avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Activitate ilierodica

Activitate ilierodica

Bună ziua
Doresc sa ajut o prietena. A fost casatorita acum este divorțată de ceva ani. În timpul căsătoriei sia girat soțul pentru mașină. Bineînțeles ca el nu sia plătit datoriile fata de banca și au găsit-o pe ea sai facă oprire pe salariu.
Este corect sa plătească ea? El trăiește bine mersi de ce nui pune lui oprire pe salariu. După câte știu eu ea a mai plătit după urma lui. Acum poarta numele de fata.
Mulțumesc
Bună seara
Sunt născută 18.01.64 sunt pensionara gr. 3 de invaliditate am aprox 25 ani de munca pe cartea de munca
și 15 ani de pensie de invaliditate. Va rog să-mi spuneți dacă pot ieșii la pensie de drept
Mulțumesc
Buna ziua
va rog sa nu ma intelegeti gresit dar am un vecin pe care l-am ajutat anul trecut in luna07 cu o suma de bani destul de mare...ACT NOTARIAL
termenul era in dec......am ajuns sa ma rog efectiv sa-mi dea bani mei .
Acum trebuie sa umblu si sa-mi pierd timpul pe la executori si sa cheltui si bani.
Ani de zile a avut apartamentul inchiriat si stiu sigur ca nu a platit nimic la stat taxe.
ii mai pot face plangere la politie sau anaf......SINCER MA ENERVAT RAU DE TOT
MULTUMESC
Buna seara
Va rog din suflet sa ma ajutati intrr-o problema.
Anul trecut l-am imprumutat pe un vecin cu 50 milioane vechi pentru asi rezolva o problema,mi-a trecut prin cap sa facem un act la notar.Trebuia sa-mi dea banii de vreo 5 luni,bineinteles am ajuns sa ma rog de el sa-mi dea bani.Raspunsul este mereu ca nu are.Ce ma sfatuiti sa fac ,care este primul pas deoarece nu pot sta la infinit sa ma rog de el ,pe banii mei mai ales ca sotul trebuie sa se opereze.VA MULTUMESC
Bună ziua
Pentru cultura mea generala și chiar nu vreau sa fiu fraierita de toți care se cred deștepți.
Pe chitanță se trece suma plătită pentru transport?
Am trimis un pachet prin curier mia dat chitanță dar nu este trecuta suma pe care am plătit-o.


Răspuns la discuția vecinii arunca resturile menajere
Buna ziua.
La mine in bloc si administratora arunca de la etaj resturi de mancare .
La cine ne putem adresa....nici eu nu mai suport nesimtirea unora.

ContSters160686 a scris:

pana sa ii dati in judecata ar trebui sa identificati care sunt persoanele care arunca resturi menajere. pana atunci ati facut o sesizare scrisa adresata presedintelui asociatiei de proprietari din blocul unde locuiti?

Buna seara
Dupa cate stiu eu nu se lasa nici un act in original nicaieri.Azi am fost la notar si mi-a oprit actul casei in original pana maine....este corect?
Doresc sa stiu de ce trebuie sa platesc taxa de teren daca am depus certificatul de handicap nerevizuibil.
Răspuns la discuția Pamant dat in arenda
Multumesc foarte mult pentru raspuns
Buna ziua
Doresc sa ma ajutati intr-o problema,si un sfat daca puteti.
Am niste pamant la tara si doresc sa-l dau in arenda pe 2 ani.Pot sa-l vand in acest timp daca gasesc cumparator?