avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate laumari

Activitate laumari

Răspuns la discuția Cesiune parti sociale SRL
Va multumesc mult pt. raspunsurile Dvs.
Răspuns la discuția Cesiune parti sociale SRL
Asa este, aveti dreptate. Dar atunci cum este posibil si ce demersuri sunt necesare pentru ca acest asociat sa-si primeasca drepturile cuvenite in urma retragerii sale din societate.
Va multumesc
Buna ziua,
doresc sa aflu opinia Dvs. referitoare la urmatoarea speta:
Un asociat care detine 10 % dintr-un SRL cesioneaza (exista intelegere amiabila) partile lui sociale unuia dintre asociati in schimbul unei cote proportionale din stocul de marfa al societatii. Prin ce modalitate se stinge aceasta situatie?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Reziliere Contract Servicii
Va multumesc !
Buna ziua,
doresc sa aflu opinia Dvs. referitoare la rezilierea de catre o soc. comerciala a unui contract de servicii telefonie cu 4 luni inainte de termen, dupa o colaborare de aprox. 15 ani; deasemenea ce temei legal pot invoca pt. a nu achita suma de bani la care e obligata soc.com. conform clauzei de reziliere anticipata?
Va multumesc
Buna ziua,
doresc sa aflu care este temeiul legal conf NCC pentru o cerere de emitere a ordonantei de plata, obiectul litigiului fiind neachitarea debitului rezultat in urma efectuarii unei curse de transport. Am c-da de transport semnata, stampilata, CMR, factura confirmata prin posta. Insa, a existat o mica problema in sensul ca, in calitate de transportator am avut intarziere de 1 zi in livrarea marfii, dar cu acordul expres al casei de expeditii, din pacate dat doar prin telefon. N-au fost probleme la destinatie, CMR-ul este semnat si stampilat fara obiectiuni, casa de exp. n-a emis nici o factura de penalitati pt. intarzieri. Acum se folosesc de pretextul intarzierii ca sa nu plateasca. Au refuzat orice incercare de rezolvare amiabila. Le-am trimis la sediu o notificare pe plicul careia au scris "refuz primirea". Va multumesc!
Buna ziua,
va rog sa-mi raspundeti la o chestiune referitoare la posibilitatea de a recupera o datorie de la un client aflat in prezent in insolventa, la a carui masa credala nu suntem inscrisi, dupa expirarea perioadei de reorganizare. Intervine termenul de prescriptie si nu mai avem nici o sansa?
Va multumesc !