avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate angi25

Activitate angi25

Vă rog să.mi spuneti cum se calculează plata energiei electrice consumată pe o scara de bloc fără ascensor si articolul din lege. Multumesc!
Buna ziua,
se poate face contract vanzare-cumparare cu clauza de locatie, adica vanzatorul sa nu fie dat afara dintr-un anumit spatiu definit pe perioada vietii. Contractul sa nu fie atacabil numai in situatia in care, eventual, va fi dat afara vanzatorul.
Multumesc!
Multumesc frumos, avocat Enache Anda
Va rog sa ma lamuriti cum se traduce o pronuntare relatata mai jos, fiind vorba despre un divort,
Eu inteleg ca s-a respins divortul, dar nu inteleg ce este cu acel drept de apel la aceeasi judecatorie.

"Respinge, ca neîntemeiată, cererea formulată de reclamantul pârât XX în contradictoriu pârâta reclamantă YY. Respinge, ca nesusţinută, cererea formulată de pârâta reclamantă YY, în contradictoriu cu reclamantul pârât XX. Cu apel în termen de 30 zile de la comunicare, ce se depune la Judecătoria WWW (aceiasi judecatorie care a dat pronuntarea) . Pronunţată în şedinţă publică,"
Multumesc frumos.

Ma numesc Anuta Ion. Am depus dosar pentru casa verde. Au fost cerute o serie de acte printre care si extras carte funciara in original. Eu sunt casatorita, dar cererea si imobilul sunt pe numele meu in acte cu specificatia ca sunt casatorita.
Am o nelamurire pentru ca mi-a fost respins dosarul pe motiv ca nu am depus declaratie notariala din care sa reiasa ca sunt de accord toti coproprietarii cu o singura cerere de finantare.... conf art. 13 alin 1 lit.i din ghidul de finantare; Ca din extrasul de carte funciara depus in partea a II-a, reiese ca sunt casatorita.
Intrebarea mea este daca suntem familie si avem o casa impreuna cum ar trebui sa facem fiecare cate o carte funciara?
Mai jos, redau punctele care vorbesc de carte funciare din ghid de la art. 13, va rog sa-mi spuneti la care punct m-as incadra eu?
ART. 13
Dosarul de finanţare
(1) Dosarul de finanţare va cuprinde:
a) cerere de finanţare nerambursabilă, semnată de solicitant, în original;
b) ......
......
f) extras de carte funciară pentru informare nu mai vechi de 30 de zile, valabil la data depunerii cererii de finanţare, care să ateste dreptul de proprietate/coproprietate al solicitantului asupra imobilului-teren şi imobilului-construcţie pe care se implementează sistemul de încălzire, în original, pentru solicitanţii care deţin individual un imobil;
g) .....;
h) copia cărţii funciare şi extras de carte funciară individuală; pentru proprietăţi comune, pot fi maximum două unităţi individuale trecute pe aceeaşi carte funciară, care adunate trebuie să fie egale cu 1 (un) întreg;

i) pentru imobilele deţinute în coproprietate se va depune o declaraţie notarială, semnată de toţi coproprietarii, din care să reiasă că pentru imobilul respectiv se va depune o singură cerere de finanţare, precum şi persoana solicitantă, în original;
Ma numesc Anuta Ion. Am depus dosar pentru casa verde. Au fost cerute o serie de acte printre care si extras carte funciara in original. Eu sunt casatorita, dar cererea si imobilul sunt pe numele meu in acte cu specificatia ca sunt casatorita.
Am o nelamurire pentru ca mi-a fost respins dosarul pe motiv ca nu am depus declaratie notariala din care sa reiasa ca sunt de accord toti coproprietarii cu o singura cerere de finantare.... conf art. 13 alin 1 lit.i din ghidul de finantare; Ca din extrasul de carte funciara depus in partea a II-a, reiese ca sunt casatorita.
Intrebarea mea este daca suntem familie si avem o casa impreuna cum ar trebui sa facem fiecare cate o carte funciara?
Mai jos, redau punctele care vorbesc de carte funciare din ghid de la art. 13, va rog sa-mi spuneti la care punct m-as incadra eu?
ART. 13
Dosarul de finanţare
(1) Dosarul de finanţare va cuprinde:
a) cerere de finanţare nerambursabilă, semnată de solicitant, în original;
b) ......
......
f) extras de carte funciară pentru informare nu mai vechi de 30 de zile, valabil la data depunerii cererii de finanţare, care să ateste dreptul de proprietate/coproprietate al solicitantului asupra imobilului-teren şi imobilului-construcţie pe care se implementează sistemul de încălzire, în original, pentru solicitanţii care deţin individual un imobil;
g) .....;
h) copia cărţii funciare şi extras de carte funciară individuală; pentru proprietăţi comune, pot fi maximum două unităţi individuale trecute pe aceeaşi carte funciară, care adunate trebuie să fie egale cu 1 (un) întreg;

i) pentru imobilele deţinute în coproprietate se va depune o declaraţie notarială, semnată de toţi coproprietarii, din care să reiasă că pentru imobilul respectiv se va depune o singură cerere de finanţare, precum şi persoana solicitantă, în original;

Am extras carte funciara pe numele meu. Sunt casatorita si apare acest lucru in partea a II-a a CF, trebuie sa am si declaratie notariala din care sa reiasa ca imobilul detinut cu sotul este al meu?
Din cauza acestei declaratii notariale mi-a fost respins dosarul pe care l-am depus la AFM pentru casa verde.
Răspuns la discuția Fisa medicala pentru angajare
Nu, imi reproseaza ca eu nu am anuntat cand am primit decizia de pensie, desi dosarul a fost depus de institutie; eu nu am stiut ca am aceasta obligatie. Banuiam ca CIM inceteaza de drept, adica ei ar fi trebuit sa-mi comunice incetarea.
Abia acum, afland intamplator ca deja am decizia, vor sa-mi inchida CIM (aproape un an de la data iesirii la pensie) si sa ma angajeze cu un nou contract.

Buna ziua.
Va intreb, daca in situatia ca am iesit la pensie limita de varsta,dar am primit aprobare de la conducerea institutiei la care lucrez sa imi mentin serviciul, este nevoie de fisa medicala eliberata de medicina muncii sau este de ajuns o adeverinta de la medicul de familie ? eu lucrand la birou .
Multumesc!
Multumesc frumos nicko_sylvia.
Pe mine m-ati ajutat si am inteles. Nu stiu, daca eu o sa reusesc sa-i fac sa inteleaga cei de la primarie.