avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate Frau.Maria

Activitate Frau.Maria

Traiesc in Asia, in afara Uniunii Europene.

Intrebarea mea este: Ce trebuie sa fac pentru a fi la zi cu obligatiile mele ca rezident in conditiile mentionate in mesajul anterior?
Buna ziua,

Traiesc de 7 ani ca rezident intr-o tara in afara UE, totusi deoarece sunt asociat unic al unei firme mici in Romania (administrata de un prieten) presupun ca figurez ca rezident in tara.. cel putin cand sunt intrebata verbal sau in scris de catre organele statului roman daca sunt sau nu rezident, ma declar ca rezident.

In perioada de cand sunt plecata din Romania, nu am platit contributii sociale, nu am completat sau depus nici un fel de declaratii fiscale, nu am avut venit in tara, nu am datorii la banci sau alte firme, si momentan nu posed nici o proprietate privata. Am vandut un apartament pentru care am platit taxele si impozitele.

In cei 7 ani am calatorit foarte mult prin lume si am pierdut firul cu obligatiile mele ca cetatean roman. Am incercat zadarnic sa aflu ce trebuie sa fac pentru a fi "la zi". Va rog frumos sa ma sfatuiti daca considerati ca trebuia sa platesc contributii sociale, sau daca trebuia sa depun declaratiile de venit.

Răspuns la discuția Concedierea angajatului
Multumesc pentru raspuns.

Ce "Comisie pentru cercetare disciplinara" se poate forma in cazul unei societati comerciale cu 1 administrator si 3 angajati?
Care este procedura pentru concedierea unui angajat cu CIM pe perioada nedeterminata pentru abateri disciplinare?
Pot sa trec un angajat in somaj technic fara consimtamantul acestuia?

Din cate stiu, este permis un maxim de 90 zile/an somaj technic. Asa este?
Buna ziua,

Sunt asociat unic la o societate comerciala functionala din martie 2010.
In aprilie, am angajat o fata care acum o luna mi-a spus ca e gravida.
Intai am considerat ca n-ar fi mare paguba, insa acum a inceput sa se poarte neprofesional, sa leneveasca, sa comenteze si sa se planga mai toata ziua.
Plus, lucrul ce ma afecteaza cel mai mult e faptul ca imi sperie clientii cu atitudinea ei negativista si li se plange lor de durerile ei de spate, burta etc.
Ea mi-a spus ca acum are drepturi de femeie gravida, si nu pot face nimic.
Am schimbat programul ei de lucru de la 12 ore la 8 ore, in urma sarcinii.

Dati-mi va rog sfaturi cum si ce pot face?
Am dreptul sa-i scad salarul?
Pot sa-i schimb functia, de exemplu sa o mut la o slujba unde nu interactioneaza cu clientii?
Am dreptul sa o pun in somaj tehnic?