avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Activitate mozzycv

Activitate mozzycv

Drumul din spate il folosesc toti vecinii...referitor la "drumul" meu fac precizarea ca el nu este drum...este propritatea mea...calea mea de acces Carturarul a scris:

Avet in vedere ca in lege scrie (vezi mai sus) " trecerea se va face pe fondul căruia i s-ar aduce cele mai puţine prejudicii.".
Ori daca prelungim drumul dumneavostra pana la vecin acesta obtine un acces mai rapaid la drumul public si cu mult mai putine prejudicii..
Drumul din spate il foloseste numai el sau si alti vecini?

Va sugerez sa cereti o reducere de pret pe acest motiv.

Eu cred ca am fost destul de explicit....in legatura cu drumul meu de acces de 3.5 m am fost si la primarie si la ISU si nu este nicio problema...pe mine ma intereseaza daca vecinul imi poate cere drept de trecere...mai atasez o poza sper sa ma fac mai inteles acum...
Mai fac precizarea ca tot terenul a fost un intreg...ulterior a fost dezmembrat in cele 3 parti...

[ link extern ]

-eliminare citat-
Poate ajunge si cu piciorul si cu masina fara sa treaca pe proprietate mea..pe un drum care nu este drum public...din ce am inteles el nu poate sa obtina autorizatie de constructie daca nu are acces la un drum public...si de aici intrebare mea...poate sa-mi ceara drum de servitute?
El nu are acces la drumul public...are acces la un drum facut de ei...de proprietari...au lasat fiecare dintre proprietari cate 8-10 metri pentru drum...se observa in partea de nord a imobilului colorat cu verde...ce doresc sa cumpar eu este imobilul cu rosu...care are acces in partea de sud la un drum public...printr-o cale de acces de 3.5 m proprietate particulara...intrebarea este: poate sa ceara servitute prin calea mea de acces? El avand acces la un drum (care nu este public) ?
Buna ziua...Intentionez sa cumpar un teren ce are o cale de acces (nu drum de servitute) terenul cu rosu din poza. Vecinul din partea de nord cel cu verde in poza nu are acces la un drum public, in realitate el are acces la un drum pietruit lasat de fiecare proprietar in parte. Intrebarea este: poate sa ceara servitute de trecere pe terenul care doresc sa-l cumpar?
Atasez un link cu poza din zona respectiva
[ link extern ]
Răspuns la discuția Norma de venit 2015
diana_irena a scris:

Conditii de desfasurare a activitatii pentru impunerea la norma de venit:
– activitatea sa se desfasoare individual, fara salariati;
– activitatea sa fie cuprinsa in Nomenclatorului activitatilor independente pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit, activitati desfasurate de contribuabilii care realizeaza venituri comerciale, aprobat prin OMFP nr. 2875/2011;
– contribuabilul sa fie autorizat pentru desfasurarea activitatii respective conform Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale ca persoana fizica autorizata sau intreprindere individuala.
Doar daca indepliniti aceste conditii se va putea trece la sistemul de determinare a venitului net pe baza de norme de venit daca se exercita aceasta optiune pana la data de 31 ianuarie inclusiv a anului urmator expirarii perioadei de 2 ani fiscali consecutivi in care a fost aplicat sistemul real, prin completarea in mod corespunzator a formularului 220 - Declaratie privind venitul estimat/norma de venit. Acest formular se utilizeaza pentru declararea veniturilor si cheltuielilor estimate a se realiza in anul de impunere, si pentru recalcularea platilor anticipate cu titlu de impozit, potrivit legii, dar si pentru exercitarea optiunii privind modificarea modului de determinare a venitului net.


Am fost la finante si ce ati scris dumneavoastra aici nu mai exista in codul fiscal actualizat...
Răspuns la discuția Norma de venit 2015
De unde a-ti scos acest text? In codul fiscal si in "GHIDUL FISCAL AL
CONTRIBUABILILOR PERSOANE FIZICE CARE REALIZEAZĂ VENITURI COMERCIALE DIN ROMÂNIA" nu scrie asa ceva?
Am un PFA si un angajat.Anul acesta vreau sa trec la norma de venit..Am citit pe unele forumuri ca nu pot sa trec la norma de venit din cauza angajatului...Eu in codul fiscal si in ghidul fiscal pe 2014 nu am vazut asa ceva...
Intrebare este:
Pot sa trec la norma de venit daca am un angajat?
Răspuns la discuția Cumpararea unei uscatorii.
Peretele este din beton si se vede clar ca a fost usa care ulterior a fost zidita cu BCA, precizez faptul ca restul proprietarilor au usa exact in acelasi loc.

ynocentta a scris:

Dvs in documentele de proprietate pe care le detineti aveti trecut ca si spatiu ,
uscatoria in discutie?

Nu este trecuta.
Buna ziua. Locuiesc intr-un bloc la etajul 4, singurul apartament de pe scara cu doua camere este al meu restul fiind cu 3. Langa apartamentul meu exista o uscatorie, care demult a fost a apartamentului (cand am cumarat ap. si l-am renovat s-a vazut unde a fost zidita usa care ducea in uscatorie.), intrebarea mea este daca se poate cumpara aceasta uscatorie si care sunt pasii. (dupa ultima lege existenta) si daca toti vecinii trebuie sa fie de acord sau 50%+1?