Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune parti sociale SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune parti sociale SRL

Buna ziua,
doresc sa aflu opinia Dvs. referitoare la urmatoarea speta:
Un asociat care detine 10 % dintr-un SRL cesioneaza (exista intelegere amiabila) partile lui sociale unuia dintre asociati in schimbul unei cote proportionale din stocul de marfa al societatii. Prin ce modalitate se stinge aceasta situatie?
Va multumesc.
Amestecati mere cu pere.
Nu se pot cesiona partile sociale (care sunt valori mobiliare proprietatea unei persoane fizice = asociat in SRL) catre un alt asociat contra unor bunuri materiale care apartin SRL - persoana juridica diferita de ambii asociati.
Dec i al doilea asociat ar "plati" cu bunuri ce nu sunt ale lui.
Asa este, aveti dreptate. Dar atunci cum este posibil si ce demersuri sunt necesare pentru ca acest asociat sa-si primeasca drepturile cuvenite in urma retragerii sale din societate.
Va multumesc
laumari a scris:

Un asociat care detine 10 % dintr-un SRL cesioneaza (exista intelegere amiabila) partile lui sociale unuia dintre asociati in schimbul unei cote proportionale din stocul de marfa al societatii. Prin ce modalitate se stinge aceasta situatie?

Nu veti cesiona partile sociale; in schimb, va veti retrage din societate (in conditiile art. 226 din Legea 31/1990).
In acesta ipoteza, societatea (nu asociatul care ramane in societate) va fi obligata la plata drepturilor ce vi se cuvin.
Cota parte din patrimoniu, ce va revine, se poate acorda fie in bani, fie in bani si natura (bunuri), fie numai in natura (numai bunuri).
timi a scris:
Nu veti cesiona partile sociale; in schimb, va veti retrage din societate (in conditiile art. 226 din Legea 31/1990).
In acesta ipoteza, societatea (nu asociatul care ramane in societate) va fi obligata la plata drepturilor ce vi se cuvin.
Cota parte din patrimoniu, ce va revine, se poate acorda fie in bani, fie in bani si natura (bunuri), fie numai in natura (numai bunuri).

Sunteti total in eroare, mai exact in contradictie de termeni.
Raspundeti profesionist sau deloc daca nu cunoasteti subiectul.l

Retragerea din societate se face prin cesionarea partilor sociale catre ceilalti asociati printr-un contract de cesiune PS.
Partile sociale se evalueaza fie de comun acord fie, in lipsa acestuia, de catre un expert independent autorizat EPI.
Ca in ori ce alt contract, pretul este platit de cumparator (alt asociat, nu "societatea" cum eronat s-a scris mai sus).
Societatea nu are nici o legatura cu transmiterea PS intre asociati

Nu sunt in eroare, nici in contradictie de termeni.
Spre deosebire de dvs, am dat o solutie la intrebarea userului:

laumari a scris:

...Dar atunci cum este posibil si ce demersuri sunt necesare pentru ca acest asociat sa-si primeasca drepturile cuvenite in urma retragerii sale din societate.

Si acum sa detaliez un pic. Sa nu ramana userul nelamurit.

Parasirea (voluntara) a societatii este posibila prin cesiunea partilor sociale (catre persoane din interiorul societatii sau din afara ei).
Insa, parasirea societatii este posibila si prin retragere. Situatie expres reglementata in Legea nr. 31/1990 , la art. 226.

Nu exista identitate intre retragerea asociatului prin acordul celuilalt asociat (retragere conventionala) si cesiunea partilor sociale detinute de acesta catre asociatul care ramane in societate.
In cazul retragerii, societatea este cea obligata la plata drepturilor cuvenite asociatului retras. In cazul cesiunii, asociatul cesionar este cel abligat la plata pretului partilor sociale achizitionate.

Potrivit alin 3 al art. 226 din Legea 31/1990 este perfect posibil ca drepturile asociatului retras, cuvenite pentru partile sale sociale, sa fie stabilite prin acordul asociatilor.

In cazul de fata exista intelegere amiabila (respectiv, parasirea societatii in schimbul unei cote proportionale din stocul de marfa al societatii).

A se vedea si ICCJ – sectia a II-a civila, Decizia nr. 3802/2013