avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Norma de venit 2015
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Norma de venit 2015

Am un PFA si un angajat.Anul acesta vreau sa trec la norma de venit..Am citit pe unele forumuri ca nu pot sa trec la norma de venit din cauza angajatului...Eu in codul fiscal si in ghidul fiscal pe 2014 nu am vazut asa ceva...
Intrebare este:
Pot sa trec la norma de venit daca am un angajat?
Cel mai recent răspuns: mozzycv , utilizator 08:48, 6 Ianuarie 2015
Conditii de desfasurare a activitatii pentru impunerea la norma de venit:
– activitatea sa se desfasoare individual, fara salariati;
– activitatea sa fie cuprinsa in Nomenclatorului activitatilor independente pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit, activitati desfasurate de contribuabilii care realizeaza venituri comerciale, aprobat prin OMFP nr. 2875/2011;
– contribuabilul sa fie autorizat pentru desfasurarea activitatii respective conform Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale ca persoana fizica autorizata sau intreprindere individuala.
Doar daca indepliniti aceste conditii se va putea trece la sistemul de determinare a venitului net pe baza de norme de venit daca se exercita aceasta optiune pana la data de 31 ianuarie inclusiv a anului urmator expirarii perioadei de 2 ani fiscali consecutivi in care a fost aplicat sistemul real, prin completarea in mod corespunzator a formularului 220 - Declaratie privind venitul estimat/norma de venit. Acest formular se utilizeaza pentru declararea veniturilor si cheltuielilor estimate a se realiza in anul de impunere, si pentru recalcularea platilor anticipate cu titlu de impozit, potrivit legii, dar si pentru exercitarea optiunii privind modificarea modului de determinare a venitului net.
De unde a-ti scos acest text? In codul fiscal si in "GHIDUL FISCAL AL
CONTRIBUABILILOR PERSOANE FIZICE CARE REALIZEAZĂ VENITURI COMERCIALE DIN ROMÂNIA" nu scrie asa ceva?
Ultima modificare: Vineri, 2 Ianuarie 2015
mozzycv, utilizator
diana_irena a scris:

Conditii de desfasurare a activitatii pentru impunerea la norma de venit:
– activitatea sa se desfasoare individual, fara salariati;
– activitatea sa fie cuprinsa in Nomenclatorului activitatilor independente pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit, activitati desfasurate de contribuabilii care realizeaza venituri comerciale, aprobat prin OMFP nr. 2875/2011;
– contribuabilul sa fie autorizat pentru desfasurarea activitatii respective conform Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale ca persoana fizica autorizata sau intreprindere individuala.
Doar daca indepliniti aceste conditii se va putea trece la sistemul de determinare a venitului net pe baza de norme de venit daca se exercita aceasta optiune pana la data de 31 ianuarie inclusiv a anului urmator expirarii perioadei de 2 ani fiscali consecutivi in care a fost aplicat sistemul real, prin completarea in mod corespunzator a formularului 220 - Declaratie privind venitul estimat/norma de venit. Acest formular se utilizeaza pentru declararea veniturilor si cheltuielilor estimate a se realiza in anul de impunere, si pentru recalcularea platilor anticipate cu titlu de impozit, potrivit legii, dar si pentru exercitarea optiunii privind modificarea modului de determinare a venitului net.


Am fost la finante si ce ati scris dumneavoastra aici nu mai exista in codul fiscal actualizat...
Ultima modificare: Marți, 6 Ianuarie 2015
mozzycv, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia de venit pentru i.i. BobyGogo BobyGogo Buna ziua, de curand am infiintat o I.I. si as vrea sa stiu in cat timp se poate depune declaratia aceea la finante si daca se poate trimite si altfel decat ... (vezi toată discuția)
Pfa. cati bani imi mai raman ? tabita-barbu tabita-barbu Vreau sa devin PFA si as dori sa-mi tin singura contabilitatea. Intrebarea mea e : Care va fi venitul efectiv, la sfarsitul fiecarei luni de lucru in ... (vezi toată discuția)
Sistemul de activitate intr-o intreprindere individuala Vlad2013 Vlad2013 Buna seara , As dori sa va intreb : Exista vreun articol de lege , in cazul intreprinderilor individiale, care sa oblige un contribuabil sa lucreze ... (vezi toată discuția)