avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate tudor_c

Activitate tudor_c

Răspuns la discuția Delapidare sau fals?
Buna ziua,

Care credeti ca va fi pedeapsa aplicata daca as recunoaste fapta si as returna banii? Asta avand in vedere ca nu am antecedente penale
Buna seara,

Sunt director intr-o firma si am comis anumite nereguli. Mai exact am efectuat 3-4 plati cu valori totale pana in 5000 ron catre anumite firme. Problema e ca firmele exista in realitate dar in loc sa fac transferul catre acele firme am facut catre un prieten dar pe online banking la cont am mentionat datele firmei respective si contul prietenului meu, am emis si factura catre acea firma insa plata nu era facuta in contul acelei firme ci in contul unui prieten. Practic ca sa pot scoate banii din firma am trecut ca ar fi facuta plata catre o firma cu care noi mai colaboram. Ideea e ca afacerea s-a vandut si patronii vor sa inchida acea firma. Ma gandesc ca o sa vina un control sa verifice activitatea inainte de a o inchide si in cazul in care vor depista cele comise de mine ce pot pati eu? Practic la ce sunt incadrat si ce mi se poate intampla avand in vedere ca nu am cazier si nu am mai fost cercetat. Precizez ca as putea returna si prejudiciul. Sa recunosc fapta daca vor gasi neregulile?
Discuție Delapidare
Buna ziua,

As vrea sa va intreb pentru delapidare cat se primeste dupa noul cod penal in conditiile in care nu am mai savarsit nici o infractiune pana acum, daca as recunoaste fapta si as returna prejudiciul? Mentionez ca prejudiciul este undeva la 4000 ron.

Multumesc pentru raspunsuri!
Discuție Delapidare
Buna seara,

Am o situatie nu tocmai placuta. Recent am transferat din contul firmei 1050 lei si ca sa acopar banii din gestiune am emis o factura de comision publicitate pe o alta firma ca sa nu isi dea seama patroana mea ca mi-am transferat eu banii . Banii au fost transferati in contul unui prieten. In urma cu 3 zile am primit un control mai amanuntit de la politia economica ai mi-e teama ca daca verifica contul respectiv o sa vada ca e o delapidare si mi-e teama de consecinte. As vrea sa va intreb de ce pedeapsa sunt pasibil avand in vedere ca nu am cazier si ar fi prima abatere


Va multumesc mult!
Răspuns la discuția incalcare contract de munca?
nu erau stipulate in contract daunele in caz de neconfidentialitate.Acum sunt amenintat ca voi fi actionat in judecata si mi se vor cere sute de mii de euro.Imi pot face asta?Ar trebui totusi sa verifice daca am luat nr in mod abuziv,nu?sa demonstreze asta.ce pot face,pt ca ar insemna sa ma judec cu o companie cu sute de avocati
In urma cu ceva timp am lucrat la o companie de telefonie mobila si ulterior am avut concediu medical.Pt ca nu am adus la timp concediul medical mi s-a suspendat contractul de munca iar ulterior am fost demis.Intre timp am achizitionat de la cineva 3 numere de cartela de aur gen 07xx444444,07xx800800 si la randul meu le-am vandut mai departe.Am fost acuzat ca mi-am incalcat cotractul de munca si ca nu am respectat clauzele de confidentialitate si ca am luat informatiile despre numar din companie si ca le-am luat abuziv,insa nu este asa.Vor sa ma actioneze in judecata.Ce mi se poate intampla?Imi pot cere si despagubiri de ordinul zecilor de mii de euro?La ce se incadreaza,care este pedeapsa si cat poate dura un astfel de proces?Ce ma invatati sa fac?
Răspuns la discuția Condamnare?
in cazul in care se ajunge in instanta?sunt sanse mari sa ajung la inchisoare?dat fiind faptul ca nu am cazier si suma este de 200 euro
Răspuns la discuția Condamnare?
Eu lucrez la o companie mare si periodic organizez excursii internationale low cost platibile in 2 rate.Am colaborat cu o agentie de turism din Roma Italia pe care am gasit-o pe net pt cazare si de fapt era firma fantoma si nu mi-a oferit cazare ci doar mi-a luat banii.ulterior oamenii mi-au cerut banii.au fost 21 persoane si 20 si-au primit banii inapoi.a mai ramas doar aceasta persoana pt care s-a trimis dosarul la parchet.Cat dureaza pana primesc un raspuns de la parchet?
Răspuns la discuția Condamnare?
dl marius bote eu va multumesc pt raspuns si pt timpul acordat,insa daca dosarul a fost trimis deja la parchet deoarece nu s-au inteles partile,ce se poate intampla?poate ne intelegem intr-un final insa ramane fapta,nu?
Buna seara!in urma cu cateva zile mi-a venit un ordin de executare silita pt neplata unui credit la bcr.Vreau sa va intreb daca imi pot face executare silita atata timp cat este vorba de un credit de nevoi personale pt care nu am girat iar eu pe numele meu nu am nici un bun.Pot face o contestatie la executare?si daca o fac se mai amana executarea?Va rog mult sa imi ziceti ce trebuie sa fac,pt ca in maxim 2 luni fac rost de bani pt plata creditului!Se poate obtine o esalonare daca merg la banca si sa se anuleze executarea? pot face executare silita asupra bunurilor parintilor atata timp cat ei nu au girat si nici eu nu am girat cu nimic.este un credit de nevoi personale facut cu buletinul si adeverinta de salariat