Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Norma de venit 2015
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Norma de venit 2015

Am un PFA si un angajat.Anul acesta vreau sa trec la norma de venit..Am citit pe unele forumuri ca nu pot sa trec la norma de venit din cauza angajatului...Eu in codul fiscal si in ghidul fiscal pe 2014 nu am vazut asa ceva...
Intrebare este:
Pot sa trec la norma de venit daca am un angajat?
Conditii de desfasurare a activitatii pentru impunerea la norma de venit:
– activitatea sa se desfasoare individual, fara salariati;
– activitatea sa fie cuprinsa in Nomenclatorului activitatilor independente pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit, activitati desfasurate de contribuabilii care realizeaza venituri comerciale, aprobat prin OMFP nr. 2875/2011;
– contribuabilul sa fie autorizat pentru desfasurarea activitatii respective conform Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale ca persoana fizica autorizata sau intreprindere individuala.
Doar daca indepliniti aceste conditii se va putea trece la sistemul de determinare a venitului net pe baza de norme de venit daca se exercita aceasta optiune pana la data de 31 ianuarie inclusiv a anului urmator expirarii perioadei de 2 ani fiscali consecutivi in care a fost aplicat sistemul real, prin completarea in mod corespunzator a formularului 220 - Declaratie privind venitul estimat/norma de venit. Acest formular se utilizeaza pentru declararea veniturilor si cheltuielilor estimate a se realiza in anul de impunere, si pentru recalcularea platilor anticipate cu titlu de impozit, potrivit legii, dar si pentru exercitarea optiunii privind modificarea modului de determinare a venitului net.
De unde a-ti scos acest text? In codul fiscal si in "GHIDUL FISCAL AL
CONTRIBUABILILOR PERSOANE FIZICE CARE REALIZEAZĂ VENITURI COMERCIALE DIN ROMÂNIA" nu scrie asa ceva?
mozzycv, utilizator
diana_irena a scris:

Conditii de desfasurare a activitatii pentru impunerea la norma de venit:
– activitatea sa se desfasoare individual, fara salariati;
– activitatea sa fie cuprinsa in Nomenclatorului activitatilor independente pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit, activitati desfasurate de contribuabilii care realizeaza venituri comerciale, aprobat prin OMFP nr. 2875/2011;
– contribuabilul sa fie autorizat pentru desfasurarea activitatii respective conform Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale ca persoana fizica autorizata sau intreprindere individuala.
Doar daca indepliniti aceste conditii se va putea trece la sistemul de determinare a venitului net pe baza de norme de venit daca se exercita aceasta optiune pana la data de 31 ianuarie inclusiv a anului urmator expirarii perioadei de 2 ani fiscali consecutivi in care a fost aplicat sistemul real, prin completarea in mod corespunzator a formularului 220 - Declaratie privind venitul estimat/norma de venit. Acest formular se utilizeaza pentru declararea veniturilor si cheltuielilor estimate a se realiza in anul de impunere, si pentru recalcularea platilor anticipate cu titlu de impozit, potrivit legii, dar si pentru exercitarea optiunii privind modificarea modului de determinare a venitului net.

Am fost la finante si ce ati scris dumneavoastra aici nu mai exista in codul fiscal actualizat...
mozzycv, utilizator