avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters171401

Activitate ContSters171401

Buna ziua,

Am mai scris cateva subiecte si toate legate de mine.
In urma experientei traite am ajuns sa fiu macinat de urmatoarea intrebare....SA IEI ATITUDINE...e bine sau nu?

Va zic eu raspunsul care il consider eu corect.
E bine sa fugi, sa te faci ca nu vezi, si sa dormi linistit.De ce? Poate ca multi spun ca nu e bine....ei bine Doamnelor si Domnilor....eu am luat atitudine la modul faptic nu numai ca majoritatea dintre oameni care numai din gura fac asta. Ce am facut? Am prins un individ care zgaria mai multe masini si pe a amea inclusiv si l-am dus la Politie.Vreau sa mentionez ca eu aveam full casco si puteam sa las asa.
Ce s-a intamplat dupa? El in prima faza a recunoscut dar dupa a spus ca a fost constrans si de frica a spus asta, si i s-a dat NUP. Mi-a facut mie plangere, 2 procese timp de 8 ani, primul pentru vatamare corporala el cerand si Lipsire de libertate ca eu am alergat dupa el si l-am prins de guler si ca pe perioada deplasarii catre politie l-am tinut de guler. Dupa 4 ani pierd procesul pentru vatamare , iau 1 an cu suspendare, se da NUP pentru lipsire de libertate. El face alte contestatii, se incepe iar procesul pentru lipsire de libertate. Dupa 3 ani se curata cazierul, la 3 luni dupa se da sentinta de 2 ani cu suspendare pentru lipsire de libertate si un spor de 4 luni pentru prima infractiune (desi dupa 3 ani trebuia automat sters cazierul).

Asta e viata, zic eu acum dupa acesti ani de calvar. Am uitat sa va spun ca in prima faza am fost condamnat cu executare.

Revin la subiectul propus de mine.....cum e bine, sa iei atitudine sau nu?

Raspunsul meu si sfatuiesc si pe altii....fugiti de treburi din astea, nu va bagati, caci in Romania ""Oameni de bine " sunt decat la TV, cei care spun una si alta dar in realitate......Politisti, Procurori, Judecatori, .......sunt total diferiti.

Am vrut sa va impartasesc asta sa vedeti ROMANIA noastra cea frumoasa cum este de fapt.

O zi buna cititorilor si multumesc in avans pentru atentia acordata!
Buna ziua,

Daca ma poate ajuta si pe mine cineva sa ma invete cum sa platesc despagubiri cand pierzi un proces. Stiu suma care trebuieste sa o platesc. Stiu ca se poate sa ma duc la executor judecatoresc si sa ma "execut singur" dar costa cam 100 euro si am auzit ca pot sa trimit o solicitarea avocatului partii adverse in proces si sa solicit sa imi spuna contul unde sa platesc.
Daca cineva stie cum sa fac excluzand executorul va rog frumos sa ma ajute.

Multumesc in avans pentru ajutor!
Domnilor/Doamnelor interlocutori,

Va multumesc frumos pentru sfaturi.
Este normal ca sa fiu subiectiv, caci ceea ce vedeam la stiri cu erori si nedreptati mi se intampla mie acum.
In parerea mea,si a multora inclusiv a avocatilor, cand un om are niste vatamari nu este respins la Urgenta in ziua care se duce iar a doua zi la alta clinica se constata fractura de maxilar.
De asemeni daca eram eu acela care rupea maxilarul , facea plangere impotriva mea nu a unui autor necunoscut (ma gandesc ca eu eram cunoscut din momement ce in seara respectiva am chemat Politia, ne-am dus impreuna la Politie, am facut plangere si binenteles legitimat).
Ma gandesc ca nu poti fi condamnat fara plangere pe numele meu (nu a existat niciodata).
Ma gandesc ca daca fuge il prinzi pe individ....pai altfel cum?
Ma gandesc ca daca individul spune ca imi stingeam tigara pe fata lui (eu nu am fumat niciodata, si in expertiza medicala nu scria ca a avut nici o zgarietura sau altceva de genul) .....si multe ate minciuni strigatoare la cer...
De ce am scris aici?? Sincer, am scris cu gandul ca poate cineva va vedea ce nedreptate mi se face si un control de la centru sa se faca asupra cazului asta ....sa se vada cine si de ce are interese sa faca o nedreptate.

Am mai scris cu gandul ca am fost unul din acei oameni care au crezut ""In Romania bine facuta"" si eu tot ce fac este sa educ copii in sensul asta (amandoi copii sunt olimpici) cat si eu prin munca mea (muncesc pentru una din cele mai mari companii din lume in pozitie cheie) si oriunde am lucrat am scrisori de apreciere....si nu de la Romani.....si ma gandeam ca toate astea arata ce fel de om sunt.
Nu am vrut nici o secunda sa-mi fac dreptate singur (aveam full casco la masina) ci am vrut sa dau un exemplu semenilor mei si sa incerc printr-un simplu gest sa imping si eu Romania catre drumul cel bun.

Inca cred ca se poate intampla un miracol si persoane bine intentionate vor citi ce se intampla.

Nu este definitiv, mai este apelul.

O zi frumoasa si multumesc pentru sustinere!
Stimate domn,

Nu am ce sa recunosc....caci sunt nevinovat
Individul avea undeva la 21 ani atunci.
Despre vatamare corporala....am inteles ca nu mai am ce sa fac caci are un act si trebuia atunci sa fac demersuri...dar despre lipsire de libertate??
Răspuns la discuția Pentru Judecatori si Procurori
Da...dar eu? Credeti ca e usor sa dorm?Credeti ca imi pot vedea de viata mea? Dar cum credeti ca facem fata educatiei copiilor (sunt amandoi olimpici nationali la mai multe materii) fara ca sa le transmitem ce simtim acum.
Am vorbit cu foarte multi oameni in domeniu juridic si multi stiu care e treaba dar ...cei ce trebuie sa faca ceva....ce fac?
CSM doarme?Cum se poate sa judece un judecator care toata viata a fost pe civil si acum la sfarsit de cariera este pe penal.
Am inteles multe....dar incompetenta care duce ca oamenii sa faca puscarie si viata lor sa se ruineze....nu inteleg.

Sper si sunt convins ca o sa iasa bine
Domnilor Procurori si Judecatori,

Va scriu aici sa va intreb cum puteti sa fiti pasivi la toate neregulile ce se intampla in Romania.Va intreb pe aceasta cale cum de nu luati atitudine?
O sa va vina randul si dumneavoastra sa fiti in postura de neindreptatit mai devreme sau mai tarziu, credeti-ma ca o sa vina ...mai devereme sau mai tarziu.
Cum este posibil sa stati calmi si sa va faceti ca nu vedeti?
O sa va spun un caz pe scurt....un baiat din Constanta este acuzat acum 1 am si condamnat de furt la 7 ani.Om cinstit si cu familie(nu stiu detaliile procesului).Omul spune tot timpul ca este nevinovat, nimeni nu il crede.Se sinucide lasand bilet ca a fost nevinovat.
Acum 1 luna am auzit ca a venit o hartie oficiala de la Politie ca nu exista nici un prejudiciu.
Cum credeti ca sotia si familia lui se simt?
Intelegeti ce vreti din scurta povestioara.....

Va rog luati atitudine!
Doamna,

Becali a mediat mai mult si? Eu nu cred in circ, cred in profesionisti si speranta ca cineva sa vada care e in domeniu si sincer cred ca in tara asta mai sunt si oameni care se gandesc la viitorul copiilor nostri, ca nu vrem sa creasca intr-o tara bolnava, Multumesc pentru sfat!
Domnule Tudor,

Cu siguranta eu sunt subiectiv dar nimeni nu a vrut sa ia in calcul ca masina era asigurata si nu aveam nici un motiv sa il lovesc sau ca l-am dus la Politie pe jos si nu l-am bagat fortat nicaieri.Mai mult mi se pare ciudat ca el a vorbit cu tasu iar tasu mi-a zis sa nu il duc la Politie desi putea sa sune ei inaintea mea ca eu nu aveam telefon si la Politie a sunat o firma de paza la solicitarea mea.
Va rog sa va uitati pe noul subiect........sa vedeti ceva ce niciodata EU nu as fi crezut ca se poate intampla
Dragi cititori,

Scriu despre acest subiect cu speranta ca cineva din ROMANIA va citi si va pune in miscare ceva, ceva in genul cazului Politistului de la Brasov.
O sa fiu scurt si sper si cu destule explicatii.
In 2008 decembrie, un individ imi zgarie masina, il vad, strig la el si imi arata scene obsene si pleaca linistit.Ma aflam in casa la geam.M-am gandit sa ies repede si sa-l prind.Asa am facut si dupa vreoo 500 metri l-am prins.El era cu inca 2 colegi ai lui, au luat-o la fuga dar intre niste masini ne-am impiedicat amandoi, si uite asa l-am prins.
Il intreb, raspunde(recunoaste) dar spune ca nu era masina mea ci alta.
Am vorbit sa ne intoarcem sa vedem daca e adevarat (masina mea era full casco asigurata).
Pe drum si-a sunat parintii si le-a povestit adevarul (de data asta) si am vorbit chiar si eu cu taicasu si a spus ca vine imediat si ca plateste toata paguba.
Am ajuns la masina, am rugat 2 agenti de paza sa cheme politia, iar imediat inainte de venirea politiei au venit si parintii lui.
Mi-au oferit 10 milioane, am refuzat (am gresit crezand ca numai cu oameni ca mine o sa schimbam tara asta si nu o sa mai sufere si altii).
La politie am depus plangere pentru vandalism (se vedeau zgarieturile clar si pentru furtul capacelor).
Baiatul linistit sa dus la spitalul de urgenta, i sa refuzat internarea.
Sa dus a doua zi la alt spital .....si....a aparut o fractura de maxilar.
Nimic pana acum deosebit.
A stat linistit aproape 2-3 luni si a depus dupa aia o plangere pentru un autor necunoscut ca ia rupt maxilarul.
Acum surpriza....eu nu eram necunoscut caci ma legitimasem...dar sa treaca timpul sa faca zile medicale.....si a mers, deci am fost pus sub acuzare de vatamare corporala.
Am fost trimis in judecata...am pierdut procesul, despagubiri materiale......si 1 an cu suspendare.

Sa nu credeti ca povestea e asa simpla, caci de abia acum vine bomba.....

Sunt trimis din nou in judecata, pentru lipsire de libertate .....dar de data asta sunt considerat recidivist, deci baiat rau.......pentru ce??Pentru ca am indraznit sa-l tin de guler si sa-l predau politiei.

Acum cateva zile am pierdut procesul si sunt condamnat la 3 ani si 4 ani de inchisoare cu executare.....

Va dati seama ca sunt socat eu, familia si toti cunoscutii nostri cum se poate intampla asta in Romania cea moderna...unde e DNA ...unde sunt toate institutiile care se tot spun la TV?

Sa va spun si despre mine putin sa vedeti ce om sunt....am studii postuniversitare, am studii in cateva tari straine, am muncit de cand am terminat facultatea si peste tot unde am muncit am cel putin cate 2-3 scrisori de recomandare(cat din tara iar ultimii 11 ani in toata lumea).Mai am si un alt lucru care acum il consider un mare defect,....sunt un tip corect si am urmat pasii legali caci asa fac si cu copii mei (care sunt olimpici la diferite materii) si am crezut ca prin exemplu si prin dovada de atitudine poti schimba Romania.

Acum ce simt?....e greu, simt ca mi-am batut joc de viata mea si nu imi pare rau decat de faptul ca copii mei ar putea sa fie afectati....de aceasta mizerie.....De mine, va vine sa credeti sau nu dar inca cred ca poate cineva curat ca si mine va citi acest mesaj, ma va contacta si toti acei oameni care au ajutat sa se intample una ca asta vor plati.