avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate bogdan2020

Activitate bogdan2020

Multumesc mult pentru raspuns si detalii. M-am lamurit in totalitate. Felicitari pentru cultura in domeniu si pentru forum.
Succes in continuare!
Multumesc pentru raspuns. Totusi nu inteleg conceptul de "distribuitor exclusiv". Brands International este distribuitor exclusiv al produselor Habana S.A. in Romania si nu sunt sigur daca asta inseamna ca pentru a le comercializa in magazinul propriu singura cale este sa le cumpar de la Brands International, sau pur si simplu le pot cumpara din alta tara sau pe alta cale(ex. internet, colaborare cu alte firme etc.). Sunt constient de pericolul produselor contrafacute, insa cred ca pot aduce spre comericlaizare produsele originale obtinute la un pret mai mic decat cel oferit de Brands International. Pot avea probleme sau Brands International ma poate actiona in instanta in cazul in care vand aceleasi produse pe care ei sunt distribuitori exclusivi?
Pot comercializa in Romania trabucuri cubaneze in magazinul propriu chiar daca nu sunt obtinute de la unicul distribuitor din tara? Din cate stiu Brands International este unic distribuitor al produselor Habanas S.A in Romania, insa sunt interesat sa aflu daca pot comercializa in magazinul propriu aceleasi produse dar obtinute sub forma legala de la un comerciant din alta tara decat Romania.
Va multumesc anticipat!