in care isi definitiveaza actele de iesire la pensie avand acest drept cf.L263/2010.DOreste plata zileleo de concediu de odihna, fiind intrerupere c.m.(la care are dreptul). La cate zile de concediu de odihna ar avea dreptul pentru anul trecut, in conditiile in care concediul medical s-a intins atat pe 2010 , 7 luni, cat si 2011 11 luni. Va multumesc. Specific, cf.legii si vechimii in munca aare dreptul la 25 zile de concediu legal.
Răspuns la discuția Drepturi iesire la pensie
Da, multumesc tuturor de raspunsuri, am gasit temeiul legal pentru ultima mea intrebare, respectiv L.188, Codul muncii si HG 250 privind dreptul la concedii odihna pentru personalul din sectorul bugetar!
Răspuns la discuția Drepturi iesire la pensie
floribell a scris:

Da multumesc frumos de raspuns, asa consider si eu, ca i se platesc (compensarea in bani a co, la intreruperea activitatii; nu eram sigura de prima de vacanta, aici sunt discutii inca daca sa i se acorde sau nu, deoarece in buget nu mai avem repartitie pt.asa ceva), insa cred, ca se poate prinde la cheltuieli cu salariile alte drepturi! Dar mai am o intrebare tot legata de plata drepturilor de co, in cazul unei persoane, functionar public, care demisioneaza si nu si-a efectuat concediul de odihna. In cazul acesta ce fac ii platesc c.o. prin compensare? Codul muncii face referire la tot ce e angajat cu contract de munca, in L188 in care functionam noi, nu am gasit plata drepturi la demisie!
Multumesc!
Răspuns la discuția Drepturi iesire la pensie
Da multumesc frumos de raspuns, asa consider si eu, ca i se platesc (compensarea in bani a co, la intreruperea activitatii; nu eram sigura de prima de vacanta, aici sunt discutii inca daca sa i se acorde sau nu, deoarece in buget nu mai avem repartitie pt.asa ceva), insa cred, ca se poate prinde la cheltuieli cu salariile alte drepturi!
Multumesc!
Am un salariat care in septembrie iese la pensie, el fiind in concediu medical de anul trecut (din luna iulie), an, in care noi la drepturile co, dadeam si prima de vacanta, noi functionand dupa Legea cadru-330, respectiv Legea cadru284 pentru 2011. La incetarea raportului de serviciu, are dreptul cf.HG 250 privind concediile de odihna, la o compensare a acestuia. In legea bugetului si in L.285 /2011, nu se mai acorda prime de vacanta, premii etc. Eu ce fac ii plaesc c.valoarea c.o. fara a-i acorda si echivalentul prima de vacanta? In buget nu am alocati bani anul acestam pentru asa ceva.
Art. 13
(1) In anul 2011, dispozitiile legale privind acordarea ajutoarelor sau, dupa caz, indemnizatiilor la iesirea la pensie, retragere, incetarea raporturilor de serviciu ori la trecerea in rezerva nu se aplica.
(2) In anul 2011, prevederile alin. (1) nu se aplica in situatia imposibilitatii mentinerii in activitate a persoanelor clasate inapt pentru serviciul militar ori incadrate in grad de invaliditate sau decedate.
....
am citat din L.285 privind salarizarea in 2011... la ce tip de ajutoare sau indemnizatii de iesire la pensie se refera legea ,la cele mentionate de mine?

Multumesc frumos de raspuns!
Pentru un angajat iesit la pensie si incheiat contract de munca pe o perioada determinata cf. L.53/2003 Codul muncii Art.83 lit."g""angajarea pensionarilor care, in conditiile legii pot cumula pensia cu salariul", angajatorul plateste contributia la somaj?
Răspuns la discuția Pensie anticipata
Multumesc frumos de raspuns!
Va rog frumos: Pentru o persoana de sex feminin, nascuta in data de 26 septembrie 1955, care implineste anul acesta varsta de 56 ani, iar in luna iunie 2011 acumuleaza 37 ani de cotizare in conditii normale de munca, va rog daca se poate detalii de iesire la pensie anticipata si cu ce procent de penalizare i se calculeaza pensie avand in vedere ca persoana respectiva are peste limita normala de cotizare inca 7 si 2 luni, stiind faptul ca pentru pensia anticipata se aplica penalizare de 45% la calculul pensiei.