avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 817 soluții astăzi
Forum Activitate mariantuca

Activitate mariantuca

Buna ziua, am cumaparat un autoturism in data de 24.06.212 de la o firma x intreprindere individuala cu cod caen 4511. Firma x a achizitionato din Belgia cu factura in data de 10.05.2012.
Am facut toata demersurile pentru al 2 rand de numere rosii.
Am platit taxa de inmatriculare ( foarte mult !)
Si acum am ajuns la PRIMARIE pentru a fi luata in evidenta si sa platesc impozitul. Aici imi cere certificat de radiere fiscala emis petru fima X cu date autoturismului. Eu am un certificat fiscal emis pentru firma X ca nu are datorii.
Am sunat la firma si au zis ca este de ajuns acel certificat fiscal cum ca firma nu are datorii, deoarece ei nu declara masinile si apoi sa le radieze datorita acestui cod caen 4511.

Primaria nu a auzit de achizitii intracomunitare de autorurisme second- hand si de aceasta scutire.

Intrebare: unde gasesc scris ceva cu privire la aceasta scutire( o lege, un articol), ca nu mai trebuie sa declara masina petru ca este considerat fond marfa. Asa este trecut pe factura( 1 masina, 2 fond - marfa).
Buna ziua, am intampinat o problema pentru un autoturism achizitiona din Belgia.
Istoric. Pe data de 10.05.2012 firma X... intreprindere indoviduala cu cod caen 4511 cumpara din Belgia 1 autoturism si adus in tara pe platforma.
Pe data de 24.06.2012 este vanduta catre mine ( persoana fizica ) cu factura fiscala ( 1 - autoturism, 2 - fond marfa - marja profit achitata cu bon fiscal).
Pa langa aceasta factura am primit si certificat original(VAN) dovada transport platforma, copie certifificat fiscal, copie certificat fiscal de la primarie ca nu are datorii ( emisa pentru firma X.... INDVID, pentru ai servi la politie.)

Am platit taxa de prima inmatriculare.

PROBLEMA: Am ajuns la primarie pentru a fi luata in evidenta, sa latesc impozitul la ea, si la toate, casa, gunoi....... AICI IMI CERE CERTIFICAT DE RADIERE FISCAL DE LA PRIMARIA CELUI CARE A VANDUT MASINA CUM CA AUTOTURISMUL ESTE DECLARAT IN EVIDENTA SI RADIAT.

CONFORM CODULUI CAEN 4511 - ACHIZITIA ESTE CONSIDERATA UN BUN SI NU SE DECLARA ( sau ceva asemanator ).

Va rog ajutor: unde gasesc o lege sau un articol, o ordonanta pentru ca cei de la primarie nu vor sau nu stiu sa-mi inregistreze masina in evidentele lor pe motiv ca nu au acel certificat de radiere fiscala emis pentru acea masina cu seria caroserie......

Caut de 2 zile o lege sau articol, va rog nu CODUL FISCAL,imi trebuie exact articolul.
O societate " SC 1" a inchiriat un spatiu pentru a deschide un punct de lucru la parterul unui bloc cu 10 nivele. Acest spatiu este in propietatea "SC 2". Activitatea desfasurata cofetarie , vanzare in fata si laborator in spate.

De mentionat ca acest bloc are infiintata Asociatie de Propietari.

Intrebarea mea ca propietar: acesta societate nu trebuie asa aibe acordul vecinilor, respectic asociatiei, zgomotul si mirosul este de nesuportat, si daca a comis un abuz carei institutii ma pot adresa ( exclus Asociatia de propietari).

S-a instalt centala termica: fara acordul vecinilor si asociatiei.

S-au montat firme luminosase cu prindere sub balcon si acoperire fatada balcon - fara acord.

Astept un raspuns daca se poate si cine raspunde de aceste probelme.

Daca Asociatia trebuie sa faca unele demersuri, ce trebuie facut legal !!!