avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Activitate Georgia.TH

Activitate Georgia.TH

La inceputul anului, profitand de incredere si oferindu-si sprijinul de a supraveghea copilul in timp ce se afla in spital, un individ a sustras o suma importanta de bani din casa unei prietene, bani detinuti ca economii stranse de-a lungul anilor. Individul a recunoscut fapta si a cerut ingaduinta sa faca rost de bani pt a-i restituit, fara a se ajunge la autoritati, insa de atunci ofera doar scuze si pretexte in loc de rezolvarea situatiei . Cum poate proceda prietena mea in aceasta situatie ?Neavand o dovada concreta privind provenienta sumei, s-ar putea alege ea cu alte probleme ?
Momentan nu stim ce alte acte au in afara cor de identitate cu respectiva adresa de donciliu insa precizeaza ca legal nu pot fi evacuati o perioada de minim 6 luni dupa notificare de catre mostenitori si voiam sa stim daca exista acest temei legal sau e doar o cacealma
Multumesc

Madalina Mihaela I. Moceanu a scris:

Bună ziua!
Pentru a cunoaște dacă au sau nu drept lega( pe lângă domiciliul trecut în cartea de identitate) să mai stea in imobilul persoanei decedate, trebuie că persoanele respective sa prezinte/să precizeze ce acte au încheiate cu decedatul.
Functie de ce acte au acestia încheiate cu defunctul se poate preciza care ar trebui sa fie conduita acelor persoane în legătură cu rămânerea lor în casa/ imobilul respectiv.

Buna ziua. Exista o lege care reglementeaza ce perioada trebuie acordata locatarilor- membri ai familiei, incl copil minor- dintr-o locuinta unde mostenitorii proprietarului decedat doresc eliberarea imobilului. Mentionez ca locatarii au actele de identitate la adresa in cauza.
As vrea sa stiu in cazul asociatiilor de proprietari,
1.in cat timp de la infiintare este obligat dezvoltatorul sa predea cartea tehnica,
2. ce garantii au instalatiile de pe partile comune si din ce moment curge garantia (de la vanzarea primului apart, de la predarea cartii tehnice, etc),
3. cum se procedeaza in cazul eventualelor revizii/verificari periodice al caror termen asociatia nu il cunoaste fiindca comunicarea cu dezv e deficitara spre inexistenta...( ex. inst de incendiu, etc)

4. De asemenea daca un camin de apa al blocului se afla pe parcarea unui proprietar, exista lege care permite asociatiei accesul sau cum se rezolva o astfel de situatie?
5. O lege care sa prevada clar aceste aspecte si multe altele in afara de 196/2018 imi puteto recomanda ?

Multumesc
Membrii cex pot fi remunerati ?
Pt o asociatie in curs de formare, remuneratia presedintelui se poate plati si in lunile de pana la infiintarea efectiva sau dupa infiintare retroactiv ori deloc pt perioada respectiva, desi presedintele desfasoara activitati in folosul blocului ?
Ce riscuri presupune sa imi ofer apartamentul ca sediu social pt o firma nou infiintata pt prestari/ intermedieri servicii, fara activitate in sediu ?
Pot inchiria apartamentul in paralel ?
Infiintare asociatie de proprietari.

Buna ziua. Intr-un bloc nou inncare exista mai multe mereguli de care trebuie sa ne ocupam, dorim sa invepem prin a infiinta asociatia de proprietari. Problema principala este ca din discutiile online, e foarte posibil ca la sedinta sa nu se stranga 50%+1 semnaturi pt stabilirea presedinte si cex, multi dintre proprietari nefiind mutati/in localitate/in tara pe termen lung. Ce optiuni sunt in aceasta situatie? Pot transmite acordul lor pe email in legatura cu pv de sedinta ?
Buna ziua.
In urma achizitiei unui apartament direct de la dezvoltator,in stadiul de proiect, am constatat la receptia acestuia ca a fost montat contoarul de gaze al apartamentului in dreptul usii de acces in apartament, suprapunandu-se partial pe cadrul usii.

Am mentionat in Pv aceasta situatie iar dezvoltatorul a confirmat verbal ca este ,anapoda" insa nu mi-a oferit nicio solutie. La insistentele mele de a primi o solutie in acest caz, dezvoltatotul mi-a transmis ca asa a fost proiectul si daca vreau vreo modificare sa iau legatura cu proiectantul dupa semnarea ctr final de v-c, sa vad im ce masura este posibila o schimbare...
Ce demersuri pot face si ce drepturi am in aceasta situatie?
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca pensia alimentara stabilita de instanta ca procent din sal net dar nu mai putin decat acelasi procent raportat la minimul pe economie, se poate raporta in perioada de somaj tehnic la valoarea de 75% din salariul minim incasata sau se raporteaza tot la salariul minim la nivel national.